Vyplývá to z hodnoticí zprávy, vypracované ministerstvy zdravotnictví a financí pro dnešní jednání vlády na základě výročních zpráv a účetních závěrek zdravotních pojišťoven.
VZP je navíc zatížena vnitřním dluhem 2,2 miliardy korun, uvádí se ve zprávě hodnotící vývoj zdravotního pojištění za rok 2013. Situaci bude nutno řešit „systémovými kroky“, uvádí materiál.
Ztráta bude podle zprávy zmírněna v průběhu letošního roku například zvýšením pojistného, jež odvádí stát za děti, důchodce či nezaměstnané. Dodatečně získané prostředky ale mají primárně být využity na náhradu zrušených regulačních poplatků nemocnicím.
VZP bude muset vrátit ke konci roku tzv. předsunutou platbu, kdy od státu dostala pojistné místo na konci roku už na jeho počátku, na konci roku už tyto peníze nedostane. Bude muset letos také vrátit z půjčky 0,7 miliardy korun. Další miliardu musí uhradit ve čtyřech splátkách rozložených do let 2015 a 2016.
Předsunutá platba, která loni dočasně příjmy systému vylepšila, činila čtyři miliardy korun. Do konce loňského roku byla vrácena. V lednu 2014 obdržel systém další předsunutou platbu 4,8 miliardy korun s tím, že 300 milionů splatí letos v listopadu a zbylých 4,5 miliardy v prosinci.
K příjmům zpráva upřesňuje, že 172,1 miliardy korun vybraly pojišťovny na pojistném, což je meziroční nárůst o 2,3 procenta. Od státu obdržely 53,68 miliardy korun za 6,1 milionu státních pojištěnců. V posledních dvou měsících roku po zvýšení odvodu státu stoupla platba o 809 milionů korun. V průměru na jednoho pojištěnce dostaly pojišťovny 21.966 korun. Nejvíc VZP, a to 23.665 korun s meziročním poklesem o 0,6 procenta. Zaměstnanecké pojišťovny dosáhly v průměru 19.573 korun na jednoho pojištěnce s meziročním nárůstem o 2,6 procenta.
Výdaje meziročně o 0,6 procenta klesly, přispěla k tomu omezující úhradová vyhláška. Celkem na zdravotní služby vydaly pojišťovny 222,99 miliardy korun, na svůj provoz 5,83 miliardy korun a na investice 0,4 miliardy Kč. Průměrné výdaje na jednoho pojištěnce dosáhly 21.429 korun, z toho u VZP 23.205 korun. Ze zaměstnaneckých pojišťoven nejnižší byly u Revírní bratrské pokladny 18.600 korun.
V platbách za zdravotní péči jsou mezi VZP a ostatními zdravotními pojišťovnami podle zprávy rozdíly. Vliv na to má nejen rozdílná skladba pojištěnců, ale hlavně smluvní vztahy s poskytovateli zdravotních služeb a odlišné cenové dodatky. Pojišťovnám se nepodařilo prosadit změny ve struktuře lůžkových zařízení, které by přinesly systému úspory.
Pohledávky pojišťoven činily na konci roku 36,4 miliardy, z toho za plátci pojistného 31,4 miliardy. Závazky ke stejnému datu dosáhly 31 miliard korun, z toho vůči poskytovatelům 30 miliard, žádný po splatnosti.
Schodek 1,34 miliardy podle zprávy nepředstavuje z hlediska schodku všech veřejných rozpočtů zásadní problém. V poměru k HDP jde o 0,035 procenta.