Jak dlouho trvá menstruace? U každé ženy je délka i průběh cyklu individuální

Přirozenou a často ne zcela příjemnou součástí života každé ženy je menstruace. Délka menstruace i menstruačního cyklu je u každé ženy individuální, přesto by se neměla příliš vymykat běžnému rozmezí. První menstruace někdy trvá až devět dní a v následujících dvou letech může přicházet v nepravidelných intervalech, což by se však mělo časem srovnat.

Jak dlouho trvá menstruační cyklus?

Za průměrnou délku menstruačního cyklu se považuje 28 dní, ale u každé ženy tomu může být jinak. Normální je ovšem rozmezí 21–35 dní. Menstruační cyklus tedy není jen samotné menstruační krvácení, ale celý cyklus, během kterého ve vaječnících dozrává vajíčko, jež je následně uvolňováno do vejcovodu. Pokud není oplodněno spermií, vyplaví se z těla ven, což způsobí zmíněné menstruační krvácení. Menstruační cyklus se dále dělí na 4 fáze, během kterých se mění obsah hormonů v ženském těle a s nimi někdy také psychické rozpoložení ženy.

Jak dlouho trvá menstruace?

Stejně jako se u každé ženy může lišit délka menstruačního cyklu, často se odlišuje i délka menstruace. Menstruace je krvácení, které se dostavuje u každé zdravé ženy v reprodukčním věku vždy na začátku menstruačního cyklu v očekávaném termínu. Ten je vždy dobré znát, aby vás menstruace nezaskočila, když ji nebudete čekat, a abyste měly přehled o délce trvání menstruace.

Délka menstruace podle kalendáře

Blížící se menstruaci můžete poznat podle tělesných příznaků, jako jsou bolesti v podbřišku, výkyvy nálad a další obtíže, které jsou spjaty s premenstruačním syndromem. Odhalit se však dá také podle vyznačeného data v kalendáři.

Pro lepší přehled o své menstruaci je dobré si vést menstruační kalendář a zaznamenávat do něj údaje nejen o délce, ale i intenzitě krvácení. Délka menstruace je u každé ženy individuální záležitostí, za normální se považuje trvání v rozmezí 2 až 7 dní, ovšem v praxi je nejběžnější délka 3 až 5 dní.

Jak dlouho trvá první menstruace?

První menstruace se dostavuje u každé zdravé dívky ve chvíli, kdy začíná její reprodukční období, což může být v časovém rozmezí mezi jedenáctým až patnáctým rokem života. Existují však i dívky, které dostanou první menstruaci již ve věku 9 let. První menstruace u mladých dívek se nazývá menarche.

První menstruace může být delší, než bývá v pozdějším věku, není tedy vyloučené trvání 9 dní. Pokud by trvala déle než 9 dní, bude vhodné navštívit gynekologického lékaře. V prvních dvou letech je zcela normální, že menstruační cyklus bude nepravidelný, poté by se však měl srovnat a menstruace by se měla dostavovat v pravidelném termínu. Zpočátku se může také stát, že se menstruace nedostaví vůbec z důvodu anovulačního cyklu, který v prvních letech menstruace není neobvyklou záležitostí.

Věk, ve kterém se první menzes dostaví, ovlivňuje řada faktorů, patří mezi ně výška, hmotnost, tělesný tuk, množství vody v těle a další. Nicméně předpovídat dopředu, kdy přesně to bude nebo jak bude menstruace silná, bohužel možné není. Vliv na silnější krvácení může mít například zvýšená hladina estrogenu v těle, který se vytváří v tukových tkáních.

Zdroj: vitalia.cz

Ohodnoťte tento článek!