Zmatek v lékárnách kvůli přecenění léků

3. 1. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Lékárníci se chtějí žalobami bránit proti postupu, jakým jim stát nařídil snížení přirážky k cenám léků. Jejich prezident Lubomír Chudoba prohlásil, že lékárny přirážky ale sníží tak, jak jim to vyhláška uloží. "Dokud to třeba nezruší soud, musíme se tím řídit..."


Ministr Rath oznámil možné další snížení marže lékárníků

Kvůli novému cenovému výměru byl mezi v pondělí lékárníky zmatek a část lékáren zůstala zavřená. Ty, co měly otevřeno, prodávaly léky buď za staré ceny, anebo za nové. Chaos v lékárnách zřejmě bude ještě několik dní trvat, protože ne všechny lékárny stačily přecenit.

Ministr zdravotnictví David Rath už oznámil možné další snížení marže lékárníků v únoru nebo v březnu.

Důvodem pondělních potíží lékáren je nový cenový výměr ministerstva financí, kterým se mění ceny léků a zároveň i obchodní přirážka, kterou si mohou lékárníci a distributoři léků společně účtovat.

Do konce minulého roku byla 32 procent, nyní je 29 procent. Navíc se do nového cenového výměru ministerstva financí vloudila malá chybička: místo roku 2006 byl uveden rok 2005, a tak mnozí nevěděli, jak se mají zachovat.

„Tato administrativní chyba nemá ale žádný vliv na účinnost uvedeného výměru,“ sdělilo Právu písemně ministerstvo financí ČR. Přesto hned v pondělí vydalo vyhlášku novou, kde se uvádí změna maximální obchodní přirážky s účinností od 2. ledna 2006.

Lékárníci se chtějí žalobami bránit proti postupu, jakým jim stát nařídil snížení přirážky k cenám léků. Jejich prezident Lubomír Chudoba prohlásil, že lékárny přirážky ale sníží tak, jak jim to vyhláška uloží. „Dokud to třeba nezruší soud, musíme se tím řídit.“

Je v tom chaos

„Je v tom chaos. Všechno nejde dělat za provozu. Jedná se zhruba o 3000 položek, které je nutno přecenit,“ řekla Zdeňka Beranová z lékárny v Lutíně v Olomouckém kraji, kde větší část lékáren zůstala zavřená.

Naopak Ostravané neměli s dostupností léků problémy. „Měnili jsme číselníky i přirážky hned ráno, proto jsme měli zavřeno ale jen do devíti hodin,“ sdělila Právu Marcela Šafarčíková z lékárny U Anděla Strážce v centru Ostravy.

Také plzeňské lékárny měly včera otevřeno. „Protestujeme vnitřně,“ říká pracovnice lékárny v Kopernikově ulici. Nespokojenost lékárníků se snížením marží připomínaly letáky s portréty ministra Ratha s nápisy „Rath škodí zdraví“.

„Nemůžeme zavřít, když je tolik nemocných,“ vysvětlovala Jana Řehulová z lékárny na plzeňském náměstí Republiky. Tato lékárna včera prodávala léky za staré ceny a neakceptovala povinný nižší výměr ministerstva.

Na Sokolovsku lékárny vydávaly lidem pouze nejnutnější léky, především antibiotika. Na Karlovarsku zavřela polovina lékáren, aby mohla přecenit. V Chebu byly mimo provoz jen lékárny, které měly předem naplánovanou inventuru.

Na Vysočině prakticky všechny lékárny byly otevřené jako každý jiný den. Stejně tak tomu bylo i v Uherském Hradišti. „Měli jsme kvůli tomu zavřeno, ale jen na hodinu,“ sdělili Právu zaměstnanci lékárny u svaté Alžběty ve Vodní ulici v Uherském Hradišti.

Rath: Marže budou možná ještě nižší

V Praze na Vinohradech zákazníky obsluhovali běžně. „Některé léky jsme přecenili. Marže jsme ale zatím nesnižovali,“ vysvětlila magistra ve Vinohradské lékárně.

Ministr zdravotnictví David Rath svolal novináře včera v poledne, aby jim oznámil, že během ledna ministerstvo vyhodnotí účinnost snížení marže z 32 na 29 procent. „Pokud se ukáže, že zisky lékárníků jsou nadále vysoké, během února či března by se snížily o další tři procenta.“

Na to okamžitě reagoval prezident Lékárnické komory Lubomír Chudoba. „Vzkazuji panu Rathovi, že už nejsou Vánoce, aby vyprávěl takové pohádky,“ rozčilil se prezident.

„Chci vidět podklady, které k takovým slovům ministra opravňují. Veřejně ho k tomu vyzývám. To, co říká, jsou nesmysly, lži, účelová zkreslení. Dopouští se toho v posledních třech týdnech na adresu lékárníků. Když svá slova nedokáže podložit hodnověrnými dokumenty, budu požadovat veřejnou omluvu na adresu lékárníků.“

Rath se také vyjádřil k tomu, zda by byl alespoň u lékáren, které opravdu prokážou, že jim hrozí krach, vstřícný ve snižování marže.

„Netěší mě, že by v malých městech lékárny zanikly, ale je náhradní řešení, a to švýcarsko-rakouský model, kdy vydává léky přímo lékař. Zákon to umožňuje.“ Bylo by to podle něj pro pacienty jednodušší.

Ministr se neobává ani stávky lékárníků: „Stávkovali už učitelé, lékaři. Není to nic neobvyklého. Když budou stávkovat lékárníci, jsou sami proti sobě a přicházejí o statisíce. Je to úsměvné.“

Také distributoři léků včera přišli se svým prohlášením. Až dosud se přirážka k lékům, která činila 32 procent, dělila tak, že zhruba 6 procent připadlo distributorům a 26 procent lékárníkům.

„My už nemáme kam ustupovat. Svůj podíl jsme stlačili na minimum,“ řekl Právu Pavel Suchý, ředitel Asociace velkodistributorů léčiv. Vláda by podle něj měla vzít „rozum do hrsti“.

Ve čtvrtek má poprvé zasedat komise složená z odborníků, která by měla navrhnout komplexní úspory v léčivech. V závěru minulého roku se na tom dohodl premiér Jiří Paroubek s prezidentem lékárníků Lubomírem Chudobou a ministrem zdravotnictví Davidem Rathem. Tato komise má výsledky své práce předložit začátkem února.

Právo

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

PharmDr.Petr Městecký

Velmi pečlivě sleduji diskusi na téma snížení obchodní přirážky pro lékárny. Jak již bylo několikrát zdůrazněno,pro zhodnocení ekonomické stability jednotlivých lékáren,je nutné zohlednit umístění a typ lékárny.

Je zřejmé, že pro lékárny poskytující lékárenskou péči pro menší spádovou oblast(v menších městech, na sidlištích apod.)je opatření ministerstva likvidační.Z tohoto důvodu mě zneklidňují i výroky pana mininstra o možnosti výdeje léků v ordinacích. Co myslí tím, že to bude pro pacienty výhodnější?

Snad to, že ordinace budou pacientům k dispozici až 10hodin denně, aby měli zajištěnou dostupnost léků? Nebo snad, že to bude znamenat nižší spoluúčast pacientů?

Ani lékaři by tuto administrativně náročnou činnost nedělali zadarmo a pochybuji,že marže 16-17% či dokonce nižší by na „bežné léky“ byla pro kohokoliv zajímavá (viz vyhrazení prodejci léků).

O nákladech distribučních firem ani nemluvím. A už vůbec v tom nespatřuji jakékoliv snížení nákladu na léky vynakládané ze zdravotního pojištění. Vy ano?

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?