Sestřičko, pane, vy tam, haló…
Jedním z dobře patrných problémů, kterým musí ošetřovatelé čelit, jsou úsměvné až trapné situace spojené s jejich oslovováním. Nejobvyklejší pojmenování ošetřovatelek je „sestro“ nebo „sestřičko“ a není vůbec jednoduché přechýlit je do mužské formy, aniž vznikne paskvil. Oslovit cizího člověka „bratře“ je přinejmenším neobvyklé a o nějakém „bratříčkovi“ už vůbec nelze mluvit. Jak tedy na to? Pacienti tápají. Dochází i k záměně s „ošetřovateli“ - sanitáři.
Naštěstí většině pacientů nezáleží na tom, jestli je ošetřuje muž, nebo žena, a v jistých oborech, jako je například urologie, anesteziologie či rehabilitace, je muž-ošetřovatel jistě vítán více než jinde. Adepti ošetřovatelství ovšem až v 89 procentech případů cítí již během studií jistou diskriminaci. Hovoří o přehlížení, podceňování nebo nedostatku respektu.
Muž v ženské profesi?
V praxi pak čelí i jiným problémům. 51 procent mužů-zdravotníků si stěžuje, že největším problémem pro ně je, pokud jsou mylně označováni za gaye. Pro heterosexuálního muže to znamená značný stres a také dochází k narušení přátelství se skutečnými gayi. Postižení se totiž obávají, že by v jejich společnosti tyto domněnky ještě více podpořili a nálepka by měla neblahý vliv na jejich osobní život i vztahy na pracovišti.
Muž nemá jen svaly, má i srdce
Problémem se však také stává nedostatečné ocenění ze strany pracovního kolektivu a pacientů. Někteří lidé si totiž myslí, že muž v ošetřovatelském týmu zastává především místo „svalovce“, který se hodí na hrubé manuální práce, jako je přenášení nebo polohování pacientů, zatímco pro práci jemnější a odbornější je vhodnější žena. Umístění muže na pozici středního zdravotnického personálu mohou lidé také vnímat jako selhání, že nedosáhl pozice lékaře. Tento pohled je samozřejmě zcela mylný, muži stále prokazují své schopnosti a jsou pro tento progresivní obor velkou oporou. www.prolekare.cz
Zdroje: www.jacksonvilleu.com; work.chron.com