Další novinkou je ambulantní porod v porodnici. Pokud je vše v pořádku, může odejít žena s potomkem z porodnice dřív než za doporučených 72 hodin.
Pokud se žena rozhodne rodit v porodnici s porodní asistentkou, lékař ji nejprve vyšetří a posoudí její zdravotní dokumentaci. Novinkou je, že už nebude povinen v určitých fázích být u porodu přítomen. Dostaví se jen na přivolání porodní asistentky, pokud se porod začne komplikovat. Dostupné budou nutné léky i přístroje.
Pokud žena absolvuje ambulantní porod, dostane před odchodem z porodnice návod, že do 24 hodin musí dítě vyšetřit pediatr či neonatolog a musí mu být proveden odběr krve na screening dědičných poruch a dalších nemocí. Další změna je v tom, že porodnice už nebudou hlásit předčasný odchod ženy s novorozencem orgánu sociálně právní ochrany dětí.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).