Ze 7 tun vaječných produktů s fipronilem se stáhlo zatím 250 kg

18. 9. 2017 7:13
přidejte názor
Autor: Redakce
Z více než sedmi tun vaječných výrobků kontaminovaných jedovatým insekticidem fipronilem se povedlo stáhnout z trhu zatím 250 kilogramů. Z 300.000 vajec pak 98 kilogramů. Sdělil to Petr Majer ze Státní veterinární správy. Množství závadné látky v nich ale podle něj bylo malé.


Společnost Zeelandia stáhla zhruba 250 kg vaječných výrobků, které obdržela na začátku srpna od německého distributora. Výrobky dříve distribuovala více než 130 provozovatelům, šlo o hotely, restaurace, pekárny, cukrárny a jídelny. Co se povedlo stáhnout, pošle nazpět do Německa, sdělil Majer. Stát o možné kontaminaci informoval 6. září, což bylo po době minimální trvanlivosti některých z posléze stahovaných výrobků nebo těsně před jejím vypršením.

Společnost Papei z koncernu Agrofert pak podle Majera stáhla 98 kilogramů vařených loupaných vajec ze Slovenska. „Tyto produkty se budou likvidovat v asanačním podniku v ČR. Definitivní informace, zda a kolik se podařilo stáhnout z českého trhu, zatím nemáme,“ dodal mluvčí.

Podle něj bylo množství insekticidu v potravinách podle údajů zadaných v evropském systému varování malé. „Aby došlo k přímému ohrožení zdraví spotřebitelů, bylo by nutné najednou spotřebovat takové množství potraviny, které je nereálné takto zkonzumovat,“ dodal.

Například společnost Zeelandia na svém webu už dříve uvedla, že aby člověk dosáhl příjmu 0,72 mg fipronilu, musel by za den sníst zhruba deset kilogramů míchaných vajec nebo 30 kilogramů dortového korpusu nebo 1500 koblih nebo 500 kilogramů bramborových knedlíků nebo 470 kilogramů těstovin.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Stát na začátku září rozšířil povinné kontroly dovezených vajec a vaječných výrobků na insekticid fipronil ze všech členských států Evropské unie. Dříve museli dovozci testovat pouze vejce z Nizozemska a Belgie. Do obdržení výsledků osvědčujících nezávadnost nesmí obchodníci uvolnit vejce na trh. Za nedodržení nové povinnosti hrozí až dvoumilionová pokuta.

Skandál vypukl v srpnu, kdy se na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu objevily miliony vajec obsahujících jedovatý fipronil. V souvislosti s kauzou provedly úřady razie v několika zemích.

1)
poznámka

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?