Postupně jsme ním nahradili tradiční dezinfekční prostředky používané k ošetřování rány a jejího okolí. Dermacyn používáme jak sekundárně při převazu, tak primárně do krytí postižených míst.
Kazuistika
Nemocná, ročník 1934, přijata na naše oddělení pro dehiscenci v ráně po laparotomické gynekologické operaci pro papilokarcinom ovária s metastázami. Dne 4. 2. 2005 je rána 30×10 cm hluboká až 4 cm, se žlutavým povlakem a hnisavou sekrecí. Zahájena léčba Dermacyn roztokem. Obklad rány na 20 minut a následně aplikováno trvale sterilní krytí napuštěné opět Dermacynem. Převazujeme denně. Dne 17. 2. 2005 je defekt 30×8 cm hluboký 3 cm zbaven povlaků. Pouze na spodině rány je mírná, spíše serózní sekrece. Ošetření rány probíhá nadále stejným způsobem. Dne 28. 2. 2005 je již rána bez povlaku a sekrece. Její rozměry jsou 26×6 cm a hloubka 2 cm. Tuto kazuistiku uvádím i přesto, že nemocná na našem oddělení podlehla základní diagnóze. Účinky Dermacyn roztoku byly velmi dobré i přes základní diagnózu, obezitu a DM, což jsou aspekty, které nedávají předpoklad k dobrému hojení rány.
Moje celkové zkušenosti s používáním Dermacynu jsou velice pozitivní, nejen z důvodu dezinfekční schopnosti tohoto přípravku, ale rovněž pro jeho potenciál ránu čistit a udržovat ji ve vlhkém prostředí. Z ekonomického hlediska a dle způsobu aplikace je velice vhodný na jakkoliv velkou a hlubokou ulceraci. Používáme jej ke koupelím, výplachům, lavážím a obkladům, a to jak při sekundárním, tak i trvalém převazu. Při trvalém krytí secernující a povleklé rány Dermacynem je nutno provádět převazy minimálně jednou za den, což ale nepovažuji vzhledem k výborným výsledkům za nevýhodu. Roztok je pacienty dobře snášen, po celou dobu používání na našem oddělení nebyla shledána alergická reakce. Při správné aplikaci nemocní uvádějí menší bolestivost v porovnání s jinými materiály. Pozitivem pro nemocného a okolí je rovněž eliminace zápachu rány.
O autorovi: Jitka Boťánková, Centrum pro léčbu chronických ran, Nemocnice Jičín