Ředitel VZP dostane odměnu 1,2 mil. Kč, schválila to správní rada

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek dostane za rok 2017 odměnu 1,215 milionu korun. Je to 90 procent maximální odměny ve výši šesti platů, řekl po jednání člen správní rady Zdeněk Hřib (Piráti).

Podle předsedkyně rady Věry Adámkové (ANO) se kritéria hodnocení pro přiznání odměny budou pro příští rok upravovat. VZP je největší zdravotní pojišťovna, stará se o záležitosti 5,9 milionu lidí. Loni Kabátek dostal odměnu 1,28 milionu korun.

Na tiskové konferenci po jednání správní rady Adámková uvedla, že diskuse okolo odměny pro ředitele byla bouřlivá. „Kritéria byla nastavena asi už před třemi lety. Byla splněna s některými výhradami některých členů,“ popsala předsedkyně. Změny kritérií bude projednávat správní rada v květnu, schválené musí být do poloviny roku.

Současná kritéria vycházejí z naplňování zdravotně pojistného plánu pojišťovny, dodržování zásad aktivní smluvní politiky, orientovanosti VZP na pojištěnce, personální politiky a aktivní komunikace s odbornou a laickou veřejností. Konkrétní příklady plánovaných změn Adámková uvést nechtěla. „Kritéria jsou ve stadiu připomínkování,“ dodala. Půjde podle ní o jejich větší objektivitu a přizpůsobí se technologickému vývoji v oboru.

Správní rada nejprve hlasovala o udělení stoprocentní odměny řediteli, poté o 95procentní. Těsně prošla až odměna ve výši 90 procent. „Ke konečné sumě dospěla správní rada VZP metodou licitace na způsob arabského tržiště. Neprošlo 100 procent, pak ani 95 procent a prošlo až 90 procent,“ dodal Hřib. Diskuse o tom, proč bude zrovna v takové výši, podle něj neproběhla.

Ředitel VZP vydělává 225.000 korun hrubého měsíčně. Jeho roční odměna může dosahovat maximálně šestinásobku jeho platu, tedy 1,350 milionu Kč. Bonus dostává tehdy, pokud pojišťovna plní stanovený zdravotně pojistný plán. Loni dostal Kabátek odměnu 1,28 milionu korun, v roce 2015 to bylo 800.000 korun a v roce 2014 asi 1,1 milionu korun.

VZP je největší ze sedmi českých zdravotních pojišťoven, má asi 5,9 milionu klientů. V letošním roce plánuje hospodařit se 183 miliardami korun, na zdravotní služby z nich vydá 160,6 miliardy. Ke konci loňského roku měla pojišťovna na účtech zůstatek 5,12 miliardy korun.

Ohodnoťte tento článek!