Jaké jsou příznaky svrabu u člověka a jak se léčí?

svrab u člověka


Svrab je kožní onemocnění způsobené roztočem zákožky svrabové (Sarcoptes scabiei), který žije v kůži člověka. Hlavními příznaky této nemoci jsou zarudlé nebo bělošedé linky na kůži a svědění, především pak v noci. K přenosu dochází blízkým kontaktem s nakaženou osobou, ne však běžným denním stykem, jako je podání ruky či dotyk.

Zákožka svrabová je velká cca 300-500 mikrometrů a žije v poslední vrstvě kůže, kde vytváří chodbičky a klade vajíčka. Za svůj krátký život (4-6 týdnů) samička naklade v průměru 40-50 vajíček, ale jen z desetiny se během 72-96 hodin vyvinou dospělí jedinci. Neprospívá jí sucho ani vlhko, a pokud je vystavena teplotám kolem 50 °C, zahyne do 10 minut.

Svrab se šíří v uzavřených kolektivech, přímým kontaktem s nemocným, často při pohlavním styku nebo při spaní v jedné posteli nebo s kontaminovanými předměty (ložní prádlo, oblečení).

Čím více roztočů nakažený v kůži má, tím stoupá pravděpodobnost na přenos choroby. Zákožka svrabová se dostává pod kůži během 2,5 minuty a inkubační doba svrabu se pohybuje kolem 21 dnů při první infekci. Při opakované infekci se jedná o 1–3 dny. Není možná nákaza běžným denním stykem, např. podáním ruky či dotykem. Onemocnění svrabem se hlásí orgánu ochrany veřejného zdraví – epidemiologovi.

Měli jste vy nebo vaše děti někdy svrab?

Příznaky: Jak poznat svrab?

Charakteristickým projevem svrabu je svědění celého těla, především pak v noci, kdy je člověk přikryt peřinou a je více zahřátý, což umožňuje zákožce lepší vitalitu. Na kůži se objevují chodbičky esovitého tvaru o délce 0,5–1 cm, které jsou zakončené drobným puchýřem nebo pupínkem.

Jedná se o místa s jemnou kůží, jako jsou meziprstní prostory rukou, zápěstí, lokty, podpaží, kůže kolem pupku a prsních bradavek, penis, hýždě a klenby nohou. Svědění je nesnesitelné a dochází ke škrábání, čímž se stav ještě zhoršuje. Objevují se tak sekundární příznaky svrabu: oděrky, zhrubění kůže a dochází ke změně pigmentace.

Další varianty svrabu

Od klasické formy svrabu, jehož příznaky jsme si představili výše, existují i méně typické formy jako svrab norský, který se vyskytuje u osob s poruchou imunity, sníženou vnímavostí svědění či mentálně retardovaných osob. U klasické formy svrabu se na kůži vyskytuje kolem 12 zákožek, u osob s poruchou imunity je to i více než 1 milion. Svrab je v tomto případě vysoce nakažlivý. Další forma svrabu tzv. svrab mytých se vyznačuje ne tak zřetelným kožním onemocněním, ale úporným nočním svěděním.

Léčba: Jak se svrabu zbavit?

Existují tři možnosti vyšetření svrabu: vyšetření chodbičky v mikroskopu nebo dermatoskopem (osvětlenou lupou), kdy výsledek znáte ihned, nebo odebráním vzorku kůže, kdy výsledek je známý do týdne.

Cílem léčby svrabu je likvidace parazitů v kůži, používá se k tomu terapie sírou a synteticky vyráběnými přípravky. Jedná se například o Permethrin, který se používá u dospělých a dětí od 2 let, aplikuje se na 8-12 hodin a hned po jedné dávce uhyne 95 % parazitů. Léčba se opakuje za týden (nebo jak určí lékař).

Dále to je síra v masti. U dospělých se používá 10 – 20 % sirné vazelíny, u dětí pouze 2,5 % z důvodu vyšší citlivosti pokožky. Mast na svrab se aplikuje 1x denně na dobu 24 hodin. Možné využití síry v masti i u dětí do dvou let a u těhotných žen. Mast je levná a účinná, nevýhodou je její zápach a možnost podráždění kůže při vyšších koncentracích.

Léčivo se aplikuje na celé tělo (kromě hlavy a krku u dospělých) a následně po uplynutí dané doby se provede očistná koupel. Po léčbě stále může přetrvávat několik dnů svědění, proto se doporučuje po léčbě kůži mazat změkčujícími mastmi či mastmi s kortikoidy.

Součástí léčby je zavedení hygienických opatření:

  • denně měnit spodní a ložní prádlo
  • prát při teplotě 60 °C
  • žehlit a 3 dny nepoužívat
  • větrat

Jaké jsou příznaky svrabu u člověka a jak se léčí?
3.6 (72.5%) 24 votes

One comment

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top