Ovulační test. Zajímá vás, jak funguje a kdy je správný čas ho dělat?

Rádi byste znaly přesný termín ovulace a věděly, kdy máte největší šanci otěhotnět? Ovulační testy jsou sice spolehlivé z 99 %, je však potřeba vědět, kdy je správný čas si test udělat. V ideálním případě byste měly znát přesnou délku menstruačního cyklu a test provádět opakovaně několik dní. Víte, jak ovulační test funguje?

Ovulační test: K čemu slouží?

Ovulační test zjišťuje, zda u ženy právě dochází k ovulaci, což je proces, při kterém je dozrálé vajíčko uvolněno z vaječníku do vejcovodu, kde je připraveno na oplodnění. Tento proces trvá pouze 24 hodin, přestože plodné dny mohou přetrvávat až 5 dní. Plodné a neplodné dny lze rozpoznat i na základě různých tělesných příznaků, jako je například bolest břicha, zkrácený a měkčí děložní čípek nebo větší pocit vlhka.

Ovulace přichází obvykle mezi 12. a 16. dnem menstruačního cyklu, přičemž vždy záleží na délce cyklu, za běžné se považuje i rozmezí mezi 9. až 18. dnem cyklu. Počít dítě je obvykle možné i 3 dny před ovulací a ještě den po ní, jelikož spermie mají delší životnost, zpravidla tak 72 hodin.

Kdy dělat ovulační test

Předtím, než začnete provádět ovulační test, byste měly znát délku menstruačního cyklu, jelikož právě od délky menstruačního cyklu se odvíjí i den ovulace. K tomu, abyste znaly délku menstruačního cyklu, vám pomůže například menstruační kalendář. Jakmile budete znát délku svého cyklu, ovulaci snadno vypočítáte odečtením 14 dní od délky vašeho cyklu (např. 32 – 14 = 18).

Test je dobré provádět alespoň 5 dní před očekávanou ovulací. Pokud tedy ovulaci očekáváte třeba 18. den vašeho cyklu, ovulační test můžete provádět již 13. den cyklu, abyste stihly ovulaci zaznamenat.

Jak funguje ovulační test

Ovulační testy fungují na stejném principu jako těhotenské testy s tím rozdílem, že zjišťují přítomnost luteinizačního hormonu (LH) v moči, který prudce stoupá před nástupem ovulace. Na rozdíl od těhotenských testů se ovulační test nedoporučuje provádět ihned ráno z první moči, ale spíše až v dopoledních hodinách nebo kdykoliv během dne. Spolehlivost ovulačních testů se udává 99 % a samotné provedení testu trvá asi 5 minut. Jak rozpoznat, jestli je pozitivní nebo negativní?

Pozitivní ovulační test

Pozitivní ovulační test byste měly poznat podle dvou alespoň stejně sytých čar, samozřejmě dále záleží na typu testu, zda se jedná o digitální, proužkový či o jiný typ testu. Vždy byste si však měly přečíst k ovulačnímu testu návod, abyste měly jistotu, jak přesně funguje. Existuje totiž více typů nejrůznějších značek. Pokud je test pozitivní, znamená to, že ovulace již začala nebo brzy začne. Tak či onak, správný čas na pohlavní styk, jehož cílem je početí dítěte, je právě v tuto chvíli.

Negativní ovulační test

Pokud je test negativní, uvidíte pouze jeden kontrolní proužek, případně se může objevit i druhá slabá čárka na ovulačním testu. Pokud by se vám opakovaně ukazoval test pouze negativní, je možné, že vlivem některých faktorů u vás nastal anovulační cyklus, při kterém nedošlo k dozrání a následnému uvolnění vajíčka. Pokud by test ovulaci nezaznamenal ani při dalším cyklu, bude vhodné navštívit gynekologickou ordinaci.

Ovulační test ze slin

V tomto případě hovoříme o ovulačním testeru, který má podobu rtěnky, ovšem ve skutečnosti se jedná o malý mikroskop. Mikroskop dokáže rozpoznat odlišnou strukturu slin vzhledem k jednotlivým dnům menstruačního cyklu. Tento typ testu je výrazně dražší než klasické ovulační testy (cca 500 – 700 Kč), nicméně jeho velkou výhodou je možnost test využívat opakovaně. V období ovulace by měly mít sliny kapraďovitou strukturu.

Ohodnoťte tento článek!