Po ropném a zbrojním průmyslu je zdravotnictví celosvětově nejexponovanějším sektorem vůči korupci. Podle studie Transparency International má zdravotnictví na svědomí roční ztráty veřejných peněz v miliardách dolarů. Jde o pletichy při výběrových řízeních, nákupech vybavení nemocnic, stavebních pracích až po problematické schvalování léků nebo interakci farmaceutických firem s lékaři.
Prezident České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků Miroslav Palát upozornil, že zdravotnictví už nelze chápat v rámci ekonomiky samostatně, postupem času totiž na sebe nabalilo spousty dalších odvětví. Projevuje se to mimo jiné rozdílnou situací v rozvinutých a rozvojových zemí.
„Na Kubě a ve Spojených státech je střední doba dožití plus mínus 75 let. Zatímco na Kubě se vydává zhruba 300 dolarů na hlavu ročně, v USA je to 6 tisíc. Ptáme se, když to nemá adekvátní zdravotnický dopad, kde je těch dvacetkrát tolik vynaložených peněz na hlavu? Odpověď je jednoduchá. Na poskytování zdravotní péče se v průběhu doby a vývoje nabalil celý komplexní ekonomický systém, který představuje významný sektor hospodářství v tom kterém státě,“ vysvětluje Palát.
Rostoucí sektor, spojený s veřejnými penězi, ve kterém jdou proti sobě zájmy jednotlivých aktérů – to je ideální prostor pro korupci na různých úrovních. Transparency International jako jednu z priorit v rámci zdravotnictví vidí právě vyřešení otázky standardu a nadstandardu. Nutné je podle organizace také přesněji nastavit vztahy mezi zdravotními pojišťovnami a pacienty, pojišťovnami a nemocnicemi, zprůhlednit cenotvorbu léků a zvýšit kontrolu nákupů zdravotnických zařízení.