Hlavním cílem Hany Perkové je udržet na slušné úrovni dosavadní rozsah péče. „Pokud se budeme v dohledném čase pokoušet něco vylepšit či zvýšit, pak kvalitu péče. Jinak by představ samozřejmě bylo dost, ale všechno je o penězích. Jejich nedostatek má největší dopad na zdravotní personál,“ konstatovala ředitelka. „Mrzí nás, že z nejvyšších míst kraje máme slíbené zvýšení platů a nic,“ slyšely jsme od sestry Lenky.
„Plánované to bylo už na červenec. Kraji i pojišťovnám jsme dali přesné propočty, finanční toky ale mají strašné zpoždění. Víme, že si sestry vyšší plat zaslouží a chceme jim ho dát. Zatím jsme ale mohli vyplatit jen minimální zálohu,“ vysvětlovala Perková. O tom, zda nedochází k problémům, které by snížily standard služeb pacientům, jednal s vedením nemocnice i poslanec Jiří Pospíšil.
„Bavili jsme se také o možnosti nákupu přístrojů za pomoci soukromých firem,“ sdělil Deníku. To, že kraj při výměně ředitele sáhl po doktorce Perkové, považuje za plus pro nemocnici. „Jde o zkušenou náměstkyni, což je zárukou, že zařízení bude řízené profesionálně,“ mínil.
„Ačkoli co se platů týče mezi sestrami rokycanské nemocnice začíná převažovat skepse, pracují svědomitě a průběžně se dále vzdělávají odborně,“ podotkla vrchní sestra Marie Kraftová. Podle ředitelky by zdravotnictví mělo být financované vícezdrojově. Jestliže za prostředky ze zdravotních pojišťoven je hrazený provoz a zdravotní péče, pak už nezbývá na vybavení a opravy budovy.
„Z přístrojů teď nejvíc potřebujeme obnovit laparoskopickou operační techniku a s ní související další vybavení - gastroskopické a podobně. Finančně se záměr pohybuje kolem osmi až deseti milionů,“ informovala ředitelka.
Existují i další neodkladné projekty, třeba přestavba sterilizačního provozu. Tu chtějí uskutečnit z krajských peněz. „Momentálně je už v chodu výměna rentgenů a opět jde o akci za miliony. Takže se realizuje postupně. Zčásti na ni čerpáme prostředky z evropských fondů,“ dodala Perková.
Božena Šopejstalová, Regionální deník