Komory lékařů: Nový ministr bude muset nejdříve vyřešit eRecept

Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) bude muset podle prezidentů České lékařské komory Milana Kubka a České stomatologické komory Romana Šmuclera nejprve vyřešit elektronické recepty.

Lékaři mají povinně evidovat všechny vydané recepty na léky od 1. ledna 2018, systém ale kritizují jako nepřipravený. Chtějí, aby byl nepovinný. Jako první věc, kterou bude třeba vyřešit, elektronické recepty jmenoval nový ministr i na tiskové konferenci ke svému uvedení do funkce. Zpracoval návrh zákona, který o rok odkládá případné pokuty za nevydávání elektronických receptů. Sankce nebudou, ani pokud se do konce roku zákon schválit nestihne.

„Příslib od člena vlády, která ještě nezískala ani důvěru, je hodně na vodě,“ řekl k tomu Kubek. Podle něj musí být odklad zakotvený v legislativě. „Vyzýváme lékaře, aby recepty vydávali v papírové podobě i nadále,“ dodal.

Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera by mohl nový ministr u jednodušších věcí jako je úprava vyhlášky o eReceptu rychle zklidnit situaci. „Je potřeba jasně deklarovat, od kdy bude bezpodmínečně povinný. Je třeba korigovat vyhlášku a časem zavést nějaký reálný benefit,“ řekl. Zbytečná je pro lékaře podle něj také elektronická evidence tržeb u lékařů.

Zvýšit by se měly úhrady stomatologické péče ze strany pojišťoven nebo umožnit legální doplácení dražších výkonů. „My jako komora máme připravený projekt stabilizace stomatologické sítě. Lékařů máme dost, ale systém je špatný,“ dodal Šmucler.

Podle Kubka by měl ministr hlavně sehnat peníze. „Zásadní je pro ČLK řešení nedostatku personálu včetně zvyšování platů a další úpravy vzdělávání zdravotníků,“ dodal.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba doufá, že ministr bude s lékárníky úzce spolupracovat. „Pro oblast lékárenské péče považuji za klíčovou přípravu legislativních pravidel s cílem zabezpečit léky pro pacienty ve všech lékárnách, odměňovat lékárníky za jejich odbornou činnost, stanovit pravidla dostupnosti lékárenské péče a zavést stejné doplatky na léky ve všech lékárnách,“ řekl.

Svaz zdravotních pojišťoven formuloval pro ministra doporučení, jakým oblastem by se měl věnovat. Už v únoru například začínají jednání pojišťoven se zdravotnickými zařízeními o úhradách na rok 2019. Podle prezidenta svazu Ladislava Friedricha by ministerstvo mělo stanovit základní rozpočtový rámec a dohody pojišťoven respektovat.

Pojišťovny doporučují také úpravy vzdělávání a mezd zdravotníků, změnu systému veřejného zdravotního pojištění včetně zavedení dvousložkového pojistného. Výši jedné části by si mohly pojišťovny samy stanovit.

Ještě před svým jmenováním si ministr vyslechl kritiku ze strany Asociace českých a moravských nemocnic. Jeho návrh na omezení počtu akutních lůžek považuje asociace za nepromyšlený a netaktický. Některé menší nemocnice by podle něj mohly transformovat na polikliniky nebo se zaměřit na jednodenní chirurgii či na následnou péči o chronicky nemocné.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!