Jak poznat a léčit svrab u lidí

Svrab je kožní onemocnění způsobené roztočem jménem zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei), který žije v kůži člověka. Hlavními příznaky této nemoci jsou zarudlé nebo bělošedé linky na kůži a svědění, především pak v noci. K přenosu svrabu dochází blízkým kontaktem s nakaženou osobou, ne však běžným denním stykem, jako je podání ruky či obyčejný dotyk.

Co je svrab?

Svrab je vysoce infekční parazitární kožní onemocnění, které se velice rychle šíří v uzavřených kolektivech. Ačkoliv se lidé často domnívají, že tato nemoc trápí pouze bezdomovce a obyvatele rozvojových zemí, ve skutečnosti jde o problém globálního charakteru. Svrab u lidí se totiž vyskytuje na všech místech, kde se člověk pohybuje.

Jak se přenáší svrab?

Původcem svrabu je roztoč s názvem zákožka svrabová, který potřebuje lidského hostitele, aby mohl přežít. Zákožka svrabová je velká asi 300-500 mikrometrů a žije v poslední vrstvě kůže, kde si vytváří chodbičky a klade vajíčka. Za svůj krátký život (4-6 týdnů) samička naklade v průměru 40-50 vajíček, ale jen z desetiny se během 72-96 hodin vyvinou dospělí jedinci.

Jakmile se z vajíček vylíhnou larvy, začnou si postupně razit cestu na povrch těla, aby se mohly proměnit v dospělce, a celý cyklus se poté znovu opakuje. Neléčený svrab proto může končit extrémním přemnožením roztočů. Zákožce svrabové ovšem neprospívá sucho ani vlhko. Pokud je navíc vystavena teplotám kolem 50 °C, zahyne do 10 minut.

K přenosu svrabu dochází přímým kontaktem s nemocným, často při pohlavním styku nebo při spaní v jedné posteli, ale i prostřednictvím kontaminovaných předmětů, kam patří ložní prádlo, oblečení nebo třeba ručníky. Nákaza v rámci běžného denního kontaktu však obvykle není možná, takže se nemusíte bát, že by se u vás svrab objevil vlivem pouhého dotyku nebo běžného podání ruky.

Zákožkám se nejlépe daří ve větších komunitách, kde na jednom místě žije větší množství lidí. Svrab u člověka se proto rychle šíří například mezi rodinnými příslušníky, ale také v různých početnějších kolektivech nebo tam, kde společně pobývá větší množství lidí. Jedná se například o:

 • školky,
 • školy,
 • nemocnice,
 • domovy důchodců,
 • ubytovací zařízení.

Jaká je pro svrab inkubační doba? Čím více roztočů nakažený v kůži má, tím stoupá pravděpodobnost přenosu choroby. Zákožka svrabová se dokáže pod kůži dostat během 2,5 minuty a inkubační doba svrabu se při první infekci pohybuje kolem 21-42 dnů. U opakované infekce však jde už pouze o 1-3 dny. Nakažlivý přitom pacient bývá po celou dobu, kdy se v jeho těle vyskytují živé zákožky.

Jaké má svrab příznaky?

Pacienty asi nejvíce zajímá, jak poznat svrab a jaké jsou typické projevy svrabu, na které by měli zaměřit svou pozornost. Charakteristickým znakem tohoto onemocnění je intenzivní svědění celého těla, především pak v noci, kdy je člověk přikrytý peřinou a více zahřátý, jelikož teplé a vlhké prostředí umožňuje zákožce zvýšit aktivitu.

Na pokožce se pak objevují cestičky nebo chodbičky esovitého tvaru o délce až několika centimetrů, které jsou zakončené drobným puchýřem či pupínkem. Tyto nitkovité stopy na kůži patří mezi pouhým okem viditelné příznaky svrabu, přičemž mívají našedlou nebo lehce růžovou barvu. U některých pacientů však nemusí být zpočátku vůbec patrné.

Pokud jde o cestičky na pokožce, které paraziti tvoří tím, jak se postupně zanořují stále hlouběji, nejčastěji je najdete na místech, kde je kůže velice jemná. Sem patří například:

 • meziprstní prostory,
 • zápěstí,
 • lokty,
 • podpaží,
 • kůže kolem pupíku,
 • kůže kolem prsních bradavek,
 • kůže v oblasti genitálií,
 • kůže v oblasti hýždí,
 • vnitřní strany stehen,
 • kolenní oblouk,
 • klenby nohou,
 • kotníky.

Svědění bývá obvykle nesnesitelné, a proto dochází ke škrábání postižených míst, čímž si pacienti svůj stav ještě zhoršují. V porušených místech totiž vznikají strupy, kam si člověk může snadno zanést infekci. Kromě toho někdy bývá patrná také změna pigmentace pokožky a objevují se i sekundární příznaky svrabu, které zahrnují různé oděrky a zhrubění kůže.

Svrab u dětí

Na rozdíl od dospělých, u nichž není svrab zase až tak ojedinělý, se v případě malých pacientů jedná spíše o výjimečné případy. Pokud se u nich tato nemoc objeví, mívá navíc rozdílný průběh. Liší se především tím, která místa bývají nejvíce napadena. U dětí totiž chodbičky najdete hlavně na dlaních, ploskách nohou, obličeji a zádech. Kromě toho se pak může objevit i svrab ve vlasech, přičemž nákaza bývá doprovázena zduřením lymfatických uzlin (hlavně v podpaží).

Další varianty svrabu

Kromě klasické formy svrabu existují i méně obvyklé varianty tohoto onemocnění. Jedná se například o svrab norský, který se vyskytuje u osob s poruchou imunity, sníženou vnímavostí svědění nebo také u mentálně retardovaných osob. Co se týče klasické formy svrabu, na kůži se vyskytuje kolem 12 zákožek, u osob s poruchou imunity je to ale i více než 1 milion. Svrab je v tomto případě vysoce nakažlivý, projevuje se velkými pupeny a odlupující se kůží a může se objevit také na hlavě, krku i nehtech.

Další forma svrabu je tzv. svrab mytých. Ten se vyskytuje u lidí s vysokými hygienickými standardy, není pro něj typické tak zřetelné postižení kůže, ale pacienti naopak pociťují úporné noční svědění. Existuje také forma s názvem scabies nodularis, která se vyznačuje přítomností velkých pupenů a uzlů na kůži.

Slyšeli jste o svrabu také ve spojení s domácími mazlíčky? Toto onemocnění může potrápit také zvířata, a to především psy, koně, kozy nebo třeba fretky. Výjimkou není ani sarkoptový svrab u koček nebo svrab u morčat. Kromě toho existuje také ušní svrab, za jehož vznik není zodpovědná zákožka svrabová, ale parazit jménem strupovka ušní. Typický je třeba ušní svrab u psů, koček, lišek a dalších malých šelem.

Měli jste vy nebo vaše děti někdy svrab?

Diagnostika svrabu

Pokud pociťujete jakékoliv z výše popsaných příznaků, je nutné co nejdříve vyhledat lékaře. U neléčených pacientů trvají projevy měsíce a někdy dokonce i roky. Neléčený svrab navíc může přejít do vysoce nakažlivé formy a způsobit tak epidemii.

Existují tři možnosti vyšetření svrabu: vyšetření chodbičky pomocí mikroskopu či dermatoskopem (osvětlenou lupou), kdy výsledek znáte ihned, nebo také odebrání vzorku kůže, kdy je výsledek známý do týdne. Onemocnění svrabem se přitom vždy musí hlásit orgánu ochrany veřejného zdraví, kterým je epidemiolog.

Léčba svrabu

Jaká existuje pro svrab léčba? Cílem terapie je likvidace parazitů v kůži. K tomu se používá léčba sírou a synteticky vyráběnými přípravky. Jedná se například o Permethrin, který je vhodný pro dospělé a děti od 2 let, aplikuje se na 8-12 hodin a hned po jedné jeho dávce uhyne 95 % parazitů. Léčba se opakuje opět po týdnu (nebo v intervalu, který určí lékař).

Dalším způsobem, jak se zbavit svrabu, je síra v masti. U dospělých se používá 10–20 % sirné vazelíny, u dětí pouze 2,5 % z důvodu vyšší citlivosti pokožky. Mast na svrab se aplikuje 1x denně na dobu 24 hodin. Síru v masti je možné použít dokonce i u dětí do dvou let a u těhotných žen. Je přitom levná a účinná, nevýhodou je však její zápach a možnost podráždění kůže při vyšších koncentracích.

Léčivo se aplikuje na celé tělo (kromě hlavy a krku u dospělých) a následně se po uplynutí dané doby provede očistná koupel. I po léčbě může dalších několik dnů přetrvávat svědění, proto se doporučuje následně kůži mazat změkčujícími mastmi či mastmi s kortikoidy.

Pokud marně přemýšlíte, jak léčit svrab, abyste se této nepříjemnosti jednou provždy zbavili, pamatujte na to, že se musí zapojit všechny osoby, které s postiženým přišly do bližšího kontaktu. Nezapomeňte přitom ani na jedince, kteří prozatím žádné příznaky svrabu nepociťují.

Součástí léčby je zavedení hygienických opatření:

 • Denně měnit spodní prádlo
 • Denně měnit ložní prádlo
 • Prát vše při teplotě 60 °C
 • Vyžehlené věci alespoň 3 dny nepoužívat
 • Pravidelně prát ručníky použité nemocným
 • Důkladně větrat

Kromě výše zmíněných opatření je nutné důkladně vyčistit postele, ale i všechna další místa, kde nemocný pobýval. Matrace byste měli rozložit a vystříkat insekticidním přípravkem, přičemž stejný chemický roztok se dá použít také na věci, které nelze vystavit působení vysoké teploty. Ty byste však měli poté ještě zabalit do igelitového pytle a nechat přípravek nějakou dobu působit.

Jak poznat a léčit svrab u lidí
3.4 (68.22%) 73 hlasování

36 comments

 • muže to chytnout aj pes čivava

 • Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak svrab dostanu z tkaniny děkuji předem za odpověď potřebovala bych to dostat z auta a sedaček

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Míšo,

   je potřeba vyprat tkaniny alespoň na 60 stupnů a poté je nechat vyvětrat na čerstvém vzduchu.

   Redakce Zdraví. Euro.cz

 • karla brzobohatá /

  mám malou prádelnu a ozvali se mi ze zdravotního zařízení ,že by chtěli vyprat peřiny i polštáře z důvodu očisty od svrabu.mám hodně zákazníků a bojím se abych jim to nějak nepředala když by mi to přivezli.jak bych měla postupovat?zahalená v rukavicích nebo raději neriskovat svou malou živnost

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Brzobohatá,

   infikované povlečení stačí vyprat alespoň na 60°, vyžehlit a poté nechat na vzduchu 3 dny. Zákožka svrabová přežije mimo kůžu pouze 3-4 dny. Manipulaci s povlečením doporučujeme v rukavicích, nákaza neprobíhá tzv. podáním ruky, ale např. používáním textilií.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Laďka Dvořáková /

  Dobrý den, ve školce se vyskytla zákožka svrabová. Obě moje deti nedojdou do styku s ložním pradlem. Nespí tam. Je i tak velké ryziko nákazy ?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Dvořáková,

   k nákaze dochází při delším kontaktu s nakaženým člověkem. Nákaza kontaminovanými předměty je méně častá, stoprocentně to ale nelze vyloučit.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, mám podezření na svrab. K lékaři jdu v úterý. Zajímalo by mě zda svrab zlikviduje sušička?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Ivano,

   zákožku svrabovou spolehlivě zlikviduje teplota nad 60° a větrání textilií na čerstvém vzduchu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Petr Teichman /

  Jaká je nejmenší teplota, přinkteré zákožka určitě nepřežije? Děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Teichmane,

   zákožka svrabová by neměla přežít teplotu alespoň 60°C. Zákožce také nesvědčí čerstvý vzduch.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Píše se že srab zničí teplota 60 stupňů. Zničí je třeba sauna ve které je 100 stupňů?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Martine,

   teplota 100°C spolehlivě zneškodní zákožku svrabovou. Pokud máte ale na mysli léčbu svrabu saunou, tento způsob nedoporučujeme kvůli možnému šíření infekce. Svrab léčí kožní lékař mastmi s obsahem síry či 5% Permethrinu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Zdravím,může byt svrab že zadní části penisu a mít stejnou barví jako pokožka?Po zmáčknutí vytect bílá “věc”?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Tome,

   to spíše svrab nebude, jelikož ten se projevuje svěděním a vznikem oděrek, pupínků a skvrn na kůži. Nechte se vyšetřit na dermatovenerologii.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Chci se zeptat jestli existují na svrab nějaké prášky a jestli se dá zbavit svrabu pomocí sauny nebo něco podobného

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Antoníne,

   pokud trpíte svrabem, prosím nenavštivujte veřejné sauny kvůli možnému šíření infekce. Léčba svrabu spočívá v potírání postižené kůže mastmi s obsahem síry nebo antiparazitárního Permethrinu. Nezapomeňte na pečlivé praní lužkovin a oblečení alespoň na 60°C a léčení nejbližších kontaktů.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,

  zajímalo by mne, zda se může přenést svrab z člověka i na psa ? Děkuji za vaši odpovědˇ, Jana

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jano,

   zákožka svrabová je pouze lidský parazit – psa ani kočku nenakazíte.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, jsem přeléčený mastičkou( 2.den) od lékaře a mám jet na služební cestu, mohu spát v hotelu?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Maxi,

   návštěvu hotelu druhý den léčby ještě nedoporučujeme kvůli zvýšenému riziku nákazy.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Hezký den,kdy mohu syna dát znovu do školky?děkuji za odpověď

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Kiliánová,

   prosím, poraďte se s ošetřujícím lékařem. Je potřeba mít jistotu, že syn už není infekční, aby nedošlo k šíření. Lehké svědění i bez přítomného svrabu může přetrvávat jako hypersenzitiva.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, vznikne přeléčením (např. InfectoScabem 5%) větší odolnost člověka na srab? Nebo to na budoucí infekci nemá žádný vliv?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Petře,

   přeléčením bohužel nevzniká lepší odolnost. Při další infekci pouze dojde k dřívějšímu objevení příznaku (do 3 dnů).

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, jsem přesvědčená, že mám svrab, podle všech příznaků. které se u onemocnění svrabem popisuje. Pociťovala jsem příznaky v pátek tudiž jsem nemohla jít k lékařce, tak jsem se chovala naprosto podle hygienických pokynů a mazala jsem se Koňskou mastí chřejivou, moc mě to pomáhalalo. V pondělí jsem šla k lékařce a protože nemám viditelné příznaky na kůži, tak mě tvrdí, že svrab nemám. Polevila jsem tedy v mé léčbě, ale zase mě ta svědivost vrací, přeci si to nenechám dojít k takovému stavu, až to bude viditelné. Mohu si koupit sirnou mast bez lékařského receptu? Myslíte, že jsem hypochondr? Vždyť jak jsem se dočetla je svrab mytých.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Danno,

   objednejte se ke kožnímu lékaři, ten vás vyšetří a stanoví diagnózu. Svrab mytých – zde je patognomické hlavně silné noční svědění. Dermatolog vám případně napíše léčbu, ale pokud nemáte vyrážku s chodbičkami, nemusí se jednat o svrab.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den,Když mám na penisi čaru a vedle toho malý jamky mám svraba?
  Jen to svedí.

 • Dobrý den ,,u dcery se vyskytly drobné svědivé pupínky které jsou pod kůži, dcera se svědi a popisuje že nejde se ne poškrábat, pupínky jsou na místech, kloubů, mezi prstmi, palec a ukazovak, na hrudi , na rukou v místě tricepsu a hjizďich ,prosim o radu, dnes je patek nestihli jsme lékaře dcera s tim přišla před chvílí. Budu vděčný za každou radu ,děkuju a přeji hezký den .

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   určitě vyčkejte na lékaře, je potřeba zjistit, jestli se vůbec o svrab jedná. Masti proti svrabu jsou vázány na lékařský předpis. Zkuste zavolat na nějakou pohotovost v nemocnici, jestli by vás s tímto ošetřili, protože kožní pohotovost bohužel neexistuje.

 • Dobrý den ,,prosim o radu, dá se koupit v lékárně mast na svrab bez lékařského předpisů? Dekuju .

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   bohužel všechny masti proti svrabu (masti s permetrinem) jsou vázány na lékařský předpis. Doporučuji navštívit kožaře, aby případně vyloučil jiné kožní onemocnění. Léčba svrabu je nekomplikovaná a nebolestivá, nebojte se navštívit dermatologa.

 • Sarka Cinova /

  Dobrý den

 • 👍

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top