Zveřejňování údajů o kvalitě léčby posoudí sněmovní výbory

26. 10. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Zdravotní pojišťovny možná budou muset zveřejňovat údaje, z nichž by lidé poznali, jak jsou konkrétní nemocnice a ambulantní i praktičtí lékaři úspěšní v léčbě. Počítá s tím poslanecký návrh, který v úterý sněmovna postoupila výborům k projednání...


PRAHA -

Rozprava ukázala, že tato myšlenka zřejmě není bez šancí na úspěch, otázka ale je, zda se podaří předlohu do voleb schválit. O zveřejňování uvedených informací hovoří někteří politici již léta, zatím ale bez konkrétního výsledku.

Předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Jaroslav Krákora uvedl, že měřítka kvality léčby zatím nikdo nestanovil. Sněmovna dnes navíc vrátila autorům k dopracování jiný poslanecký návrh, který se zveřejňováním informací o kvalitě

léčby rovněž počítal.

Zveřejňování takový informací podporuje i první náměstek ministra zdravotnictví David Rath. Ve svém návrhu bonusového a sankčního řádu počítá s tím, že nemocnice budou sledovat kvalitu péče ve vybraných diagnózách a budou tyto údaje také zveřejňovat. Více ZDE

Bývalá ministryně Milada Emmerová naopak loni řekla, že data o kvalitě péče v jednotlivých nemocnicích by se měla dostat k občanům jen s vysvětlujícími komentáři. Podle ní jinak hrozí, že lidé si je vyloží chybně. Týká se to prý například úmrtnosti.

Hlavním autorem poslaneckého návrhu, který postoupil do druhého čtení, je další bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi.

Řekl, že zrovna úmrtnost skutečně nemá vypovídací schopnost. Míní ale, že třeba chirurgové by mohli zveřejňovat počty nutných reoperací a onkologická oddělení zase léta dožití pacientů s tou kterou diagnózou.

Uvedl, že jako ministr měl k údajům o kvalitě léčby přístup - rozdíl mezi jednotlivými nemocnicemi je podle něj zřetelný.

Dodal, že lidé si už sice mohou vybrat lékaře či nemocnici, ke kvalifikovanému rozhodnutí ale potřebují vědět, jak kde léčí. Na definici měřítek kvality péče by podle Kubinyiho měly pracovat i příslušné odborné společnosti.

Zatímco návrh, který vypracovala skupina poslanců v čele s Kubinyim úspěšně absolvoval první čtení, předlohu jiné skupiny poslanců v čele s Josefem Janečkem sněmovna vrátila k dopracování. V praxi to má obdobné dopady jako zamítnutí.

Tento návrh byl širší. Předpokládal mimo jiné i to, že revizní lékaři pojišťoven by měli víc kontrolovat, zda zdravotníci léčí efektivně, a pojišťovny by měly častěji zjišťovat, co mají podle pacientů konkrétní nemocnice vylepšit.

Dolní komora předlohu vrátila na Krákorův návrh. Poslanec návrhu mimo jiné vyčetl, že hovoří o dostupnosti péče, ale přesně ji nedefinuje.

Sněmovna dnes obě předlohy projednávala za situace, kdy ministerstvo zdravotnictví stále dočasně řídí vicepremiér Zdeněk Škromach.

Premiér prosazuje do ministerského křesla Ratha, prezident ho ale odmítl jmenovat - mezi předsedou vlády a hlavou státu se rozhořel spor o to, zda Rathovo působení v čele lékařské komory představuje střet zájmů. Rath nyní ministerstvo fakticky vede z pozice prvního náměstka.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?