Ziua: V bezplatném rumunském zdravotnictví se hodně platí

4. 10. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
V bezplatném rumunském zdravotnictví se hodně platí. Přes 60 procent Rumunů, kteří potřebují ošetření, dává lékařům převážně z vlastní iniciativy nějaké peníze. Průzkum, který provedla v Rumunsku Světová banka, ukázal, že rumunští lékaři dostali v loňském roce od svých pacientů celkem asi 360 milionů dolarů...


BUKUREŠŤ - píše rumunský list Ziua.

Na 53 procent dotázaných přitom prohlašovalo, že s poskytováním peněz nesouhlasí, a 60 procent z nich to označilo přímo za úplatek a korupci. Přesto více než 64 procent Rumunů dává lékařům různé peníze a většina z nich navíc tvrdí, že z vlastní vůle.

Suma 360 milionů dolarů, tedy odhadovaná výše loňských úplatků, činí asi deset procent peněz, které šly loni do zdravotnictví ze státního rozpočtu. Výsledek šetření Světové banky také ukázal, že chudé rodiny platí lékařům podstatně více než bohaté. Vysvětlení je poměrně snadné: bohatí mají lepší a dražší pojištění, a tak využívají drahé soukromé kliniky, kde už není třeba dávat úplatek.

„Ukázalo se také, že zhruba dvě třetiny lidí dávají úplatek pouze proto, aby jim věnoval lékař o něco více pozornosti, než je běžné. Přitom tato pozornost lékařů by měla být samozřejmá,“ poznamenal k dalšímu poznatku šetření Bogdan Lazarescu, šéf projektu Světové banky.

Dodal, že přibližně sedm až osm procent lidí si úplatkem zajišťuje zkrácení čekacích lhůt v nemocnicích. Dávání úplatků naprostá většina lidí vysvětlovala tím, že je to zaběhnutý systém a „tradice“, prý se to tak dělalo vždycky.

Pozoruhodné je, že jen pět procent dotázaných jednoznačně tvrdilo, že úplatek od nich vymáhali sami lékaři. V rámci projektu bylo zjišťováno také to, jakému systému by Rumuni dali přednost.

Více než polovina byla pro zachování bezplatného zdravotního systému. Na 46 procent lidí by považovalo za vhodné, aby za služby, které nejsou hrazeny pojišťovnami, lékaři vybírali peníze na místě přímo v ordinaci.

Jen menší část, zhruba dvacet procent, souhlasila s představou, že by kromě

povinného zdravotního pojištění bylo ještě určité dodatkové soukromé pojištění, což by umožnilo zlepšení zdravotnických služeb.

Odborníci na základě zjištěných skutečností tvrdí, že v případě Rumunska by nejlepším řešením pro odstranění úplatků bylo snížení podílu úkonů hrazených pojišťovnami a zvýšení podílu služeb placených přímo pacienty.

Alespoň v poměru padesát ku

padesáti. Lékaři by si oficiálně přišli na podstatně vyšší peníze

než dnes a byly by minimalizovány úplatky, čili peníze

nekontrolované a nezdaněné. Zároveň by bylo zapotřebí zavést

systém, který by přísně trestal braní úplatků, shrnul výsledek

projektu Lazarescu. Přiznal, že zavedení tohoto systému by ale

snížilo přístup nejchudších vrstev obyvatelstva k zdravotním

službám, protože mnoho Rumunů nemá na to, aby na zdravotní

pojištění vydávalo víc peněz než nyní.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?