Fakultní nemocnice Hradec Králové chystá robotické operace srdce

Kardiochirurgická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové hodlá v únoru 2018 zahájit robotické operace srdce. Tyto méně invazivní zákroky jsou podle lékařů pro pacienty šetrnější, pomáhají zkrátit délku pobytu v nemocnici a urychlují návrat do plnohodnotného života.

Operace srdce za pomoci chirurgem ovládaného robota a jeho robotických ramen provádí v Česku zatím jen pražská Nemocnice Na Homolce. V Hradci Králové budou kardiochirurgové využívat speciální robotické centrum, které nemocnice pořídila nákladem 70 milionů korun v roce 2015. Od začátku roku 2016 s jeho pomocí vykonává operace na urologii či gynekologii.

Robotické operace se zařadí k takzvaným miniinvazivním operacím, které hradecká kardiochirurgická klinika provádí od roku 1997. Při operaci lékaři nemusejí pacientovi otvírat hrudník, ale k srdci se dostávají speciálními nástroji přibližně pěticentimetrovým řezem na boku hrudníku. Lékaři například šedesátileté pacientce prováděli plastiku mitrální chlopně. Kromě toho hradečtí lékaři ještě miniinvazivně operují bypass.

„Miniinvazivní zákroky zvyšují u operovaných pacientů rychlost rekonvalescence a kvalitu života. Snižují také riziko případných komplikací. Je to cesta, kudy se kardiochirurgie musí ubírat,“ uvedl přednosta kardiochirurgické kliniky Jan Vojáček. Ročně Hradečtí udělají asi 850 operací srdce, z nichž miniinvazivních je přes 100. Do budoucna by miniinvazivních operací mělo přibývat. Příští rok by jich s pomocí robota mohlo být 30 až 40 operací. Roboticky se budou operovat chlopně a bypassy.

V ČR nyní funguje 13 kardiochirurgií, hradecká klinika patří mezi tři největší. Ročně provede 800 až 900 operací. Na klinice pracuje 24 lékařů různých odborností a necelá stovka sester, kteří se starají o pacienty z celých východních Čech a dalších částí republiky.

V Československu poprvé operoval srdce akademik Jan Bedrna 30. října 1947 v hradecké nemocnici. Šlo o úspěšný podvaz otevřené tepenné dučeje. Kardiochirurgie prošla od Bedrnových dob velkým rozvojem. „Například před 30 lety byla doba hospitalizace po operaci srdce běžně 30 dní, nyní jsou pacienti propouštěni domů po týdnu,“ řekl zástupce přednosty kardiochirurgické kliniky Pavel Žáček.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!