PRAHA -
Také EU doporučuje členským státům, aby své občany kartami s čipem vybavily do roku 2008.
Karty by usnadnily ošetřování pacientů v různých státech EU, lékaři by se díky nim mohli například dostat k údajům o zdravotním stavu pacientů. Lidé by získali více informací o léčbě a mohli by sledovat i výdaje na svou péči.
DÁLE ČTĚTE: |
---|
Čipová karta zatím ,,napůl“ Evropská komise počítá s čipovými kartami do roku 2008 |
Do roku 2008 čipové karty chtěla zavést bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková. Se zřízením systému čipových karet počítal i její nástupce Jozef Kubinyi.
Nynější ministryně Milada Emmerová se přiklání spíše k papírovým zdravotním knížkám.
Všeobecná zdravotní pojišťovna údajně spočítala náklady na vytvoření systému čipových karet zhruba na tři až čtyři miliardy korun.
„Tato čísla jsou nadhodnocena. Cena by se sice pohybovala v řádu miliard, ale byla by nižší. Činila by kolem dvou miliard,“ uvedl Adámek. Podle něj by karty každoročně přinesly také značné úspory.
Čipové karty v EU
V EU je zatím se zaváděním karet nejdále Rakousko. Do „čipů“ dá do roku 2005 zhruba 100 milionů eur (přes tři miliardy korun).
Řekl to expert společnosti, která kartový systém v Rakousku zřizuje, Michael Gorgi. Podle něj se však díky kartám na administrativě a dalších výdajích ušetří ročně kolem 30 milionů eur (zhruba miliarda korun).
Karty pak zprůhlední i financování péče, dodal Gorgi. Lékaři totiž dostanou zaplaceno skutečně jen za provedené výkony.
Podle Adámka by ale nebylo možné rakouský systém do ČR přenést. Zatímco v Rakousku je sociální a zdravotní pojištění propojené, v Česku jsou placeny odděleně. U jižních sousedů „karty“ řídí jediná instituce, v Česku by spadalo jejich organizování zatím nejspíš pod více úřadů, míní Adámek.
ČTK