U rakoviny varlat hraje podstatnou roli včasná diagnostika. Jak poznat příznaky?

Rakovina varlat je nejčastěji diagnostikovaná forma rakoviny u mužů ve věku 20 až 40 let. Příčiny jejího vzniku dosud nejsou známy, určitým rizikový faktor však představuje dědičnost, vliv na vznik onemocnění mohou mít i nesestouplá varlata při narození. Mezi poraněním varlat, horkými koupeli či nošení upnutého oblečení a rakovinou neexistuje žádné přímé spojení.

Rakovinou varlat v Česku každoročně onemocnění stovky mužů a ze sta tisíc pacientů přibližně každý devátý nemoci nakonec podlehne. Rizikovou skupinu představují především mladí muži. Podle Movember Foundation, která o této nemoci šíří osvětu, je česká republika ve výskytu tohoto typu rakoviny na 7. místě.

U mužů tvoří přibližně jedno procento všech zhoubných nádorů a v 90 procentech případů postihuje muže europoidní rasy. Od roku 1977 u nás počet nemocných trvale stoupá, úmrtnost oproti tomu klesá, a to díky větším možnostem diagnostiky, účinnější léčbě a preventivním kampaním.

Příznaky rakoviny varlat

Nádorové onemocnění se obvykle projevuje:

 • Otokem nebo zduřením jednoho z varlat
 • Pocitem těžkého šourku
 • Změnou velikosti nebo tvaru varlete
 • Bolestí ve spodní části břicha nebo v tříslech
 • Náhlým nahromaděním tekutiny v šourku
 • Bolestí nebo nepohodlím ve varleti nebo v šourku
 • Zvětšením nebo citlivostí prsní tkáně

Rakovina se může projevit také bolestí v bederní oblasti zad. Tento příznak však často značí metastáze v lymfatických uzlinách. V některých případech lze na varleti nahmatat i bulku.

Rizikové faktory

Podle některých zdrojů jsou nejohroženější skupinou muži ve věku 20 až 40 let. Jiní však uvádějí, že ohroženi jsou už jedinci starší patnácti let. Přesné příčiny vzniku rakoviny známé nejsou, existují však faktory, které její vznik ovlivňují. Těmi jsou:

 • Rodinná anamnéza
 • Prodělání rakoviny varlat v minulosti
 • Nesestouplá varlata při narození
 • Downův syndrom

Část pacientů, u kterých se onemocnění vyskytlo, ve své anamnéze uvádí předchozí úraz, úder do varlete nebo jiné poranění. Souvislost s poraněními však nebyla dokázána. Studie s profesionálními cyklisty, motocyklisty a žokeji neprokázala souvislost ani žádný vztah mezi mikrotraumaty varlat při těchto sportech a vznikem nádorů. Na vznik rakoviny nemají vliv ani horké koupele či nošení upnutého prádla.

Léčba

Nádory varlat jsou naštěstí poměrně dobře léčitelné, zvláště pokud jsou diagnostikovány včas. Léčit lze i pokročilá stádia nemoci. A to:

 • Orchiektomií, což je chirurgické odstranění postižených varlat, která se provádí v celkové anestezii
 • Chemoterapií
 • Radioterapií

Chemoterapie a radioterapie se obvykle předepisuje po operaci. Cílem je vyléčit zbývající rakovinové buňky, které se jinak mohou šířit do dalších částí těla, konkrétně třeba do lymfatických uzlin a tvořit další metastáze.

Léčba je z většiny úspěšná a v případě, že je zachováno jedno zdravé varle, kvalita života nemocného jedince se nijak nemění. Chirurg může do šourku umístit umělé varle, aby následky operace nebyly vidět.

Rakovina varlat a neplodnost

Ačkoli je v případě radioterapie ozařováno jen jedno varle, může následkem léčby dojít ke ztrátě plodnosti. Stejně to platí i u léčby chemoterapií. Většinou se však jedná o dočasný stav. Reprodukční funkce se v 70 % případech vrací do původního stavu. Přesto by muži trpící rakovinou varlat měli zvážit uchování spermatu ještě předtím, než podstoupí chemoterapii nebo léčbu ozařováním.

Prevence

Prevenci by měl vlastnoručně provádět každý muž, a to hlavně ten, u kterého se vyskytuje některý z rizikových faktorů. Jak na to? Je důležité seznámit se s velikostí a tvarem varlat i obvyklou polohou zduřelin. Následně bude moci každý muž rozpoznat veškeré změny a včas zjistit, že něco není v pořádku.

U rakoviny varlat hraje podstatnou roli včasná diagnostika. Jak poznat příznaky?
4 (80.71%) 28 hlasování

30 comments

 • Mám jedno valre zvětšené.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Svobodo,

   pokud se nárůst velikosti stal v krátké době nebo pociťujete, že je větší než jste míval, nechte se vyšetřit Vaším praktickým lékařem/urologem. Jedno zvětšené varle samo o sobě nemusí znamenat vůbec nic, pokud to tak máte odjakživa.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobry den, vsiml sem z vnějsi strany kuže pod varletemi bobulku, ma.jako bilou spičku a vypada od pohledu jako pupinek ….pupinek je tvrdy vymacknout nejde….co to.muze byt? Dekuju

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jiří,

   podle popisu to nejspíše vypadá na mílii. Jedná se o ucpanou žlázku a je to naprosto neškodná záležitost. K potvrzení diagnózy prosím navštivte dermatologa.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, mám možná trochu ztvrdlá varlata, pokud ano, tak opravdu jen trochu, ke zvětšení nebo zmenšení nedošlo a pokud ano, tak to pouhým okem nedokážu poznat. Došlo k tomu u obou varlat zároveň a dále mi přijdou méně citlivá, mohlo by se jednat o rakovinu?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Michale,

   konečnou odpověd’ Vám poskytne Váš praktický lékař či urolog, který provede ultrazvuk varlet. Nádor varlat se obvykle projevuje příznaky zmiňovanými v článku, většinou jednostranně.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

   • Dobrý den,mám pod jedním varletem malou jakoby kuličku spojenou s varletem dost často se koupu v teplé vodě a poslední dobou mi tvrdnou bradavky to se ale děje každelému mému kamarádovi,prožívam pubertu a je mi 15 a nevim co si mám o své problematice myslet

    • Redakce Zdraví.Euro.cz /

     Dobrý den, anonyme,

     ohledně tělesných změnách během puberty se můžete poradit se svým pediatrem. Přechodné zvětšení prsou je va vašem věku normální, ale malou kuličku na varleti by raději měl vidět pediatr nebo urolog.

     Redakce Zdraví.Euro.cz

   • Všiml jsem si hromadění tekutina v šourku nad jednom ze svých varlat, je mi jasně že bych se měl nechá vyšetřit, ale je možně že je to i něčím jiným?

    • Redakce Zdraví.Euro.cz /

     Dobrý den, Radime,

     edém skróta může mít více příčin, pokud ho neprovází bolest ani jiné další příznaky, jako teplota, trauma, změna kůže skróta nebo jiný symptom, pak by se mohlo jednat o lymfedém, nebo idiopatický edém skróta. Vhodné je urologické vyšetření při akutních obtížích, jinak diagnózu určit nelze. Častou příčinou jsou cysty, jsou to dutiny vyplněné tekutinou a většinou bývají nebolestivé. Pacient je může vnímat jako tvrdší místo nebo malou bouličku. Lékař pomocí ultrazvuku nebo punkce zjistí, zda se nejedná o nádor. Cysta se většinou vstřebá sama, jen ve výjimečných případech ji lékaři odstraňují chirurgicky. Další možnou příčinou může být hydrokéla, jedná se o hromadění tekutiny okolo varlete z důvodu zánětu, úrazu nebo alergické reakce. Tekutina se většinou vstřebá sama, v závažných případech ji může jednoduchým chirurgickým zákrokem odstranit lékař.

     Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den, pár dní zpátky jsem táhl sud od piva a když jsem ho zvednul rychle, tak sem citil, jako bych si natáhl tříslo. Nejsem si jist kdy, ale poté mě začlo pod břichem směrem dolu k varlatům chytat takové polokřecě. Nejvíce bolí levé varle.Bulku jsem nenahmatal. Děkuju.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Josefe,

   vypadá to, že jste si pravděpodobně natáhl kremasterový sval. Anatomicky tomu odpovídá oblast, navíc mezi jeho funkce patří zvedání varlete. Při trvajících potížích navštivte svého lékaře.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, poslední dva týdny mám bolesti v bederní oblasti zad a nad levým varletem jsem si nahmatal, nevim jak to popsat, jako by to byl sliz, když ho zmáčknu(ten sliz, nebo nevím jak to popsat) , tak to nebolí. Nad pravým varletem nic nemám. Děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jane,

   popsané příznaky jsou velmi nespecifické, doporučujeme navštívit lékaře pro podrobnější vyšetření.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,

  Před zhruba měsícem jsem se jednoho dne ráno probudil a cítil hroznou bolest varlete, která mi při sebemenším dotyku vystřelovala až do pod bříšku a měl jsem pocit že mám varle nateklé. Druhý den už bolest ustupovala a zhruba za 3 dny klesla, ale stále mám varle citlivé a dokonce mám pocit že se mi zmenšilo. Lehkou bolest cítím doposud.

  Děkuji moc za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jakube,

   prosím objednejte se k urologovi na vyšetření. Často se sice jedná o relativně nezávažné situace, ale je lepší mít jistotu a popřípadné problémy mít včas pod kontrolou.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,

  prosím, na jednom varleti mám již třetím týdnem něco jako malinký kamínek, je to tvrdé a čekal jsem že to zmizí, ale mám to tam stále, tak si nejsem jistý. Je možné že by se jednalo právě o rakovinu?

  Předem Vám moc děkuji za informaci.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Martine,

   nedovolujeme si dělat diagnózu bez vyšetření, prosím navštivte svého urologa.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, na spodní straně levého varlete mám nahromaděnou nějakou tkáň, při pohmatu je to trochu bolestivé. Děkuji za komentář.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Honzo,

   bohužel z popisu si netroufáme hádat diagnózu. Navštivte prosím nejbližší urologii k dovyšetření.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den je i 14 a mám pocit že se mi zvětšil varlata a ztvrdnuly mám strach to říct taťkovi nevím co mám dělat pomoc

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Vojtěchu,

   ve vašem věku dochází k růstu varlat. Pokud se ale jedná o nějaké patologické zvětšování, je potřeba navštívit lékaře. Nejlepší by bylo navštívit urologa s jedním z rodičů nebo alespoň vašeho obvodního pediatra.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den je mi 14 let a nedávno jsem si všiml že na pravém nedvarleti se mi udělala bulka když ji zmačku tak bolí

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Dominiku,

   bez důkladného vyšetření bohužel nelze říci, o co by se mohlo jednat. Nepodceňujte ale žádné bulky, nechte se proto vyšetřit na urologii k vyloučení maligního onemocnění.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, je mi skoro 13 let a mám problémy s varlaty. Moje Matka měla rakovinu prsu. Já jsem se jednoho dne ráno vzbudil a měl jsem na pravém varleti malou bulku,skoro jako pupínek.Bál jsem se že to může být příznak rakoviny ,ale bulka po pár dnech zmizela. Avšak teď mám jakousi nahromaděnou tkáň u obou varlat. Bolí mě a občas mi přijde že se zvětší.
  Myslíte že se mnou něco je? Nebo jestli to je vážné?
  Děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Filipe,

   určitě se nechte prosím vyšetřit na urologii, může se jednat o banální záležitost, ale maligní onemocnění je potřeba vyloučit. Už v adolescentním věku se může nádorové onemocnění varlat vyskytovat.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, včera cestou z fotbaloveho treninku mě začalo bolet levé varle trochu i s tříslem. dnes jsem si vedle leveho varlete nahmatal malou kuličku, může to znamenat rakovinu varlete? Je mi sotva 15 let,tak mam obavy. Předem děkuji za odpověď

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Pavle,

   je potřeba, aby kuličku viděl alespoň váš dětský praktik, ale nejlépe urolog k potvrzení či vyvrácení případné diagnózy. Ve vašem věku se vyskytují některé nádory varlat, proto s návštěvou neotálejte, i kdyby se nakonec jednalo o banální záležitost.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den, mám tvrdá obě varlata a mění se velikost. Myslíte že by to mohlo být něco jiného? Asi před měsícem jsem byl na prohlídce ale doktorka na to nic neřekla.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den, doporučuji navštívit urologa, který provede ultrazvukové vyšetření, popř. doplní další potřebná.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top