Parkinsonova choroba postihuje nervovou soustavu a je charakteristické poruchami motorických funkcí. Ty jsou zapříčiněny odumíráním mozkových buněk, které u zdravých lidí tvoří látku potřebnou k přenosu informací mezi neurony.
Nemoc se vyskytuje zhruba u jedné až dvou osob z tisíce. Nejvíce ohroženi jsou muži mezi 55. a 62. rokem života, zhruba deset procent nemocných představují lidé mladší 40 let.
Příznaky Parkinsonova syndromu
Prvotní příznaky
Prvotní příznaky se u většiny nemocných rozvíjejí pozvolně, proto jim pacienti nepřikládají zvláštní pozornost. Obvykle se jedná o:
- Rychle nastupující únavu
- Pocit tuhosti
- Pocit těžkých končetin
- Křeče
- Zpomalení chůze
- Zvýšenou tvorbu slin, slz a potu
Motorické příznaky
Signály, kterých si pacienti již spolehlivě povšimnou, obvykle souvisí až s motorickou činností. Příznaky jim totiž začínají ztěžovat každodenní činnosti, které jim do té doby nedělaly žádný problém. Často se jedná například o odemykání dveří či přecházení ulice.
A jakými motorickými příznaky se nemoc projevuje? Mezi ty základní patří převážně:
Třes
Je určitě nejznámějším příznak Parkinsonovy choroby. Typicky se dostavuje, když je končetina v klidu. Je pravidelný, rytmický a pomalý. Počátku jej může pacient zaregistrovat jen na jedné končetině, ale s postupem času postihne i druhou stranu těla, může se vyskytnout i v oblasti jazyka, rtů a krku. Ve spánku třes ustává.
Svalová ztuhlost
Obvykle se stejně jako třes vyskytuje v pozdějším stádiu, ztuhlost krku a ramen se však může objevit už na počátku nemoci. Většinou nejprve postihuje polovinu těla a postupně se rozšiřuje. Ztuhlost nemocní obvykle cítí při vstávání ze židle nebo během přetáčení v posteli.
Zpomalenost
Zasahuje do běžných denních činností, které nemocnému trvají o poznání déle než zdravému jedinci. Typicky se zpomalenost týká psaní, zapínání knoflíků či chůze. Může přijít znenadání, kdy jdoucí pacient zničehonic zpomalí či úplně zastaví. Tento příznak může vyústit až v ke změně řeči, polykání či snížené četnosti mrkání.
Poruchy rovnováhy
Parkinsonova choroba ovlivňuje vzpřímené držení těla, často tedy dochází k pádům, neméně obvyklá je také šouravá chůze. Často také dochází k zamrznutí či váhání před prvním krokem. V tomto případě pacient podupává na místě a nedaří se mu vykročit.
Poruchy související s pohybem
Polykání
Pacient má narušenou koordinaci svalů jazyka a hrtanu. Tento stav může ohrozit život, proto je důležité, aby nemocný vyhledal pomoc lékaře.
Vyjadřování a řeč
Je důsledkem ztuhlosti svalů hrtanu, dýchacích svalů a svalů obličeje. Pacient má často problém vyslovit větu.
Spánek
Jeho poruchou trpí zhruba 75 % nemocných. Ti se v noci často budí a nemohou znovu usnout.
Písmo
Jeho velikost se postupem času zmenšuje a zhušťuje. Rukopis se stává velmi nečitelný.
Poruchy související s užíváním léků
Stavy ON-OFF
Jedná se o nečekané stavy hybnosti a ztuhlosti, které se mění důsledkem dlouhodobého užívání léků. Pacienti v pozdějších stádiích si nejsou jistí, zda budou za pár minut schopní pohybu.
Mimovolní pohyby
Stejně jako stavy hybnosti a nehybnosti bývají důsledkem užívání léků. Dostavují se obvykle v rozmezí 5 až 10 let od zahájení medikace, která je i přes vedlejší účinky velmi potřebná. Nemocný samovolné pohyby není schopný nijak regulovat.
Potýkáte se vy nebo někdo blízký s Parkinsonovou chorobou?
Průběh nemoci
Samotný průběh choroby je u každého pacienta individuální, a zvláště u mladších lidí nebývá lehké její diagnózu určit. Příznaky nemoci jsou totiž typické i pro jiná onemocnění, Parkinsonova choroba tak může být diagnostikována až po vyloučení jiných příčin obtíží.
Onemocnění má progradující tendenci, to znamená, že se zhoršuje s časem. Pacient tak prochází celkem čtyřmi vývojovými fázemi. Jejich délka a projevy se u každého jedince liší.
1. fáze
Často je označována jako fáze adaptační. Jedná se tedy o první roky s nemocí, které jsou pro pacienta těžké hlavně po psychické stránce.
V této fázi si nemocný uvědomuje, že je více unavený, klesá jeho pracovní výkon a je náchylnější k nemocem. Z těch se následně dostává nepřirozeně dlouho. Pacient také může pociťovat bolest v ramenu či v ruce. Občas se objevují i první známky nemotornosti – pacientovy nejdou zapnout knoflíky, má potíže s psaním.
2. fáze
Díky léčbě se život vrací k normálu. Nemocný nemusí omezovat osobní ani pracovní život. V této fázi vyrovnanosti se s nemocí svěřuje rodině a přátelům.
3.fáze
Dochází ke zvratu. Léky už neúčinkují tak spolehlivě jako ve druhé fázi. U nemocného se střídají stavy hybnosti, které komplikují běžný život. Nemoc začíná mít navrch.
4. fáze
Tato fáze představuje poslední stádium nemoci. Onemocnění pacienta už značně omezuje v každodenních činnostech. Jeho závislost na okolí roste.
Léčba Parkinsonovy choroby
Jelikož se jedná o nevyléčitelné onemocnění, jeho léčba spočívá v celoživotním tlumení příznaků. K tomu slouží speciální léky zvané levodopa, která se skrze tenké střevo vstřebávají do krevního oběhu a odtud pokračují do mozku. Tam nahrazují funkci dopaminu, látky, která je potřebná k přenosu informací mezi nervovými buňkami. Kromě léků je vhodným doplňkem léčby také rehabilitace a pravidelný pohyb.
Veď hneď na začiatku je napísané,že je to nevyliečiteľne