Podle jejích dat má zubní kaz polovina pětiletých a téměř 70 procent dvanáctiletých dětí v Česku. Příčinou je podle zubařů zejména špatná zubní hygiena. Správnou hygienu by měli naučit dítě rodiče. Cílem je, aby dětský chrup minimálně do deseti let věku vůbec neonemocněl.
Patero jako zásadní bod uvádí, že rodiče by měli začít čistit dětská ústa od prořezání prvního zoubku. Měli by na čištění trvat, i když ho dítě zpočátku odmítá. Pravidelnost a důslednost je nezbytná, pokud má být dítě uchráněno od bolesti zubů i bolesti spojené s ošetřením u zubaře.
První návštěva u zubaře má být nejpozději do 12 měsíců věku dítěte, pak každého půl roku. Díky pravidelným návštěvám si dítě na prostředí ordinace zvykne, a tak až opravdu bude později nutné zub vrtat, nemělo by se už tolik bát.
Pro sledování vývoje chrupu dítěte, správného prořezávání zubů či zvýšeného rizika výskytu zubních kazů dostávají maminky už v porodnici Zubní průkaz dítěte. Měly by ho předkládat při každé návštěvě zubaře. Průkaz může být vodítkem i pro ostatní lékaře, problémy s chrupem totiž mohou vést i k dalším zdravotním problémům dítěte.
Podle Patera by dítě po večerním čištění zubů už nemělo dostat žádnou potravu nebo nápoj obsahující cukr, a to ani mléčný. V noci by mělo pít jen čistou vodu.
Účinnou pomocí proti zubnímu kazu je fluoridová prevence. Děti by si měly čistit dětskou zubní pastou s fluoridy, starší děti mohou hygienu doplnit vhodnou ústní vodou. Pokud nemohou po jídle a pití použít zubní kartáček, lze očistit zubní plošky za pomoci žvýkačky bez cukru.