Na bolest zubů pomůže česnek i sůl. Návštěvu stomatologa ale nic nenahradí

Od rostoucích osmiček, přes zánět dásní až po obnažené zubní krčky. Bolest zubů může mít spoustu podob, člověka navíc snadno vyřadí z běžného života. A jak se otravné bolesti zbavit? Nejúčinnější je samozřejmě návštěva stomatologa, pokud se k němu ale z nějakého důvodu zrovna nemůžete dostavit, můžete si od bolesti ulevit i sami. Jak na to?

Za bolestí zubů se zpravidla skrývá nějaká příčina, bez jejíhož odstranění nepříjemný pocit neustane. Neměli bychom proto zbytečně vyčkávat, zda bolest sama odezní (protože téměř nikdy neodezní), ale vyhledat dentistu raději už při mírných obtížích. Ty se totiž velice rychle mohou rozvinout ve velké nepříjemnosti.

Příčiny bolesti

Bolest zubů a dásní může mít hned několik příčin. Mezi ty nejčastější patří:

 • Zubní kaz
 • Zánět zubního nervu
 • Zánět dásní
 • Vypadlé výplně
 • Prořezávající se zuby
 • Obnažené zubní krčky
 • Úrazy zubů

Bolest při prořezávání zubů

Potíže s prořezáváním zubů řeší kromě rodičů malých dětí také dospívající a dospělí lidé. Jen s tím rozdílem, že jim místo mléčných zubů rostou takzvané „zuby moudrosti”. Tak či onak, období prořezávání zubů je zpravidla spojeno s otoky, bolestmi dásní a u malých dětí také s průjmem, zvýšenou teplotou a podrážděností.

Co se týče růstu mléčných zubů, doporučuje se masáž dásní, kterou provádí rodič přímo prstem. Je také dobré dát dítěti něco na žmoulání – ideálně speciální gumový kroužek, který je k tomu určený. Dospělí by při delších obtížích měli vyhledat lékaře. Na rozdíl od mléčných zubů, potíže s prořezáváním „moudráků“ samy nepřejdou. Naopak se pravidelně opakují. A jak se růst osmiček projevuje? Zuby obvykle bolí na dotek a na skus.

Bolest mrtvého zubu

Pokud si myslíte, že mrtvý zub už žádné škody nadělat nemůže, jste na omylu. Minimálně může začít bolet. Prevencí je v tomto případě vhodné ošetření. U neošetřených zubů proudí bakterie volně mezi ústy a kostí, produkují navíc plyn, který se v zubu hromadí. Kvůli tomu pak pacienti pociťují bolest zubu při skousnutí. Na mrtvých zubech se běžně vytvářejí také kazy.

Mrtvé zuby jsou křehké, je tedy třeba je vhodně ošetřit, aby nepraskly a nemusely být odstraněny. Důležité je nezanedbávat čištění kanálků, kterým lékař dokáže extrakci mrtvého zubu zabránit. Cílem zákroku je zlikvidovat infekci v kořenových kanálcích tak, aby nedošlo ke vzniku bolestivých váčků.

Potýkali jste se někdy s bolestí mrtvého zubu?

Bolest citlivého zubu

Mezi nejčastější obtíže patří citlivost zubů, která se projevuje bolestí. Ta je často způsobená konzumací teplých, studených, sladkých nebo kyselých jídel a nápojů. Bolest je zpravidla:

 • Náhlá
 • Ostrá
 • Pronikavá

Důvodem citlivosti zubů je obvykle obnažení zuboviny v oblasti krčku. Zevní podněty jsou tak přenášeny přímo k nervovým zakončením uvnitř zubu. A právě podráždění nervu je vnímáno jako bolest.

Bolest zubů v těhotenství

Jak už to tak bývá, bolest zubu o sobě zpravidla dá vědět v tu nejméně vhodnou dobu. Komplikace se tak nevyhýbají ani nastávajícím matkám, které se návštěvě zubařů raději vyhýbají, mívají totiž obavu z bolestivého zákroku, který by musely podstoupit bez lokální anestezie. To přitom není úplně pravda. Lokální anestezie je možná a naprosto bezpečná i v průběhu těhotenství. A pokud to stav pacientky vyžaduje, je možné nasadit i antibiotika. Neléčený zánět je pro organismus matky i dítěte mnohem nebezpečnější.

Co na bolest zubů pomáhá?

Ačkoli je vždy nejlepším řešením návštěva stomatologa, pokud tu možnost zrovna nemáte, můžete si od bolesti částečně ulevit i sami.

Léky na bolest zubů

Většinu lidí zřejmě jako první napadne sáhnout po lécích na bolest. Těch na trhu existuje celá řada. Lékaři často předepisují Aulin, volně prodejný je pak například Ibalgin, Nurofen nebo Ibuprofen. Každému vyhovuje něco jiného, je tedy třeba vyzkoušet, který z léků bude účinkovat nejlépe.

Babské rady

Jak na bolest zubů podle našich babiček? Tím, co máme běžně ve spíži. Jednou takovou zázračnou surovinou je česnek, který je označován za přírodní antibiotikum. Poskytuje navíc úlevu od palčivé bolesti. Stačí na postižené místo nanést směs nadrceného česneku a soli. Podobný efekt má i cibule, která mimo jiné bojuje proti infekci. Doporučuje se ji za syrova žvýkat už při prvotních potížích nebo ji alespoň přiložit na bolavé místo.

Užitečná může být také směs soli a pepře. Obě tyto suroviny mají analgetické účinky. Stačí je smíchat s vodou, nanést na zub a nechat působit. Pro ty, kteří nepreferují výhradně zdravý životní styl, může být dobrým pomocníkem také alkohol. Zejména pak ten tvrdý, který se buď dá nalít na vatu a na několik minut přiložit přímo na bolavý zub nebo použít jako kloktadlo. V puse byste ho ale měli udržet alespoň minutu.

Osvědčené jsou také účinky australského tea tree oleje, který je užitečný v boji se zánětem. Stačí jím bolavé místo potřít. Vhodný je také hřebíček, který lze kousat nebo cucat. Toto koření je současně i vhodnou prevencí, má totiž silné dezinfekční a antibakteriální účinky. A pokud vás kromě bolesti trápí také otok, sáhněte po studeném obkladu.

Prevence

Nejspolehlivější prevencí jsou samozřejmě pravidelné prohlídky, díky kterým se vznikající problém zachytí na samém začátku. Léčba je pak o poznání snazší a méně bolestná. Kromě pravidelných návštěv stomatologa bychom měli myslet i na dostatečnou ústní hygienu, díky které lze některým problémům rovněž předejít. Ženy, které se chystají otěhotnět, by si měly odkládané resty u zubaře odbít ještě před početím. Vyhnou se tak nepříjemným komplikacím.

6 comments

 • Dobrý den.

  K tomu těhotenství doporučuji koukout na tento článek https://dsmile.cz/zdravy-chrup-tehotenstvi/

  Může se hodit…

 • Moc děkuji za článek… měl jsem strašně bolesti zubu v noci, byl jsem už zoufalý. Prášky v sobe a silena bolest a díky tomuto článku a česneku se soli mi bylo do 10 minut lip 🙂 moc děkuji. Martin

 • Petr Ivič /

  Nino jsi debilka? Jak se může děda podívat na článek o těhotenství?

 • Děkuji za článek jak bojovat z bolestí zubu. Nejhorší je to, že bych s bolestí zubu zašel k zubaři( v Ostravě a okolí) ale bohužel nemám a už asi 8 měsíců bojuji s bolestí zubů. Bolest je většinou po jídle, když se mi na zuby dostane jídlo. Zuby si čistím 2-3x denně pastou na citlivé zuby Rapid. Někdy si v puse necham doušek whisky abych nemusel brat prášek na bolest. Fakt je to hrozné, že v 21. století člověk musí trpět bolesti a nemá zubaře, když pracuje a platí daně atd. 😡

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,
   kontaktujte vaší zdravotní pojišťovnu, jsou povinni vám dát kontakt na zubaře v blízkém okolí, který má volno. Zuby je potřeba nejen čistit nejméně 2x denně, ale také používat zubní nit, mezizubní kartáčky či jednosvazkový kartáček. V mezičase než se objednáte k zubaři by Vám mohla pomoci dentální hygiena.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top