Novou ředitelkou SÚKL bude Irena Storová

Irena Storová

Novou ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bude podle Zdravotnického deníku Irena Storová, která je teď pověřená vedením ústavu.

Storová byla jediným zájemcem o místo ředitele, proto státní tajemník ministerstva zdravotnictví výběrové řízení nejdřív zrušil. Po zásahu náměstka ministra vnitra pro státní službu bylo obnoveno a Storová by měla nastoupit 2. července, uvedl web.

Státní tajemník ministerstva Ivo Beneda vyřadil Storovou coby jedinou uchazečku a výběrové řízení zrušil. Storová, přestože byla zástupkyní ředitele SÚKL, podle něj nebyla představeným podle služebního zákona, a proto se nemohla do tendru přihlásit. Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký na základě její stížnosti na vyřazení zrušil usnesení státního tajemníka a konkurz pokračoval.

SÚKL má na starosti například povolování nových léků, stanovování jejich cen a úhrad ze zdravotního pojištění nebo jejich kontroly. Shromažďuje také údaje o nežádoucích účincích léků. Zajišťuje i provoz systému elektronických receptů, které začali lékaři povinně vydávat od začátku tohoto roku.

Bývalý ředitel ústavu Zdeněk Blahuta krátce před svým odchodem v dopise adresovaném tehdy předsedovi ANO a nyní premiérovi v demisi Andreji Babišovi napsal, že SÚKL je na systém elektronických předpisů připraven, i když odpůrci tvrdí opak. Hlavním důvodem odporu jsou podle něj vazby mezi lékaři a lékárníky nebo lékaři a farmaceutickými firmami a účelovost předepisování léků. Lékaři i lékárníci to ale odmítají. Blahuta odešel loni v listopadu, krátce přes spuštěním e-receptů, na vlastní žádost.

Ohodnoťte tento článek!