Dánský prodejce léčebné marihuany StenoCare vstoupil na burzu

Dánská firma StenoCare, která prodává léčebný olej z marihuany, dnes za velkého zájmu investorů vstoupila na burzu. Firma stanovila cenu pro svou primární veřejnou nabídku (IPO) na 8,80 dánské koruny (30,50 Kč) za akcii. Cena se nakonec vyšplhala na téměř čtyřnásobek této hodnoty a dosáhla 33,50 dánské koruny (116 Kč), což celou společnost ohodnocuje na více než 200 milionů dánských korun (693 milionů Kč), napsala agentura Reuters.

Společnost StenoCare, která byla založena v loňském roce, chtěla vstupem na burzu využít nárůstu zájmu investorů o léčebné produkty z marihuany, jež jsou na mnoha trzích stále zakázané či omezované.

Firma plánuje utržené peníze využít na založení vlastního výrobního zařízení, které by sloužilo jak místním zákazníkům, tak k exportu do dalších evropských zemí.

Podle vědců rostou důkazy, že marihuana může pomoci zmírnit epileptické záchvaty a další zdravotní potíže, jako je například chronická bolest, roztroušená skleróza či nevolnost způsobená chemoterapií.

Dánsko je jednou z několika evropských zemí, mezi něž patří také Německo, Británie, Česká republika a Itálie, které povolují předepisování oleje z marihuany pro lékařské účely.

Dánsko legalizovalo užívání marihuany pro léčebné účely 1. ledna letošního roku. Rekreační užívání marihuany je v zemi nadále zakázáno, přestože kodaňská čtvrť Christiania je známá svými stánky nabízejícími tuto drogu, nad kterými úřady převážně přivírají oči.

StenoCare v současné době dováží marihuanu od kanadské firmy CannTrust; první dodávky do dánských lékáren a nemocnic uskutečnila firma v září. Kanada se minulý týden stala teprve druhou zemí na světě po Uruguayi, která marihuanu plně legalizovala.

„Zájem investorů byl obrovský,“ prohlásil výkonný ředitel společnosti Thomas Skovlund Schnegelsberg. „Z rozhovorů s investory máme pocit, že mnozí z nich zřejmě následovali spíš řeč svého srdce než své peněženky,“ uvedl. „Kontaktovali nás lidé, kteří sami užívají léčebnou marihuanu, a řekli nám, že chtějí tuto věc podpořit,“ dodal.

Konopný olej (hemp oil) se vyrábí z technických odrůd konopí setého (Cannabis sativa), které neobsahují významná množství THC a nejsou psychoaktivní.

Olej z marihuany (cannabis oil) je vyroben z pupenů a listů samičí rostliny marihuany. Tento olej obsahuje vysoké množství psychoaktivní látky THC (tetrahydrocannabinol) i dalších kanabinoidů.

Ohodnoťte tento článek!