Hrozba stávky se týdny vznáší nad českým zdravotnictvím. Zažehnat ji může už dnešní schůzka lékařských odborů s ministrem zdravotnictví.
PRAHA - Značně nejednotní jsou zdravotníci, co se týče požadavků na zvyšování mezd. Zatímco Lékařský odborový klub hrozí stávkou, pokud vláda ČSSD nesplní své minulé sliby, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče zastupující spíše nižší zdravotnický personál a nezdravotnické zaměstnance nemocnic se od jeho postupu distancuje a spokojuje se s plošným zvýšením mezd v rozpočtové sféře.
„S takovým přístupem my ale nesouhlasíme, lidi by se měli konečně hodnotit podle toho, co dělají, a ne podle toho, že mají stejně velký žaludek,“ řekl šéf Lékařského odborového klubu Milan Kubek, který chce, aby lékaři brali více než dosud, ale i více než většina zaměstnanců.
LOK předstupuje před ministra se třemi hlavními požadavky - chce, aby lékaři brali ne o deset, ale o 20 procent více než ostatní zaměstnanci rozpočtové sféry.
Právě to navíc vláda ČSSD přislíbila ve svém programovém prohlášení. LOK dále chce, aby se výrazně zvýšil rizikový příplatek a pak také žádá plošné zvýšení mezd. Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer přitom požadavky lékařů podporuje, záleží však také na rozhodnuti vlády.
O tom, zda stávka proběhne a jakou bude mít podobu, by měla v polovině ledna rozhodnout celostátní porada Lékařského odborového klubu. „Mluvit o podobě případné stávky je proto zatím předčasné, měl bych navíc o platech zdravotníků jednat ještě příští týden s místopředsedou vlády Špidlou,“ uvedl odborář Kubek, jehož postoj podporuje i komora.
V případě stávky lékaři například mohou ošetřovat pouze akutní případy a odkládat dlouho dopředu naplánované operace.
Loni lékaři brali téměř dvojnásobek průměrné mzdy v zemi, v EU to ale bývá dvaapůlaž pětinásobek.
Radka Wallerová, Večerník Praha, 3.1.2002