Dívčí jména. Podle jakého kritéria vybrat to správné?

divci jmena
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte vhodné jméno pro vaši nenarozenou holčičku nebo se touto volbou chystáte zabývat v blízké budoucnosti? Jste zastánci tradičních českých jmen a nebo naopak pátráte mezi těmi zahraničními? Výběr je pestrý, proto možná budete muset popřemýšlet nad správnou strategií.

Jak vybrat jméno pro holčičku?

Jméno pro holčičku lze vybrat na základě různých strategií, například se můžete řídit aktuálními trendy, vybírat podle významů jmen či numerologie, navázat na rodinnou tradici anebo přihlížet k příjmení. Můžete rovněž volit jména, která se dobře vyslovují i v zahraničí a někdy může pomoci i asociace jmen.

Pokud jste typ rodičů, kteří s výběrem jména nespěchají a spíše čekají na okamžik, při kterém shodou okolností na to pravé natrefí nebo čekají až do porodu, kdy první setkání samo napoví, i tak můžete mít pár jmen v záloze pro případ, že by se nic takového nestalo. Jestli jste spíše rodiče, kteří jsou rádi připraveni a mají ve věcech jasno, seznam dívčích jmen vám bude nejspíš velmi nápomocný.

Ženská jména podle lingvistického kritéria

Při výběru jména mysleme také na identitu, která bývá spolu se jménem dítěti přiřazována. Máte představu o tom, jak byste chtěli, aby vašeho potomka vnímalo jeho okolí? Jemný dojem osobnosti vytvářejí především jména, která obsahují měkké souhlásky ž, š, č, ň, ď, ť, ň, jako například Eliška.

Naopak ráznějším dojmem působí osoby, jejichž jméno obsahuje souhlásky tvrdé h, ch, k, r, d, t , n. Jedná se například o jména Vladimíra, Petra nebo Alexandra. Pokud se budete vyhýbat tvrdým a měkkým hláskám, výsledný dojem ze jména může být spíše neutrální a identita bude vytvářena z větší části samotnou osobností.

Nejkrásnější jméno pro holčičku v roce 2019

Na prvních příčkách oblíbených českých jmen se za posledních pár let objevují stále podobná jména, přičemž už 5 let po sobě je nejoblíbenějším dívčím jménem Eliška. Druhým nejoblíbenějším jménem v loňském roce se stala Anna a třetí místo obsadilo jméno Adéla, které bylo stejně oblíbené naposledy před 7 lety. Prvních 20 míst nejoblíbenějších jmen zaujala:

 1. Eliška
 2. Anna
 3. Adéla
 4. Tereza
 5. Sofie
 6. Viktorie
 7. Ema
 8. Karolína
 9. Natálie
 10. Amálie
 11. Julie
 12. Kristýna
 13. Barbora
 14. Nela
 15. Laura
 16. Klára
 17. Emma
 18. Anežka
 19. Rozálie
 20. Sára

Nejkrásnější dívčí jména na světě

Pokud se vám výběr z českých jmen příliš nezamlouvá, můžete se inspirovat například v zahraničí. Přesto je dobré mít na paměti, že v českém prostředí mohou být některá jména špatně vyslovitelná nebo se naopak špatně zapisovat, což občas vede ke zkomolení jména, vytváření nejrůznějších přezdívek ze strany spolužáků a někdy dokonce k posměchu.

Nezapomínejte na to, že se jménem bude vaše dítě žít celý život, který mu pravděpodobně nebudete chtít komplikovat nevhodným výběrem. Zajímá vás, která ženská jména jsou v zahraničí oblíbená?

Žebříček 20 nejoblíbenějších jmen ve světě

 1. Isla
 2. Olivia
 3. Posie
 4. Aurora
 5. Cora
 6. Ada
 7. Maeve
 8. Amara
 9. Charlotte
 10. Amelia
 11. Ophelia
 12. Ava
 13. Rose
 14. Genevieve
 15. Luna
 16. Elenor
 17. Elodie
 18. Lucy
 19. Frey
 20. Anna

Zdroj: nasejmena.cz, czso.cz

Ohodnoťte tento článek!