Zdravotní sestry láká lepší zázemí i platy

25. 8. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Statistiky hovoří jasně: na Britských ostrovech dnes pracuje již 880 českých lékařů, zdravotních sester či ošetřovatelek. Zdravotnictví je pátý nejčastější obor, v němž se Češi ve Velké Británii uplatňují...


Důvodem k odchodu za prací jsou u zdravotníků větší výdělky, lepší pracovní podmínky, ale i kvalitnější zázemí nemocnic.

„Za stejnou práci nabízejí asi desetkrát vyšší platy,“ potvrdil na jaře anesteziolog Jan Machač, který si našel práci v Londýně. „O české lékaře tu navíc je zájem. Mají dobrou pověst,“ dodal.

A podobně jsou na tom i zdravotní sestry, byť musejí v Británii složit odborné zkoušky. A to proto, že v Česku se sestry dosud vzdělávaly ve čtyřletém středoškolském cyklu ukončeném maturitou, zatímco v západní Evropě se na toto povolání připravují až absolventi středních škol.

Srovnatelné zkoušky už má za sebou třicetiletá Naďa z Prahy. Odmítá uvést v novinách své příjmení, ale redakce její totožnost zná.

Naďa si na začátku letošního roku našla práci v nemocnici na předměstí Londýna. Znalost jazyka u ní nebyla problémem - po škole totiž odešla na ostrovy „sbírat zkušenosti“ a rok působila jako au-pair.

„I tak samozřejmě narážím na některé věci, které mi nejsou docela jasné. Mnohem více než v Česku se tu dělá papírování a vypisování všemožných ošetřovatelských plánů… takže mi nezbývá než se po práci vrhat na učení,“ dodává se smíchem.

Naďa pracuje na dětském oddělení, které přijímá pacienty do šestnácti let věku.

„Mnoho věcí se tu dělá o hodně jinak. Důležité je, že dokud člověk neprojde určitými kursy, tak například nemůže měřit hladinu cukru v krvi, dělat odběry nebo napichovat kanylu,“ popisuje.

Oddělení je podle ní moderně vybavené; téměř všechny nástroje jsou na jednorázové použití. „Třeba mě překvapily kyslíkové masky, které se celé vyhazují a nesterilizují. A to jsem předtím v Česku pracovala na jednotce intenzívní péče,“ dodává.

Jiný je podle ní v Británii i personální systém. „Sestry jsou rozděleny do několika stupňů, a to podle vzdělání. Stejně tak jsou odstupňované ošetřovatelky nebo dokonce i pomocné učitelky na hraní s dětmi,“ dodává.

Naďa bydlí v podnájmu s další dívkou z Čech a Polkou. I když plánovala zůstat v Británii jen krátce, už dnes je rozhodnutá si pobyt na ostrovech ještě alespoň o rok prodloužit.

Hospodářské noviny

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?