Tato praxe, kdy zpráva je předávána příslušnému registrujícímu praktikovi nebo jinému ošetřujícímu lékaři prostřednictvím pacienta, je podle názoru autorů nepřípustná a poskytovateli, který takto postupuje, by bylo možno uložit i pokutu.
Předávání zpráv potřebných pro návaznost zdravotní péče mezi lékaři a registrujícím všeobecným praktickým lékařům
S výše uvedeným názorem, šířeným z neznámých důvodů mezi lékaři po internetu, nelze souhlasit. V době, kdy byl vydán nový zákon o zdravotních službách zakotvující předmětnou povinnost lékařů, se opakovaně konal seminář České lékařské komory k novým zdravotnickým zákonům, kde byla tato otázka podrobně probírána.
Všichni přítomní právníci včetně významného hosta – tehdy vrchního ředitele Legislativní sekce Úřadu vlády ČR, nyní ministra pro legislativu JUDr. PhDr. Petra Mlsny, Ph.D. – se shodli na tom, že poskytovatel zdravotních služeb splní svou povinnost předat zprávu potřebnou pro návaznost péče registrujícímu praktikovi či jinému ošetřujícímu lékaři i tím, pokud tuto zprávu pro příslušného lékaře předá pacientovi.
Doba, kdy se lékařské zprávy před pacienty tajily a pacient nesměl dostat do ruky zprávu o svém zdravotním stavu, a pokud ji dostal a předával praktikovi či jinému ošetřujícímu lékaři, bylo to pouze v zapečetěné orazítkované obálce, je dobou minulosti.
Pacient má pochopitelně právo na veškeré informace shromážděné o něm v jeho zdravotnické dokumentaci a nic proto nebrání tomu, aby se s ním lékař dohodl, že zprávu pro registrujícího praktika nebo jiného ošetřujícího lékaře zašle tomuto kolegovi jeho prostřednictvím.
Tato skutečnost by měla být zaznamenána do zdravotnické dokumentace, někteří lékaři si nechávají i podepsat, že pacient zprávu pro ošetřujícího lékaře nebo registrujícího praktika od poskytovatele převzal. Na tomto postupu není nic nezákonného, za co by bylo možno ukládat lékařům pokutu.
JUDr. Jan Mach