Druhy vitiliga
- Ložiskové (fokální) – Skvrny nepostihují více než 5 % kůže.
- Segmentální – Světlé skvrny se vyskytují pouze na jedné straně těla.
- Generalizované – Nejčastější druh vitiliga, skvrny jsou symetrické na obou stranách těla.
- Univerzální – Ztráta pigmentu se projeví na více než 80 % kůže.
Příčiny onemocnění
Ke ztrátě kožního pigmentu dochází v důsledku odumírání melanocytů, což jsou kožní buňky, které melanin produkují. Proč se to děje lékaři dosud nevědí, existuje však několik teorií. Určitou úlohu při vzniku tohoto onemocnění hraje pravděpodobně dědičnost. Případy, kdy onemocní člověk bez předků s vitiligem, jsou však také zcela běžné.
Většina odborníků zastává názor, že vitiligo je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém člověka ničí své vlastní buňky. Impulz vyvolávající tuto reakci může být například dlouhodobý stres, fyzické podráždění kůže nebo nějaká nečekaná situace, která u člověka vyvolá šok. Vitiligo se občas spojuje také s dalšími autoimunitními poruchami:
- Poruchy štítné žlázy
- Cukrovka
- Chudokrevnost
- Revmatoidní artritida
- Crohnova choroba
- Systémová lupénka
- Addisonova choroba
Příznaky vitiliga
Hlavním symptomem této nemoci jsou světlé skvrny na kůži, které vznikají především na obličeji a na končetinách, objevit se však mohou také na břiše, v podpaží, na tříslech a genitáliích. Skvrny jsou většinou ostře ohraničené a mají nepravidelný tvar. Často se objevují na místech, která jsou vystavena slunečnímu záření.
Další možné komplikace:
- Z postižených míst vyrůstají bílé vlasy a chloupky.
- Dochází k ložiskovému vypadávání vlasů.
- Objevuje se bílý lem kolem hnědých kožních névů.
- Na bílých skvrnách se může ve stáří vytvořit kožní nádor.
- Vitiligo může způsobit poruchy sluchu nebo zbělání duhovky.
Povrch depigmentované kůže je hladký, vitiligo nijak nebolí ani nesvědí. Skvrny se mohou postupně rozšiřovat a tvořit mapy, někdy však samovolně vymizí. Postižená kůže je citlivější vůči UV záření, protože ztrácí svou přirozenou ochranu. Jelikož se jedná především o estetický problém, někteří pacienti mohou trpět depresemi a dalšími psychickými poruchami.
Léčba vitiliga
Vitiligo prozatím patří mezi nemoci, které nelze zcela vyléčit, jeho projevy je však možné úspěšně kontrolovat. Podle závažnosti onemocnění se využívá několik různých druhů léčby.
SVĚTLOLÉČBA – Fototerapie využívá úzkopásmové UVB záření o vlnové délce 308‒314 nm nebo P-UVA (Psoralen s UVA zářením). Tuto léčbu hradí pojišťovna.
LÉKY – K léčbě vitiliga se užívají specializované masti aplikované přímo na postižené místo, jako je například Oxoralen, Protopic nebo kortikoidy.
KOMBINACE SVĚTLOLÉČBY A TOPICKÝCH IMUNOMODULÁTORŮ – Tato léčba patří mezi nejúčinnější.
CHIRURGICKÁ LÉČBA – Obvykle se využívají mini štěpy následované fototerapií.
SPECIÁLNÍ GELY – Využívá se například Vitiskin gel nebo Vitix.
Vitiligo a možná kosmetická řešení
Vitiligo představuje pro pacienty především nepříjemný estetický problém. Někteří lidé se s tímto onemocněním naučí žít a považují bílé skvrny za přednost nebo věc, která je odlišuje od zbytku společnosti. Pro ostatní jsou k dispozici různá kosmetická opatření:
- Kosmetická kamufláž – Pomocí make-upu nebo samoopalovacích krémů
- Repigmentace – Vpravení pigmentovaných buněk do postižených míst
- Depigmentace – Odstranění pigmentu ze zbytku těla, aby se docílilo jednotné barvy kůže
- Tetováž vitiliga
Vitiligo a prevence
Příčina vzniku tohoto onemocnění není zcela známá, zajisté je však důležité nepřetěžovat imunitní systém a dodržovat zdravý životní styl. Při jakémkoliv pobytu na slunci je nutné chránit kůži pacienta prostřednictvím krémů s dostatečným slunečním faktorem. Pacienti by se také měli vyhnout jakémukoliv porušení kůže (například piercing, tetování nebo permanentní make-up).