Humanitární program Medevac na podzim opět pomůže dětem z Keni, které mají srdeční vadu

Medevac pomáhá lidem v zemích, kde zuří válka, tam, kde obyvatele postihla přírodní katastrofa, nebo v zemích, kde není dostatečná zdravotní péče. V létě do České republiky přiletěly na operaci tři děti z Barmy s vážnými srdečními onemocněními. Na konci srpna se přijeli vyléčit dva uprchlíci ze Sýrie se zraněními z bojů mezi vládou a opozicí.

Právě díky humanitárnímu programu tak mohli jít na operace, na které v domovských státech nejsou prostředky. V rámci stejného projektu už tak v Česku dostalo ošetření celkem 151 pacientů, převážně děti s válečnými zraněními, vrozenými vadami a s postižením pohybu kvůli následkům zemětřesení.Bezmála dvouletá Lin, osmiletý Min a devítiletá Nén z Barmy se zotavují v Olivově dětské léčebně.

S jak komplikovanými srdečními onemocněními přijeli, na to se magazín Na zdraví! zeptal lékaře kardiochirurgického oddělení nemocnice Motol Tomáše Matějky. „Jsou to většinou středně závažné vrozené srdeční vady, u kterých je šance na to, že se po úspěšné operaci zotaví natolik, že budou moci žít v Barmě normální život, aniž by vyžadovali nějakou specializovanou další péči. Většinou jsou to onemocnění, kde se míchá neokysličená krev s okysličenou, ti pacienti mají něco, čemu se říká cyanóza, lidově promodrávání, což je na nich i vidět.

Po operaci se tomu míšení zabrání, toky v srdci se znormalizují a díky tomu ty děti už nemají cyanózu, zrůžoví, mají lepší výkonnost, mohou se účastnit normálního života,“ odpověděl Matějka. První ze tří malých pacientů byl v nejvážnějším stavu, teď je stabilizovaný. Lékaři si přímo na místě vybírají takové pacienty, kteří nebudou potřebovat další péči. Mohou pak například normálně chodit do školy a jsou po zákroku témě stejně výkonní. Program Medevac chválí vedoucí primáře dětského kardiocentra v Motole

Jan Janoušek: „Já myslím, že to je úžasný program z hlediska možnosti pomoci aspoň jednomu zrnku v tom písku dětí, které jsou v celém rozvojovém světě s vrozenými srdečními vadami. Umožňuje nejenom pomoci konkrétním jedincům, ale vede i k navázání kontaktů s lékaři v těch zemích, kteří u nás byli na školení, a jsou potom schopni sami poskytovat péči. Náš chirurgicko-kardiologický tým vyjíždí do ciziny, aby tam operoval děti, konkrétně do Keni, kam už se chystá na podzim druhá mise, což jsou charitativní mise placené z peněz dárců.“

Program hunanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel realizuje ministerstvo vnitra v úzké spolupráci s resorty obrany a zdravotnictví. Český stát zároveň garantuje zajištění legálního pobytu osob na území naší republiky a hradí veškeré náklady vzniklé s jejich léčbou.

„Česká republika bohužel nemůže pomoci všem pacientům, má určité přednosti, znalosti a zároveň ten program by měl zajistit to, aby se ti lidé po vyléčení mohli velmi úspěšně a rychle vrátit do země původu,“ uvedl pro Rádio Česko Tomáš Urubek z odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, který má na starosti právě program Medevac.

Ohodnoťte tento článek!