MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory (ČLK)
Vytvoření komise pro hodnocení medicínské účinnosti a finanční efektivnosti nových zdravotnických technologií, přístrojů a léků bylo jedním z našich návrhů jak ušetřit peníze systému veřejného zdravotního pojištění, který jsme předkládali v rámci akce „Děkujeme, odcházíme“. Nechápu, proč zřízení této komise a vytvoření pravidel pro její činnost trvá ministerstvu zdravotnictví tak dlouho. Vždyť podobné komise za účasti lékařských komor ve většině vyspělých evropských zemí fungují. Není tedy třeba vymýšlet něco nového.
Odpověď na druhou otázku je poměrně jednoduchá: Zřízení komise bohužel pro Českou lékařskou komoru neznamená nic. Pan ministr Heger totiž navzdory našim opakovaným žádostem a v rozporu se svými veřejně danými sliby zástupce profesní lékařské samosprávy do komise nepřizval. Transparentnost a důvěryhodnost tohoto procesu tedy patrně nejsou prioritami pana ministra.
Mgr. Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP)
Způsob hodnocení dle HTA určitě vítáme. Zakomponovat do zdravotních nákladů také sociální aspekt je pro systém jednoznačně pozitivní. Je přínosné, aby se například u nákladných léků zohlednil fakt, že zkrátí dobu hospitalizace, zamezí progresi onemocnění, omezí vedlejší příznaky a umožní pacientům časnější návrat do pracovního procesu.
MUDr. Pavel Březovský, MBA, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)
Státní ústav pro kontrolu léčiv využívá principy a systém HTA v praxi od roku 2009, a to při stanovování cen a úhrad léčivých přípravků. Metodiky hodnocení jsou po konzultaci a připomínkách jednotlivých účastníků řízení publikovány na webu www.sukl.cz.
Zákonem č. 48/1997 Sb. je nastaven i princip otevřenosti řízení, to znamená, že všichni účastníci řízení mají možnost celý průběh správního řízení sledovat (a tím i připomínkovat) on-line. Tento typ hodnocení je v posuzování HTA celosvětově vnímán jako transparentní a doporučovaný.
Aktivita ministerstva zdravotnictví je logická a pomůže i SÚKL, protože tím vznikne možnost posuzovat zdravotnické technologie průřezově, tzn. různé léčebné modality navzájem: operační postupy vs. konzervativní terapie, hemodialýza vs. transplantace a podobně. SÚKL zatím posuzuje pouze efektivitu terapie léčivými prostředky oproti lékům s podobným účinkem a dopadem na rozpočet. Tím, že dojde ke komplexnímu posouzení i jiných terapeutických možností, bude pohled na efektivitu léčby komplexní a může to napomoci i při rozhodování o zařazení nových terapeutických postupů, léků, zdravotnických prostředků a techniky do úhrad ze všeobecného zdravotního pojištění. Za SÚKL mohu prohlásit, že je to cesta správným směrem.
MUDr. Miroslav Palát, MBA, prezident České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků (CzechMed)
Zda záměr zavádění HTA vítáme, nebo ne, není až tak důležité. Spíše jde o to, co lze od HTA očekávat, jaké nabízí příležitosti a jaké jsou jeho hrozby.
Příležitosti: Formalizovat racionální diskusi kolem rozhodováni, zda něco začít hradit anebo přestat hradit. Pod slovem „formalizovat“ rozumíme, že existuje společný jmenovatel – tedy extra náklady na jeden získaný QALY (quality adjusted life year = rok získaného života ve standardní kvalitě).
Hrozby: Málokdo je ochoten přemýšlet, co to vlastně „náklady na jeden získaný QALY“ znamená. Celému konceptu neprospívá, že někteří novináři jsou schopni napsat, že „3x HDP na obyvatele je rovno ceně života“. To je donebevolající nesmysl.
Další hrozbou je, že existují určité „stupně volnosti“, které musí být zachovány, aby HTA plnilo to, co má – tedy že přes proces HTA procházejí pouze ty intervence, které usiluji o zásadní navýšení úhrady za zásadní přínos. Nejsem si jist, jak je možné toto jednoznačně formulovat ve vyhlášce či zákonu tak, aby všichni měli dojem, že vědí, co mají dělat.
Za třetí jde o to, zda se má HTA použít k tomu, jak za srozumitelných podmínek a rychle přinést nová medicínská řešení k pacientům, nebo vyhledávat novou obezličku k tomu „jak nehradit, co se nám nezdá“.
Jistě, je to o lidech. Je to ale také o systému a nástrojích, které se lidem dají do rukou.
Co je HTA? HTA (health technology assessment) je definováno jako systematické hodnocení vlastností a účinků zdravotnických technologií. Zabývá se jak přímými účinky těchto technologií, tak i jejich nepřímými a nezamýšlenými důsledky, přičemž cílem je získání informací pro rozhodování o zdravotnických technologiích
Co je „zdravotnická technologie“?
Pod pojmem zdravotnické technologie jsou myšleny intervence, které mohou být využity při prevenci a podpoře zdraví, diagnostice a léčbě akutních a chronických onemocnění či při rehabilitaci. Mezi zdravotnické technologie se řadí: léky, lékařské přístroje, diagnostické a terapeutické metody, ale také systémy organizace zdravotnictví.