Zdravotníci na česko-polské hranici začali spolupracovat

15. 6. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Zdravotnická zařízení na česko-polské hranici začala spolupracovat. Ředitelé Nemocnice Český Těšín a Záchranné služby Moravskoslezského kraje podepsali minulý týden s představiteli Cieszynské záchrané služby a Slezské nemocnice v Cieszyně dohodu o spolupráci. Ta platí od 15. června...


O novince informovala tisková mluvčí nemocnice Těšín Simona Součková.

Turisté, kteří na území sousedního státu budou náhle potřebovat pomoc zdravotníků, se už nemusejí obávat o své zdraví.

Na základě dohod je záchranáři převezou do vlasti, nebo skončí v péči lékařů v zahraničí. Za tuto službu nebudou muset nemocní nic doplácet.

Dohody jsou výsledkem více než ročního jednání. „Nejsou založené na mezinárodních smlouvách, ale vzešly z iniciativy komunálních politiků a zdravotnických zařízení i záchranářů v příhraničí,” vysvětlil ředitel Nemocnice Český Těšín JUDr. Petr Vaněk.

Hlavním problémem až doposud byl převoz nemocných přes hranici. „V extrémním případě hrozilo, že budou na hranici pacienty překládat ze sanitky do sanitky,” uvedl místostarosta Českého Těšína Vít Slováček. Smlouvy komplikace přepravy vyřešily.

„Nyní v situaci, kdy bude nutné českého pacienta pobývajícího na území cieszynského okresu hospitalizovat nebo mu poskytnout ambulatní pomoc, ho Cieszynská záchranná služba může převést přes hranice přímo do Nemocnice Český Těšín nebo v případě indikovaného infarktu na kardiologické oddělení Nemocnice Podlesí v Třinci,” řekl ředitel Vaněk.

Z podepsaných smluv také vyplývá, že pokud bude český turista potřebovat léčbu na jednotce intenzivní péče (ARO), skončí v péči lékařů ve Slezské nemocnici v Cieszyně.

Stejné to bude s polskými turisty, kteří budou pobývat v Česku. „Záchranná služba Moravskoslezského kraje, která bude polskému pacientovi poskytovat pomoc, ho může přepravit přes hranice do Slezské nemocnice v Cieszyně,” uved ředitel.

Přeshraniční přepravu budou koordinovat dispečerské centrály v obou zemích – dispečink Cieszynské záchranné služby v Ustroni a centrála Záchranné služby Moravskoslezského kraje v Ostravě.

Záchranáři budou mít u sebe speciální formuláře, které slouží jako informační karta a umístěnka do nemocnice na druhé straně hranice. Když nemocného přivezou, dokumenty předají přijímacímu personálu. Osádka sanitky musí mít také při převozu nemocného přes hraniční čáru cestovní pas nebo občanský průkaz. To platí i pro pacienta.

Dispečerské centrály budou informovat o přepravě nemocných pohraniční službu. Mají také koordinovat další převoz pacientů, kteří skončí v péči lékařů v zahraničí.

Samotnou přepravu nemocných k dalšímu léčení ve vlasti si budou nemocnice už zajišťovat samy. Dohody také zaručují bezproblémový převoz nemocných z obce Istebna do nemocnic v Cieszyně přes území Česka.

V budoucnu by podle místostarosty Slováčka mohl vzniknout společný česko-polský integrovaný systém záchranářů, hasičů i policie.

(red) www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?