ZP MV ČR, VZP a ČPZP: Kdo potřebuje léčbu protony, ten ji dostane

23. 5. 2013 7:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Společné tiskové prohlášení tří největších zdravotních pojišťoven týkající se protonové terapie.


Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZP MV ČR), Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) mají dohromady 8 485 089 klientů (1 204 000, 6 094 224 a 1 186 265). Přibližně 400 tisíc klientů těchto tří největších zdravotních pojišťoven v ČR je onkologicky nemocných. Pokud některému z pacientů může pomoci jen protonová léčba a doporučí ji lékař z onkologického centra, všechny tři pojišťovny tuto léčbu vždy hradí.

ZP MV ČR byla první zdravotní pojišťovnou v České republice, která schválila a zaplatila léčbu svému pojištěnci v Pražském protonovém centru, neboť hrozilo nebezpečí z prodlení. Za léčbu devětatřicetiletého pacienta s nádorem mozku pojišťovna začátkem letošního roku zaplatila bezmála milion korun. (Šlo o částku 992 500 Kč, provedeno bylo 37 ozáření/frakcí po 26 000 Kč za jednu frakci, plus další náklady - na vyšetření atd.).

Také VZP již přistoupila k úhradě protonové terapie v pražském centru – v prvním případě zaplatila za léčbu své pacientky více než 720 000 korun. V případě druhém, kdy protonové centrum začalo s léčbou bez projednání s pojišťovnou, se účtovaná částka vyšplhala na 996 000 korun.

ČPZP zatím neměla žádného pojištěnce, který by potřeboval léčbu pomocí protonové terapie. V případě potřeby ji pojišťovna onkologicky nemocnému pacientovi uhradí.

Léčba pomocí protonového záření není v ČR hrazena z veřejného zdravotního pojištění. ZP MV ČR, VZP i ČPZP při rozhodování o schválení této léčby volí protonové pracoviště, které poskytne kvalitní zdravotní péči za nejpřijatelnějších finančních podmínek a má s takovou léčbou dlouholeté zkušenosti. Optimální podmínky nabízí například Rinecker Proton Therapy Center v Mnichově, kde stojí léčení v některých případech až o polovinu méně než v nově otevřeném Pražském protonovém centru. VZP v minulých letech zajistila svým klientům protonovou terapii také ve Švýcarsku.

Dva pacienti v Mnichově

V současné době má ZP MV ČR další dva klienty, indikované odbornými lékaři pro protonovou léčbu. Jde o devítiletého chlapce s nádorem mediastina (mezihrudí). Kompletní terapie si vyžaduje 39 frakcí. ZP MV ČR vyžádaná kalkulace Pražského protonového centra je: 26 000 Kč/1 frakce. Celkem 1 014 00 Kč.
Kalkulace protonového centra v Mnichově je: 13 800 Kč/ 1 frakce. Celkem 538 200 Kč. ZP MV ČR schválila léčbu v Mnichově.

Obdobný byl nedávno medializovaný případ čtrnáctileté pacientky se stejným typem nádoru. V jejím případě ZP MV ČR rovněž schválila léčbu v Mnichově. Pacientka však byla převzata a ozářena Pražským protonovým centrem bez vědomí ZP MV ČR.

Druhým aktuálním případem je nemocná 39letá žena s nádorem mozku. Kompletní terapie si vyžaduje 27 frakcí. Kalkulace v Praze: 26 000 Kč/1 frakce – celkem 702 000 Kč. Kalkulace v Mnichově: 18 900 Kč/1 frakce – celkem 510 300 Kč. ZP MV ČR schválila léčbu v Mnichově.

Záhada neexistujícího klienta

Jak již bylo výše uvedeno, Všeobecná zdravotní pojišťovna měla zatím v Protonovém centru v Praze dva klienty. Účtované částky činily 722 000 a 996 000 korun. S mnichovským centrem má VZP domluvenou paušální cenu - 502 000 korun za pacienta, a to bez ohledu na počet ozařování. Za cenu, kterou si Protonové centrum v Praze účtovalo za dva klienty VZP, by tak v Mnichově mohli dostat od zkušenějšího týmu stejnou terapii klienti tři.

V současné době VZP jedná s Protonovým centrem v Praze o ozařování 10letého chlapce, jehož stav a souběžná chemoterapie neumožňují převoz do ciziny.

Protonové centrum v Praze také začátkem týdne informovalo VZP, že začalo s ozařováním dalšího jejího klienta – 7letého hocha. Chlapec, jehož nacionále protonové centrum uvádí, ovšem v registru pojištěnců VZP neexistuje.

Peníze pro všechny

Každý případ je individuální a proto i léčba si vyžaduje jinou sumu peněz. Cílem ZP MV ČR, VZP i ČPZP je, aby byl dostatek financí pokud možno pro všechny nemocné, kteří nákladnou léčbu potřebují nebo budou potřebovat.

Proto pojišťovny musí hledat cesty, jak zajistit moderní a kvalitní zdravotní péči co největšímu počtu klientů za co nejnižší náklady. Kdo z klientů ZP MV ČR, VZP a ČPZP nezbytně potřebuje protonovou terapii, ten ji dostane.

V Praze dne 22. 5. 2013

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?