Jaké jsou příznaky svrabu u člověka a jak se léčí?

Svrab je kožní onemocnění způsobené roztočem zákožky svrabové (Sarcoptes scabiei), který žije v kůži člověka. Hlavními příznaky této nemoci jsou zarudlé nebo bělošedé linky na kůži a svědění, především pak v noci. K přenosu dochází blízkým kontaktem s nakaženou osobou, ne však běžným denním stykem, jako je podání ruky či obyčejný dotyk.

Jak se přenáší svrab?

Svrab je svědivé parazitární kožní onemocnění, které se šíří v uzavřených kolektivech. K tomu dochází přímým kontaktem s nemocným, často třeba při pohlavním styku, při spaní v jedné posteli nebo pomocí kontaminovaných předmětů (ložní prádlo, oblečení).Není však možná nákaza běžným denním stykem, jako je například podání ruky či dotyk.

Zákožka svrabová je velká cca 300-500 mikrometrů a žije v poslední vrstvě kůže, kde vytváří chodbičky a klade vajíčka. Za svůj krátký život (4-6 týdnů) samička naklade v průměru 40-50 vajíček, ale jen z desetiny se během 72-96 hodin vyvinou dospělí jedinci. Neprospívá jí sucho ani vlhko, a pokud je vystavena teplotám kolem 50 °C, zahyne do 10 minut.

Čím více roztočů nakažený v kůži má, tím stoupá pravděpodobnost přenosu choroby. Zákožka svrabová se dostává pod kůži během 2,5 minuty a inkubační doba svrabu se pohybuje kolem 21 dnů při první infekci. Při opakované infekci se jedná o 1–3 dny. Onemocnění svrabem se hlásí orgánu ochrany veřejného zdraví – epidemiologovi.

Příznaky: Jak poznat svrab?

Charakteristickým projevem svrabu je intenzivní svědění celého těla, především pak v noci, kdy je člověk přikrytý peřinou a je více zahřátý, což umožňuje zákožce lepší vitalitu. Na pokožce se objevují chodbičky esovitého tvaru o délce 0,5–1 cm, které jsou zakončené drobným puchýřem nebo pupínkem. Nejčastěji se vyskytují vyskytují na místech s jemnou kůží, jako jsou:

 • Meziprstní prostory rukou
 • Zápěstí
 • Lokty
 • Podpaží
 • Kůže kolem pupíku
 • Kůže kolem prsních bradavek
 • Genitálie
 • Hýždě
 • Klenby nohou

Svědění bývá obvykle zcela nesnesitelné a dochází ke škrábání, čímž si pacienti stav ještě zhoršují. Někdy dochází ke změně pigmentace kůže a objevují se také sekundární příznaky svrabu, které zahrnují různé oděrky a zhrubění kůže.

Další varianty svrabu

Kromě klasické formy svrabu existují i méně obvyklé varianty tohoto onemocnění. Jedná se například o svrab norský, který se vyskytuje u osob s poruchou imunity, sníženou vnímavostí svědění nebo také u mentálně retardovaných osob. Co se týče klasické formy svrabu, na kůži se vyskytuje kolem 12 zákožek, u osob s poruchou imunity je to ale i více než 1 milion. Svrab je v tomto případě vysoce nakažlivý, projevuje se velkými pupeny a odlupující se kůží a může se objevit také na hlavě, krku i nehtech.

Další forma svrabu je tzv. svrab mytých. Ten se vyskytuje u lidí s vysokými hygienickými standardy, není pro něj typické tak zřetelné postižení kůže, ale pacienti naopak pociťují úporné noční svědění. Existuje také forma s názvem scabies nodularis, která se vyznačuje přítomností velkých pupenů a uzlů na kůži.

Slyšeli jste o svrabu také ve spojení s domácími mazlíčky? Toto onemocnění může potrápit také zvířata, a to především psy, koně, kozy nebo třeba fretky. Výjimkou není ani sarkoptový svrab u koček nebo svrab u morčat. Kromě toho existuje také ušní svrab, za jehož vznik není zodpovědná zákožka svrabová, ale parazit jménem strupovka ušní. Typický je třeba ušní svrab u psů, koček, lišek a dalších malých šelem.

Měli jste vy nebo vaše děti někdy svrab?

Diagnostika svrabu

Pokud pociťujete jakékoliv z výše popsaných příznaků, je nutné co nejdříve vyhledat lékaře. U neléčených pacientů trvají projevy měsíce a někdy dokonce i roky. Neléčený svrab navíc může přejít do vysoce nakažlivé formy a způsobit tak epidemii.

Existují tři možnosti vyšetření svrabu: vyšetření chodbičky pomocí mikroskopu či dermatoskopem (osvětlenou lupou), kdy výsledek znáte ihned, nebo také odebrání vzorku kůže, kdy je výsledek známý do týdne.

Léčba: Jak se svrabu zbavit?

Cílem léčby svrabu je likvidace parazitů v kůži. K tomu se používá terapie sírou a synteticky vyráběnými přípravky. Jedná se například o Permethrin, který je vhodný pro dospělé a děti od 2 let, aplikuje se na 8-12 hodin a hned po jedné jeho dávce uhyne 95 % parazitů. Léčba se opakuje opět po týdnu (nebo v intervalu, který určí lékař).

Dále to je také síra v masti. U dospělých se používá 10–20 % sirné vazelíny, u dětí pouze 2,5 % z důvodu vyšší citlivosti pokožky. Mast na svrab se aplikuje 1x denně na dobu 24 hodin. Síru v masti je možné použít dokonce i u dětí do dvou let a u těhotných žen. Tato mast je levná a účinná, nevýhodou je však její zápach a možnost podráždění kůže při vyšších koncentracích.

Léčivo se aplikuje na celé tělo (kromě hlavy a krku u dospělých) a následně se po uplynutí dané doby provede očistná koupel. I po léčbě může dalších několik dnů přetrvávat svědění, proto se doporučuje následně kůži mazat změkčujícími mastmi či mastmi s kortikoidy.

Součástí léčby je zavedení hygienických opatření:

 • Denně měnit spodní prádlo
 • Denně měnit ložní prádlo
 • Prát vše při teplotě 60 °C
 • Vyžehlené věci alespoň 3 dny nepoužívat
 • Důkladně větrat

Svrab foto

Jaké jsou příznaky svrabu u člověka a jak se léčí?
3.3 (66.77%) 65 hlasování

28 comments

 • muže to chytnout aj pes čivava

 • Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak svrab dostanu z tkaniny děkuji předem za odpověď potřebovala bych to dostat z auta a sedaček

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Míšo,

   je potřeba vyprat tkaniny alespoň na 60 stupnů a poté je nechat vyvětrat na čerstvém vzduchu.

   Redakce Zdraví. Euro.cz

 • karla brzobohatá /

  mám malou prádelnu a ozvali se mi ze zdravotního zařízení ,že by chtěli vyprat peřiny i polštáře z důvodu očisty od svrabu.mám hodně zákazníků a bojím se abych jim to nějak nepředala když by mi to přivezli.jak bych měla postupovat?zahalená v rukavicích nebo raději neriskovat svou malou živnost

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Brzobohatá,

   infikované povlečení stačí vyprat alespoň na 60°, vyžehlit a poté nechat na vzduchu 3 dny. Zákožka svrabová přežije mimo kůžu pouze 3-4 dny. Manipulaci s povlečením doporučujeme v rukavicích, nákaza neprobíhá tzv. podáním ruky, ale např. používáním textilií.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Laďka Dvořáková /

  Dobrý den, ve školce se vyskytla zákožka svrabová. Obě moje deti nedojdou do styku s ložním pradlem. Nespí tam. Je i tak velké ryziko nákazy ?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Dvořáková,

   k nákaze dochází při delším kontaktu s nakaženým člověkem. Nákaza kontaminovanými předměty je méně častá, stoprocentně to ale nelze vyloučit.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, mám podezření na svrab. K lékaři jdu v úterý. Zajímalo by mě zda svrab zlikviduje sušička?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Ivano,

   zákožku svrabovou spolehlivě zlikviduje teplota nad 60° a větrání textilií na čerstvém vzduchu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Petr Teichman /

  Jaká je nejmenší teplota, přinkteré zákožka určitě nepřežije? Děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Teichmane,

   zákožka svrabová by neměla přežít teplotu alespoň 60°C. Zákožce také nesvědčí čerstvý vzduch.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Píše se že srab zničí teplota 60 stupňů. Zničí je třeba sauna ve které je 100 stupňů?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Martine,

   teplota 100°C spolehlivě zneškodní zákožku svrabovou. Pokud máte ale na mysli léčbu svrabu saunou, tento způsob nedoporučujeme kvůli možnému šíření infekce. Svrab léčí kožní lékař mastmi s obsahem síry či 5% Permethrinu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Zdravím,může byt svrab že zadní části penisu a mít stejnou barví jako pokožka?Po zmáčknutí vytect bílá “věc”?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Tome,

   to spíše svrab nebude, jelikož ten se projevuje svěděním a vznikem oděrek, pupínků a skvrn na kůži. Nechte se vyšetřit na dermatovenerologii.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Chci se zeptat jestli existují na svrab nějaké prášky a jestli se dá zbavit svrabu pomocí sauny nebo něco podobného

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Antoníne,

   pokud trpíte svrabem, prosím nenavštivujte veřejné sauny kvůli možnému šíření infekce. Léčba svrabu spočívá v potírání postižené kůže mastmi s obsahem síry nebo antiparazitárního Permethrinu. Nezapomeňte na pečlivé praní lužkovin a oblečení alespoň na 60°C a léčení nejbližších kontaktů.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,

  zajímalo by mne, zda se může přenést svrab z člověka i na psa ? Děkuji za vaši odpovědˇ, Jana

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jano,

   zákožka svrabová je pouze lidský parazit – psa ani kočku nenakazíte.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, jsem přeléčený mastičkou( 2.den) od lékaře a mám jet na služební cestu, mohu spát v hotelu?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Maxi,

   návštěvu hotelu druhý den léčby ještě nedoporučujeme kvůli zvýšenému riziku nákazy.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Hezký den,kdy mohu syna dát znovu do školky?děkuji za odpověď

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Kiliánová,

   prosím, poraďte se s ošetřujícím lékařem. Je potřeba mít jistotu, že syn už není infekční, aby nedošlo k šíření. Lehké svědění i bez přítomného svrabu může přetrvávat jako hypersenzitiva.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, vznikne přeléčením (např. InfectoScabem 5%) větší odolnost člověka na srab? Nebo to na budoucí infekci nemá žádný vliv?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Petře,

   přeléčením bohužel nevzniká lepší odolnost. Při další infekci pouze dojde k dřívějšímu objevení příznaku (do 3 dnů).

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, jsem přesvědčená, že mám svrab, podle všech příznaků. které se u onemocnění svrabem popisuje. Pociťovala jsem příznaky v pátek tudiž jsem nemohla jít k lékařce, tak jsem se chovala naprosto podle hygienických pokynů a mazala jsem se Koňskou mastí chřejivou, moc mě to pomáhalalo. V pondělí jsem šla k lékařce a protože nemám viditelné příznaky na kůži, tak mě tvrdí, že svrab nemám. Polevila jsem tedy v mé léčbě, ale zase mě ta svědivost vrací, přeci si to nenechám dojít k takovému stavu, až to bude viditelné. Mohu si koupit sirnou mast bez lékařského receptu? Myslíte, že jsem hypochondr? Vždyť jak jsem se dočetla je svrab mytých.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Danno,

   objednejte se ke kožnímu lékaři, ten vás vyšetří a stanoví diagnózu. Svrab mytých – zde je patognomické hlavně silné noční svědění. Dermatolog vám případně napíše léčbu, ale pokud nemáte vyrážku s chodbičkami, nemusí se jednat o svrab.

   Redakce Zdraví.euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top