„V zahraničí už nemocnice přechází na model celkového řízení, kdy je celý provoz digitalizovaný a snadno ovladatelný díky čidlům a nástrojům ve všech částech budovy od lůžkových oddělení přes kantýnu až po operační sál. Moderní systém přístrojů v zázemí nemocnice neustále vyhodnocuje proud dat a včas upozorní na možné problémy, které je následně možné řešit s předstihem. Zároveň je zaručena dokonalá konektivita,“ říká Milan Malušek ze společnosti Schneider Electric.
Ochrana citlivých dat
Moderní nemocnice musí přikročit k digitalizaci: ve zdravotnictví se pracuje s čím dál větším množství dat, komunikace s pacienty často přechází na elektronickou formu a peníze ušetřené díky úspornému provozu lze věnovat na nákup nových přístrojů či péči o pacienty. V podobě počítačových souborů existují i výsledky vyšetření, vedení zásob léků, rozvrhy směn a operací či evidence a informace o zdravotním stavu pacientů. To s sebou nese zvýšené nároky na ochranu dat. „Jen letos se obětí hackerského útoku staly přinejmenším čtyři velké české nemocnice. V některých případech byl jejich provoz do značné míry ochromen, což by například v současné situaci, kdy systém zahlcuje péče o covid-19 pozitivní pacienty, mohlo vést k tragédii. Klíčem je adaptovat taková technická řešení, aby byla data dokonale chráněna a provoz nemocnice nebyl ohrožen,“ doplňuje David Zika, šéf divize Secure Power ve společnosti Schneider Electric.
Stoprocentní kontinuita a spolehlivost provozu
Nejen útok hackerů, ale i přírodní neštěstí, zločin či chyba zaměstnance mohou vést k totálnímu blackoutu, tedy dlouhodobému nenadálému výpadku elektrické energie. A to v případě nemocnice znamená ohrožení na životech pacientů. Prostředí EcoStruxure je pro nemocnici zárukou, že neselžou přístroje nezbytné k její existenci, ať už se jedná o podporu dýchání, operační přístroje, datové centrum či například topení. „Důležité je zapojit do systému záložní zdroj, který v případě energetické krize okamžitě a automaticky naskočí a zajistí fungování nemocnice a klíčové části provozu tak mohou běžet bez omezení,“ vysvětluje Zika. Díky včasnému upozornění na vzniklé závady se mimo jiné snižuje i riziko požáru, které je jednou z nejčastějších příčin výpadků v nemocnicích.
Chytré technologie = nižší náklady na provoz
Náklady na provoz a údržbu nemocnice představují 75–80 procent celkových nákladů na životní cyklus nemocnice po dobu 50 let. A celých 25 procent provozních nákladů nemocnice souvisí s energiemi. Plně digitalizovaná nemocnice dokáže s energiemi lépe hospodařit. Dokonalý přehled nad jednotlivými částmi systému i budovy jí například umožňuje vytopit s předstihem jen ty místnosti, které to potřebují, popřípadě zajistit vypnutí světel tam, kde nejsou potřeba. Díky chytrým technologiím a centrálnímu řízení s EcoStruxure lze snížit náklady za energie o 30 procent.
Vyšší komfort pro lékaře i pacienty
Psychické rozpoložení je často pro uzdravení pacientů zásadní, už samotný pobyt v nemocnici však bývá stresujícím faktorem. Nemocnice vybavené prostředím EcoStruxure zvyšují komfort pro pacienty i doktory: na pokojích, chodbách i v ordinacích si mohou snadno přizpůsobit teplotu, zapnout klimatizaci, popřípadě změnit intenzitu světla tak, aby se cítili co nejlépe. Ovládání prostřednictvím systému KNX je jednoduché, personál nemocnice má přitom dokonalý přehled o celém zařízení a jeho efektivitě.
Autor: Schneider Electric