Kvůli změnám v nemocnicích ve Zlínském kraji vznikla další petice

Kvůli chystaným změnám v krajských nemocnicích ve Zlínském kraji vznikla další petice nazvaná Boj za nemocnice. Informoval o tom člen petičního výboru Michal Dvouletý, který je také krajským zastupitelem za Svobodné a Soukromníky.

Iniciátoři petice chtějí zabránit snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče v kraji. Kraj chystá koncepci rozvoje čtyř krajských nemocnic, navrženo je rušení některých oddělení. Změnami se už několik měsíců zabývá laická i odborná veřejnost, některé kroky část politiků i odborníků kritizuje.

Proti chystaným změnám ve zdravotnictví se již dříve postavili starostové z Kroměřížska, v otevřeném dopisu zastupitelům žádají zachování lékařské péče v Kroměřížské nemocnici v nynějším rozsahu. V březnu sepsali petici i zdravotníci v kraji, podle nichž by se veškeré koncepční změny ve zdravotnictví měly projednat s odbornou veřejností v regionu. Petici podepsali předsedové všech čtyř okresních sdružení České lékařské komory.

Krajské zastupitelstvo by se koncepcí mělo zabývat 23. dubna. O týden dřív, 16. dubna, bude konference, na níž má být koncepce představena zastupitelům i veřejnosti. Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) již uvedl, že výzvy a petice svá tvrzení opírají o návrh koncepce, který je nehotový. Někteří politici podle něj občany straší. „Jak jsem již několikrát sdělil, koncepce se všemi ekonomickými náležitostmi a konkrétními návrhy v jednotlivých nemocnicích bude předložena zastupitelům 16. dubna a občané Zlínského kraje se s ní budou moci také seznámit, protože jednání bude přenášeno on-line. Vše, co se v různých peticích píše, je tím pádem nepřesné a hlavně zbytečné, protože závěry lze dělat až na základě materiálů, které jsou hotové,“ uvedl hejtman. Důvodem k novému systému řízení nemocnic je zejména velká zadluženost nemocnic z minulosti, dodal.

Petice Boj za nemocnice chce zabránit uzavírání a slučování důležitých oddělení v nemocnicích v Kroměříži, Uherském Hradišti a Vsetíně, také případnému stěhování zlínské nemocnice.

„Nemůžeme mlčky přihlížet tomu, co se aktuálně odehrává v rámci krajského zdravotnictví. Překotné změny a nepromyšlené experimenty, které jsou realizovány či připravovány vedením Zlínského kraje v jím ovládaných nemocnicích, mohou reálně ohrozit kvalitu a dostupnost zdravotní péče v našem kraji. Množství těchto zásadních změn se odehrává autoritativně, nepromyšleně, bez zjevné podpory krajského zastupitelstva, bez podpory odborných lékařských autorit, lékařských společností a také bez transparentní analýzy,“ uvedl předseda petičního výboru Zdeněk Mikel. Text petice je na stránkách www.boj-za-nemocnice.webnode.cz.

Ohodnoťte tento článek!