Penta může koupit zdravotnickou síť Nemos, rozhodl ÚOHS

Investiční skupina Penta může koupit zdravotnickou síť Nemos, která je dceřinou společností firmy Medica Healthworld Hospital a provozuje několik nemocnic a ambulancí. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V tiskové zprávě to uvedl předseda úřadu Petr Rafaj.

ÚOHS dostal návrh na schválení fúze na stůl poprvé v červnu a posuzoval jej pouze ve zjednodušené proceduře, nakonec však bylo potřeba vést standardní řízení.

Penta koupila většinový podíl v Nemos Group, která je provozovatelem nemocnic Sokolov a Sušice a sítě ambulancí Nemos Ambulance v Karlovarském kraji a vlastníkem Nemocnice Ostrov a polikliniky NEMOS v Karlových Varech. Podle antimonopolního úřadu získala možnost výlučně kontrolovat společnost Medica Healthworld Hospital, a jejím prostřednictvím Nemos Group. „Vstup silného investora s mezinárodními zkušenostmi ve zdravotnictví je pro nemocnice Nemosu dobrou zprávou. Jsem si jistý, že tento krok prospěje jak vlastním zdravotnickým zařízením, tak našim zaměstnancům, a zejména pak našim pacientům,“ uvedl už dříve spoluvlastník a jednatel Nemos Group David Soukup.

Penta už ve střední a východní Evropě úspěšně uskutečnila řadu zdravotnických projektů. Kromě lékáren se zaměřuje také na provozování nemocnic a zdravotnických zařízení, na Slovensku je součástí jejího portfolia i zdravotní pojišťovna. „Od vstupu do společnosti Nemos už můžeme mluvit o postupném budování sítě nemocnic i v České republice,“ uvedl investiční ředitel Penty Václav Jirků.

Penta je středoevropská investiční skupina založená v roce 1994. Vedle zdravotnictví působí ve finančních službách, výrobě, maloobchodu či na realitním trhu. Její portfoliové společnosti zaměstnávají více než 32.000 lidí a hodnota aktiv skupiny dosáhla v roce 2016 celkem 8,5 miliardy eur. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě a Varšavě.

Síť nemocnic v Česku a na Slovensku provozuje i skupina Agel, která v Ostravě založila i střední zdravotnickou školu, aby si zajistila kvalifikovaný personál, jehož je nedostatek.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!