Chřipková sezóna není nepřítel, pokud jste dobře připraveni

Dnes
Autor: .

Chřipka je vysoce infekční virové onemocnění, kterým každoročně onemocní statisíce obyvatel. Nárůst počtu nemocných je v chřipkové sezóně běžným jevem a podle aktuálních prognóz lze očekávat typický podzimní nárůst nemocnosti v následujících týdnech. Víte, jak se na chřipkové období co nejlépe připravit a jak postupovat při léčbě chřipky?

Chřipka a nachlazení: dvě rozdílné nemoci

Chřipka je virové onemocnění, které způsobují viry ze skupiny RNA. Chřipka patří stejně jako nachlazení mezi nemoci postihující dýchací cesty, což mnohdy vede u široké veřejnosti k záměně těchto dvou onemocnění. Za nachlazením ale obvykle stojí rhinoviry a nejedná se o tak závažnou nemoc jako je chřipka. Chřipka se šíří kapénkovou formou, proto stačí, abyste byli v blízkosti nakaženého člověka, který kýchne nebo zakašle, a viry se mohou přenést i na vás. Nákaza může proběhnout také přes povrchy a předměty, na kterých ulpí chřipkové viry. Jak rozeznat chřipku od nachlazení? Více se dozvíte na webu Chripka-nachlazeni.cz.

Příznaky chřipky jsou intenzivní a nastupují rychle

Jedním z hlavních symptomů chřipky je vysoká horečka a silná bolest svalů a kloubů. Naopak bolest v krku a rýma se u některých nemocných nemusí vůbec objevit. K typickým potížím patří zimnice, nechutenství a výrazná únava. Při nachlazení bývá horečka nižší, obvykle do 38°C, a neobjevuje se tak rychle jako při chřipce. Dalším rozdílem oproti chřipce je bolest v krku a rýma, bez kterých se neobejde žádné nachlazení.

Příznaky chřipky se mohou shodovat s příznaky dalšího virového respiračního onemocnění – covidu-19. I při něm je běžná horečka, únava a bolest svalů či kloubů. Přidávat se ovšem může ještě suchý kašel, dušnost a v některých případech ztráta čichu a chuti. Téma covidu-19 by rozhodně nemělo zůstávat v pozadí, neboť aktuální statistiky ukazují přibližně 1000 případů denně.

Nejlepší příprava na chřipkovou sezónu? Prevence a očkování

Před chřipkou a dalšími respiračními nemocemi se můžete úspěšně chránit, pokud budete dodržovat všechna preventivní opatření. Nejúčinnější je pečlivá hygiena rukou – základem je mytí teplou vodou a mýdlem. V situacích, kdy to není možné, se hodí mít k dispozici dezinfekční gel na ruce. Dalším zásadním krokem v prevenci je omezení kontaktu s nemocnými. V době zvýšené nemocnosti byste se také měli vyhýbat místům s vysokou koncentrací osob.

Co dalšího pomáhá v prevenci chřipky?

  • Nedotýkejte se špinavýma rukama obličeje, abyste si nezanesli virus do těla přes ústa, nos nebo oči.
  • Na rizikových místech používejte roušku nebo respirátor.
  • Posilujte imunitu – důležitá je zdravá stravy, vitaminy, pravidelný pohyb i dostatek odpočinku.

Očkování funguje proti chřipce, nikoliv na nachlazení

K základům prevence patří očkování proti chřipce. Nejvhodnější doba pro tuto vakcínu je od září do listopadu. Pamatujte ale, že očkování nechrání před nachlazením, jedná se o vakcínu určenou přímo proti chřipce.

Očkovat se můžete i proti covidu-19, zejména pokud patříte do některé z rizikových skupin. Obě očkovací látky jsou k dispozici u praktických lékařů i v očkovacích centrech – počet chřipkových vakcín se letos pohybuje okolo 900 tisíc, u vakcíny proti covidu-19 je k dispozici 700 tisíc dávek.

Co dělat, když chřipka udeří v plné síle?

Pokud se navzdory všem preventivním opatřením chřipkou nakazíte, zůstaňte doma a v klidu odpočívejte. Nesnažte se chřipku tzv. přechodit, abyste se nevystavili riziku závažných komplikací.

  • Úlevu od příznaků chřipky, jako je horečka, bolest hlavy a bolest kloubů přináší například volně prodejné léky s účinnou látkou kyselinou acetylsalicylovou, paracetamolem a ibuprofenem.
  • Využít můžete klasické tablety, šumivé tablety nebo tzv. hot drinky.
  • Dostupné jsou i volně prodejné léky obohacené navíc o vitamin C, který podporuje obranné reakce organismu a urychluje překonání chřipkových onemocnění.

Při chřipce byste měli dbát na dostatečný pitný režim a zvýšený přísun vitaminů. Antibiotika se při léčbě chřipky nevyužívají, protože chřipka není bakteriální onemocnění.

Kdy vyhledat při chřipce lékařskou pomoc

Léčba chřipky může probíhat individuálně v domácím prostředí. Návštěvu lékaře byste ale neměli odkládat, pokud se příznaky chřipky ani po 4 dnech nelepší, máte potíže s dýcháním, cítíte se extrémně vyčerpaní nebo máte horečku nad 40 °C. K lékaři by se měli vydat také pacienti z rizikových skupin – senioři, osoby s chronickým onemocněním či těhotné ženy.

Jak bude vypadat letošní chřipkové období?

Odborníci očekávají, že nadcházející sezóna 2024/2025 se nebude zásadně lišit od předchozích let a typická chřipková epidemie vypukne na začátku roku 2025. Stejně jako v minulých letech proto platí doporučení na včasné očkování proti chřipce a pečlivé dodržování preventivních opatření.

Chřipka je vysoce nakažlivou chorobou, proto je v případě nemoci důležitá ohleduplnost vůči okolí – pokud se necítíte zdraví, zůstaňte doma, užívejte léky na zmírnění příznaků a do kolektivu se vydejte, až budete zcela zdrávi. Ochráníte tím nejen svoje okolí, ale především dopřejete svému tělu plné zotavení z nemoci.