Zatímco dekorativní kosmetika je doménou dam, tu pečující využijí i pánové a také děti. Jak vybrat tu šetrnou?
Zatímco například u potravin už jsme si zvykli pečlivě číst složení, u kosmetických přípravků takový přístup stále nebývá u spotřebitelů samozřejmostí. Běžně na trh distribuované kosmetické výrobky přitom obsahují širokou škálu ingrediencí, z nichž mnohé mohou být dokonce nebezpečné, jestliže se vstřebávají prostřednictvím pokožky.
K takovým kontroverzním složkám náleží například parabeny užívané coby konzervační činidla. Jedná se o složky ropného původu. Negativní vliv mají zejména na děti. Vyvolat mohou například alergické reakce nebo podráždění kůže.
Další podobně problematickou složku reprezentují silikony. Ty zařazujeme mezi syntetické polymery, jedná se o sloučeniny křemíku a kyslíku. Na pokožce mají tendenci vytvářet neprodyšný film. Tím zabraňují průniku nezbytné hydratace. Mimo to můžeme po použití kosmetiky, která tyto látky obsahuje, pozorovat také zhoršování celkového stavu pokožky a tvorbu pupínků a černých teček.
V kosmetických produktech se můžeme setkat také se ftaláty. Používají se především jako vůně a setkáte se s nimi hlavně v lacích na vlasy a na nehty. U nich se coby hlavní negativní aspekt především uvádí negativní vliv na hormonální a reprodukční systém a na imunitu. U dětí pak mohou zhoršovat příznaky alergií a astmatu.
Z tohoto v zásadě stručného přehledu zřetelně plyne, že nejen své děti, ale i sebe samotné bychom se měli snažit v maximální možné míře uchránit před působením nejrůznějších škodlivin. V současné době už je rozšířena i přírodní kosmetika bez obsahu právě škodlivé chemie.
Přírodní kosmetika tak využívá suroviny čistě přírodního původu. Snaží se v maximální možné míře vytěžit potenciál tohoto zdroje a dodat pokožce, ale i vlasům maximum prospěšných látek, jako jsou vitamíny či antioxidanty. Zároveň díky tomu, že neobsahuje konzervanty, syntetická barviva či parfemaci je šetrnější nejen k vám, ale i k životnímu prostředí.
Objevte svět přírodní kosmetiky
Stále častěji tak v regálech obchodů vedle konvenčních přípravků naleznete i jejich šetrnější souputníky. Největší výběr ale samozřejmě lze stále ještě očekávat na internetu, kde jsou možnosti prakticky neomezené, jak dokazuje i e-shop Ferwer.cz.
Právě zde je zastoupena široká škála značek. K těm nejznámějším lze určitě zařadit Weledu, dnes nadnárodní společnost se sídlem ve Švýcarsku. Mezi klíčové aspekty jejího působení náleží využívání zelené energie, použití přírodních ingrediencí pěstovaných biodynamickými metodami a taktéž i to, že žádná z ingrediencí ani výrobků nejsou testovány na zvířatech.
Velmi dobře se však tomuto segmentu daří i „za humny“, jak dokazuje slovenský Kvitok, který možná budou mnozí znát pod původním názvem Navia. Jedná se o ručně vyráběnou přírodní kosmetiku. Produkty se vyznačují jednoduchostí, důrazem na kvalitu a účinností.
Značka Lobey to k českým spotřebitelům má ještě blíže než její slovenská kolegyně. Pochází totiž přímo z tuzemska. Při výrobě jednotlivých přípravků byl kladen důraz na maximální šetrnost k pokožce i k přírodě. Opět se pyšní kvalitou a vysokou účinností.
I Purity Vision má svůj domov přímo v Česku. Hlavní cíl, který si její zakladatelé vytyčili, je dosáhnout maximálního účinku za použití 100% přírodních surovin. Značka představuje jedinečné spojení osvědčených tradic s inovativními postupy.