Přejít na obsah

Kubek: Zdravotníci nechtějí být u očkování pokusnými králíky

zpět
6.10.2009
lékař, stetoskop
zvětšitlékař, stetoskopZdroj: www.tz-online.de

lékař, stetoskop | Zdroj: www.tz-online.de

 

Očkování proti prasečí chřipce, které má začít v listopadu, dostalo vážnou trhlinu: někteří lékaři a zdravotní sestry se odmítají dát očkovat. "Nechtějí být pokusnými králíky," řekl v pondělí Právu prezident České lékařské komory Milan Kubek.

„Firma, která má vakcínu dodat, si smluvně zajistila, že neponese žádnou odpovědnost za nežádoucí účinky vakcíny. To je naprosto nepochopitelné. Divím se, že stát mohl takovou smlouvu podepsat,“ řekl Kubek.

„Kdyby si firma byla naprosto jista, že vakcína je bezpečná, tak proč by si něco takového smluvně zajišťovala?“ uvedl doslova.

Od začátku listopadu má přitom být očkováno půl miliónu vybraných občanů.

Z toho 250 000 chronicky nemocných pacientů, hlavně s dýchacími potížemi a nemocemi srdce a cév, 160 000 zdravotníků a 90 000 pracovníků zajišťujících infrastrukturu, především energetiku, dopravu, spoje, dále policisté a podobně.

„Riziko vakcíny nevyvažuje její přednost, protože průběh onemocnění prasečí chřipkou je mírný,“ řekl Kubek s tím, že očkování je dobrovolné a tak každý zdravotník se musí sám rozhodnout, zda chce, nebo ne.

Ministerstvo: Je to nezodpovědné

Ministerstvo zdravotnictví „udivuje nezodpovědný postoj některých lékařů, kteří veřejně deklarují svou neochotu k očkování“. Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně „nemocný zdravotnický pracovník při úzkém kontaktu s pacientem může být zdrojem nákazy a proto by se měl nechat očkovat“.

Očkovací látka, která bude v Česku použita, dostala minulý týden pozitivní stanovisko od evropské lékové agentury a tím splnila všechny přísné požadavky i z hlediska bezpečnosti.

Nyní ministerstvo a kraje dál upřesňují seznamy vybraných pracovníků k očkování a také místa, kde se bude očkovat.

Vakcína běžně k dostání nebude, a občanům ministerstvo doporučuje nechat se očkovat vakcínou proti sezónní chřipce. Ta proti prasečí nechrání, ale pokud by člověk prasečí chřipkou onemocněl, její průběh by prý byl lehčí.


Komentovat článek: Kubek: Zdravotníci nechtějí být u očkování…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kubek: Zdravotníci nechtějí být u očkování…

Komentáře

dalších 13 komentářů
Bohumír Šimek Už jste četli něco o ODS / o pořádné korupci ?  | 9. 10. 2009 11:43

A Ty snad vidíš podstatný rozdíl mezi politiky ODS a ČSSD?

Malý bratr. test Velkého bratra  | 7. 10. 2009 08:24

test bez udání E-mailu...

Vblogger Už jste četli něco o ODS / o pořádné korupci ?  | 6. 10. 2009 23:37

Přeji všem hezký den, už jste četli jak to vedou naši skvělí vůdcové, podívejte se na www.tojesila.cz ,mám pocit, že jsem v životě zvolil špatný směr ... drzost našich politiků opravdu nemá obdoby ! samá slibotechna a zloděj.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné