Přejít na obsah

Studie: Víc než jeden alkoholický nápoj denně zkracuje život

zpět
16.4.2018
zvětšit Autor: Tomáš Novák

Autor: Tomáš Novák

 

Lidé by neměli za den vypít v průměru víc než jeden alkoholický nápoj, jinak si zkracují pravděpodobnou délku dožití. Uvádí to studie zveřejněná v lékařském časopise The Lancet.

Podle jejích autorů má řada států doporučené limity pro alkohol příliš vysoké. Českem se studie nezabývá. Mezinárodní skupina desítek výzkumníků zjistila, že relativně bezpečná konzumace nepřekračuje 100 gramů čistého alkoholu týdně. To odpovídá zhruba 2,5 litrům piva či pěti a půl sklenicím vína. Větší spotřeba prý zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Americká vláda v současnosti doporučuje ženám nanejvýš sedm alkoholických nápojů za týden, pro muže ale tuto hranici stanovuje na 14, respektive na 196 gramu alkoholu. Podle agentury AP tak činí na základě předchozích vědeckých prací, které zaznamenaly větší dopad alkoholu na ženy než na muže, mimo jiné kvůli rozdílné průměrné hmotnosti.

Podobné doporučené hodnoty jako USA mají i Kanada a Švédsko. Některé země určily limit pro muže ještě výš, například ve Španělsku a Rumunsku odpovídá množství 20 alkoholických nápojů týdně.

Výzkum z The Lancet zkombinoval výsledky 83 studií provedených v 19 bohatších zemích a sledoval přibližně 600.000 konzumentů alkoholu.


Komentovat článek: Studie: Víc než jeden alkoholický nápoj denně…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné