Zranění motocyklistů jsou často zbytečná a jejich léčba nákladná

12. 8. 2015 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
Liberecké traumacentrum v letošním teplém létě zahltili motocyklisté, od začátku prázdnin poskytli péči 81 takovým pacientů. Denně lékaři na traumatologii ošetřili dva až tři motocyklisty se zraněními, která jim ohrožují život.


„V našem traumacentru jsme od června přijali 117 pacientů po motonehodě, a za posledních 40 dní letošních prázdnin je to už 81 lidí,“ upřesnil lékařský ředitel Krajské nemocnice Liberec a přednosta traumatologicko-otropedického centra Richard Lukáš a doplnil, že se většinou jedná o naprosto zbytečná zranění, jimž se dalo předejít.

Pacienti směřující na urgentní traumatologický příjem jsou podle záchranářů tzv. triáž pozitivní, což je mezinárodní systém vyhodnocující možná rizika na základě mechanismů úrazu. „To znamená, že i v případě, kdy neměli viditelná poranění, museli jsme je kompletně vyšetřit na spirálním CT a uložit na lůžko, protože mohli mít zranění, která jim ohrožovala život. Velkou část z nich jsme přijali s mnohočetnými poraněními dolních končetin, břišních orgánů, hrudníku a pánve,“ vysvětlil přednosta Lukáš.

Léčení každého takového pacienta vyžaduje několik po sobě jdoucích operací a akutní péči na ARO nebo jednotkách intenzivní péče, která trvá v průměru 4 až 14 dní. Dalších zhruba šest týdnů zůstávají v péči zdravotníků na standardních lůžkách, než mohou odejít do domácího léčení. „Boj o život takových pacientů trvá dlouhé hodiny, a i přes veškerou péči může skončit smrtí. Jeden takový život se nám ani přes maximální úsilí a 13hodinový boj nepodařilo vyhrát,“ varoval lékařský ředitel.

Podle ekonomické ředitelky Krajské nemocnice Liberec Hany Jelínkové stála od května do července péče o 24 pacientů s polytraumaty zhruba šest miliónů korun. „Jen v červenci jsme měli deset pacientů s polytraumatem. Léčba jedno z nich stála více než jeden milión korun a ve dvou dalších případech přesáhla částku 500 tisíc korun,“ doplnila ředitelka Jelínková.

Dalším problémem, se kterým se zdravotníci letos potýkají, jsou těžká poranění páteře po skocích do vody. „O letošních prázdninách už máme tři případy těžkých poranění páteře s doživotními následky, kdy lidé skákali do vody, aniž by si uvědomili, že tam není dostatečná hloubka. To se v těchto dnech týká i míst, kde je obvykle hloubka dostatečná. Vody ale v mnoha nádržích ubylo a někteří si to neuvědomují,“ shrnul ředitel Lukáš.

Krajská nemocnice Liberec vedla na téma poškození páteře a míchy v důsledku skoků do vody před několika lety kampaň, díky níž tato závažná poranění takřka vymizela. I v tom je letošní léto výjimkou, která se zapisuje do statistik libereckého traumacentra.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?