I v Česku, kde kromě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) poskytuje své služby osm zaměstnaneckých pojišťoven, se již diskutovalo o případném zřízení jednoho ústavu. Znovu ho vzkřísil v uplynulých dnech premiér Jiří Paroubek.
Jak zmínil, snížily by se díky tomu náklady nyní vydávané na režii pojišťoven až o 1,5 miliardy korun. Záměr ministerského předsedy označila opoziční ODS za návrat k socialistickému systému zdravotnictví.
Otázka Manažerského barometru zněla, zda by jeho účastníci podpořili vznik jediné zdravotní pojišťovny. Necelých 77 procent dotazovaných se vyjádřilo proti vzniku jediného ústavu s tímto zaměřením, přes osmnáct procent respondentů pravidelné ankety by naopak tento záměr nezatracovalo.
Autor první reakce varuje před dopady zmíněného opatření: “ Byl by to jen krok k tomu, aby se pojišťovna změnila na Státní správu fondu pro podporu kapitalismem podlomeného zdraví pracujících. Problémy rozdílného stavu hospodaření pojišťoven pramení z mnoha nedostatků a v (ne)- provedení reformy financování zdravotní péče, nikoli z toho, že by počet zdravotních pojišťoven byl problém.“
Prozatím nebyla schválena reforma zdravotnictví, takže je nesprávné připravovat a uskutečňovat dílčí akce: „Pokud by byla jedna zdravotní pojišťovna, měla by být ve vlastnictví státu. Jinak hrozí riziko zpronevěry prostředků a složité kontroly hospodaření. Stát je ale nejhorším hospodářem, tato věta je používána již jako klišé. Podporuji proto systém více pojišťoven a nevytrhoval bych toto téma z kontextu celkové reformy financování zdravotnictví.“
Co by se dalo čekat od levicové vlády, ptá se tento manažer: “ Místo liberalizace trhu se zdravím a přenesení větší ekonomické odpovědnosti na pacienty i subjekty poskytující zdravotní péči by Paroubek chtěl zvýšit centralizaci. Jaké další šílené nápady můžeme očekávat od naší levice? Měl bych pro ni několik návrhů: centralizovat prodej automobilů a vytvořit státní podnik Mototechna, a. s., vyvlastnit všechny restaurace a sloučit je do státní akciové společnosti Restaurace a jídelny, a. s., znárodnit všechny nevěstince provozované známými sociálnědemokratických politiků a jejich sloučením s ČSSD vytvořit státní podnik Levicový bordel, a. s.“
Nic by se tím nevyřešilo a jen by se zmnožily a prohloubily současné potíže: “ Absolutní nesmysl a socializace zdravotní péče, neschopnost molochu VZP by byla nahrazena ještě větší neschopností a ještě většími ztrátami v rámci jediné zdravotní pojišťovny. Nedokážu si představit, jak by se v takové instituci kradlo. Toto řešení je zrůdné, takřka , únorové'.“
Další respondent tvrdí, že v systému zdravotního pojištění stejně žádná konkurence neexistuje, tak proč vymýšlet jiné šance:
„Ano, zejména proto, že nemá smysl vytvářet , konkurenci' v podobě nabídek zlevněného vstupného do plaveckých bazénů a podobně. Možnost přihlásit se k platbě u různých subjektů stejně nikomu povinnou výši platby na zdravotní pojištění nesníží. Zdravotní pojišťovna má krýt co nejvíce skutečné zdravotní péče, o prevenci se každý rozumný člověk postará sám. Jinými slovy, pokud bude jen jedna zdravotní pojišťovna, která se bude starat o to, aby zdravotnický systém fungoval, a bude včas a poctivě platit lékařům a nemocnicím, tak to podpořím a budu spokojen.“
Tento tázaný je nadšen službami, které mu jeho pojišťovna nabízí, a nestojí o zřízení jediného ústavu: „Moje zdravotní pojišťovna si mě hýčká, dává mi slevy na plavání, přispívá dětem na očkování, odpovídá na maily dříve než za týden, je slušná a má pochopení při prodlení s dodáním dokumentů. Nerad bych se dožil doby, kdy tady zase bude jeden arogantní moloch.“
V závěrečné reakci zaznívá obava, proč česká pravice jen němě přihlíží obdobným snahám:
„Určitě bych to nepodpořil, věcně je to šílené a hlavně záměr vůbec neřeší klíčové problémy zdravotnictví. Jsem však přesvědčen, že toto ví i premiér, ví i to, že tato vize by byla obtížně prosaditelná. Na druhé straně se nepochybně jedná o jím dobře uchopený a politicky dobře zvládaný problém, kdy Paroubek pro většinu málo informovaného národa vypadá jako (konečně) někdo, kdo problémy řeší. Řešení navíc míří na dobře vybranou cílovou skupinu voličů. Výsledek rok před volbami nikdo ani nečeká. Nejvíc neuvěřitelné na celé kauze (a nejen na ní) je, že pravicová opozice mlčí, na nic nereaguje, nic netvoří, nic nesděluje, pouze v zákopech pozoruje, jak přichází o údajně vyhrané volby.“
Byl by to krok k tomu, aby se pojišťovna změnila na Státní správu fondu pro podporu kapitalismem podlomeného zdraví pracujících
Božena Hažová, Euro