Zlatobýl obecný, celík zlatobýl
Co se dozvíte v článku
Zlatobýl obecný, známý také jako celík zlatobýl (latinsky Solidago virgaurea), je vytrvalá, asi metr vysoká rostlina se zlatožlutými květy. Ty společně tvoří hroznovitá květenství a objevují se od července do září. Charakteristický je pro ni dále krátký silný kořen a vzpřímená rozvětvená lodyha. Tato bylinka se často vyskytuje podél silnic a na polích.
Zlatobýl obecný pochází z Evropy, odkud se rozšířil do Asie a severní i jižní Ameriky. Dříve se používal hlavně na kůži k hojení ran a dnes nachází uplatnění především jako diuretikum, což znamená, že pomáhá tělu zbavit se přebytečných tekutin.
V lidovém léčitelství se pak zlatobýl obecný využívá k léčbě různých stavů, například zánětů močových cest a ledvinových kamenů. Sbírá se jen květ nebo celá zlatobýlová nať. [1, 2]
Jaké má celík zlatobýl účinky?
Zlatobýl obecný obsahuje mnoho prospěšných sloučenin, mezi něž patří saponiny a flavonoidní antioxidanty, jako je kvercetin a kaempferol. Saponiny jsou rostlinné sloučeniny, které se pojí s mnoha zdravotními přínosy, a to včetně omezení růstu škodlivých bakterií či kvasinek, jako je Candida albicans, která vyvolává kvasinkové infekce.
Podle studie provedené na zvířatech bylo také prokázáno, že saponiny mají protirakovinné a protizánětlivé účinky. Flavonoidní antioxidanty zase pomáhají chránit tělesné buňky před poškozením volnými radikály, které jsou rizikovým faktorem mnoha chronických stavů, kam patří rakovina a srdeční onemocnění.
Zlatobýlový čaj dále může působit jako diuretikum, což znamená, že vyplavuje vodu z těla zvýšením produkce moči. Účinky zlatobýlu prozatím nebyly studovány u lidí, ale přesto se užívá při léčbě následujících stavů:
- artritida,
- dna,
- alergie,
- nachlazení a chřipka,
- zánět močového měchýře nebo močových cest,
- ledvinové kameny,
- demence,
- ateroskleróza,
- ekzém (jako tinktura ze zlatobýlu na kůži),
- drobné rány (jako tinktura na kůži),
- zlepšení pohyblivosti po úrazech (jako zlatobýlová mast),
- výplachy pochvy. [3, 4, 5]
Zlatobýl kanadský
Zlatobýl kanadský, latinsky Solidago canadensis, je vytrvalá rostlina vysoká 50 až 200 cm, tedy vyšší než zlatobýl obecný. Pochází pravděpodobně ze Spojených států amerických a z jihu Kanady, odkud se dostal do Evropy, Asie, Austrálie i na Nový Zéland.
Úbory květů rovněž tvoří hrozen, ale květy jsou delší. Rostlina pak kvete od července do října a vyskytuje se především v mokřinách, lužních lesích a na okrajích lesů. Zlatobýl kanadský má stejné účinky jako zlatobýl obecný. [6]
Zlatobýl obrovský
Zlatobýl obrovský, latinsky Solidago gigantea, je trvalka dosahující výšky až 250 cm, jejíž domovinou jsou Spojené státy a Kanada. Odtud se rozšířila po celé západní, jižní a střední Evropě, Asii, Austrálii a na Nový Zéland. Lodyha rostliny je lysá a dole načervenalá.
Zlatobýl obrovský je velmi podobný svému příbuznému zlatobýlu kanadskému, nicméně bezkvětá lodyha zlatobýlu obrovského je tužší a pod květenstvím je lysá. Větve květenství jsou hustší, kratší a vzpřímenější, kapitula je větší.
Květy jsou zlatožluté, jazykové, 3 až 4 mm dlouhé a obecně delší než trubkovité květy. Rostlina kvete od srpna do září a nejhojněji se vyskytuje v okolí vodních toků, kde vytváří kompaktní porosty. Zlatobýl obrovský má stejné léčivé účinky jako jeho příbuzné rostliny. [7, 8, 9]
Zlatobýl: pěstování
Zlatobýl se dá poměrně snadno pěstovat, stačí jej najít v přírodě a přesadit na zahrádku nebo zakoupit sazenici na specializovaných farmách. Rostlina vyžaduje spíše polostín až slunné místo a neutrální až kyselou půdu.
Obvykle se pěstuje v trsech jako součást rabatových záhonů podél zdí nebo trávníků. Zlatobýlu stačí menší zálivka při výsadbě a v době sucha, během vegetace jej můžete přihnojit plným hnojivem. [10, 11]
Sběr a zpracování zlatobýlu
Zlatobýl se sbírá na začátku května mezi druhou a čtvrtou odpolední hodinou, tedy těsně před rozkvětem, jelikož by odkvétání tvořilo chmýří. Seřezávají se asi 30 cm dlouhé konce a ty se následně suší ve stínu nebo uměle při teplotě maximálně 40 °C. Sušenou bylinku poté skladujte ve stínu, jelikož na slunci by se znehodnotila.
Usušený zlatobýl se obvykle využívá ve směsi s dalšími léčivými bylinami, například přesličkou nebo truskavcem. Čajovou směs ze zlatobýlu se obvykle doporučuje pít 3× denně, nejdéle po dobu dvou měsíců. Ze zlatobýlu lze také vytvořit tinkturu k zevnímu užití, můžete ho zapracovat do masti nebo z něj připravit odvar k výplachům. [12, 13, 14]
Vedlejší účinky a kontraindikace zlatobýlu
Zlatobýl je obecně dobře snášen bez znatelných vedlejších účinků, pokud dodržíte doporučenou dobu užívání. Pozor by si na něj však měli dát lidé s alergií a může vyvolat nežádoucí interakce také u pacientů s určitými zdravotními problémy. Vedlejší účinky pak mohou zahrnovat pálení žáhy.
Doporučené dávkování zlatobýlu nebylo prozatím stanoveno, proto se o vhodném dávkování pro vnitřní užití raději poraďte se svým lékařem, zejména pokud ho plánujete užívat k léčbě nějakého zdravotního stavu. Lidé s následujícími potížemi by se měli před užitím zlatobýlu obrátit na svého lékaře:
- vysoký krevní tlak (hypertenze),
- nízký krevní tlak (hypotenze),
- osteoporóza,
- alergie na ambrózii,
- zadržování tekutin v důsledku srdečních nebo plicních problémů.
Zlatobýl by dále neměl být užíván v těhotenství, během kojení nebo u lidí s onemocněním srdce či ledvin. [15, 16, 17]
Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, pladias.cz, mountsinai.org, healthline.com, verywellhealth.com, sagittaria.cz, rxlist.com, luontoportti.com, dumazahrada.cz, ceskatelevize.cz, thespruce.com, webmd.com