Péči o zuby byste rozhodně neměli zanedbávat. Jaké produkty byste měli mít ve své koupelně a pravidelně je používat k péči o ústní dutinu? Čím více se péči o zuby budete věnovat, tím méně času v zubařském křesle budete muset trávit. Starejte se o svůj chrup a nedejte bakteriím, plaku ani zubním kazům šanci.
Zubní pasta
Zubní pasty jsou při péči o ústní dutinu důležité. Některé druhy poskytnou péči citlivým zubům, jiné jsou vhodné pro jedince trpící paradentózou, ale všechny mají pár vlastností společných. Například tu, že se starají o zdraví vašich zubů a dásní. Protože touha po krásném a zdravém chrupu v posledních letech prudce stoupla, existují na trhu také pasty s bělícími účinky.
Zubní kartáček
Nedílnou součástí vaší výbavy je samozřejmě zubní kartáček. Věděli jste ale, že čištěním zubů stráví člověk průměrně pouze necelých 50 vteřin denně? Zubaři se jasně shodují na tom, že každé čištění zubů by mělo trvat alespoň 2 minuty. Jen tak totiž máte možnost skutečně vyčistit všechny zuby.
Máte-li se zvládáním správné techniky čištění zubů potíže a celý proces vás nebaví, můžete si pořídit elektrické kartáčky, které většinu práce odvedou za vás. Moderní elektrické kartáčky jsou zcela bezpečné, zbaví vás zubního plaku mnohem efektivněji a spotřebujete i méně pasty. Přestože cena elektrického kartáčku je mnohonásobně vyšší než cena obyčejného zubního kartáčku, tato investice se vám mnohonásobně vrátí, protože se tak vyvarujete tvorbě zubních kazů.
Mezizubní kartáček
Aby byla péče o zuby kompletní, určitě byste měli vlastnit alespoň jeden typ mezizubních kartáčků. S jejich pomocí se totiž snadno dostanete i do míst, na která běžný zubní kartáček zkrátka nestačí. Mezizubní kartáčky vám pomohou s péčí o mezizubní prostory a zabrání usazování plaku a zubního kamene. Se správným používáním vám rád poradí váš zubař nebo dentální hygienista. Jednotlivé mezizubní kartáčky se od sebe liší rozměry a materiálem štětinek. Někomu více vyhovují klasické štětiny, jiní nedají dopustit na ty gumové.
Zubní nit
Někdy se ale může přihodit, že vaše mezizubní prostory jsou natolik úzké, že je nelze ošetřit ani tím nejmenším mezizubním kartáčkem. Co si v takovém případě počít? Spolehnout se na mezizubní nit. Práce s ní není obtížná, ale vyžaduje určitou zručnost a osvojení si té správné techniky. Čím častěji budete zubní nit využívat, tím snazší se pro vás její používání stane. Začátečníci by rozhodně měli sáhnout po voskovaných dentálních nitích, protože se s nimi snáze manipuluje.
Dentální párátko neboli flosspic
V případě, že si s dentální nití nevíte rady, sáhněte po dentálním párátku, kterému se také někdy říká jeho anglickým názvem flosspic. Můžete jej nosit neustále u sebe a využít třeba i po stolování v restauraci. K zubům je totiž mnohem šetrnější než klasické párátko. Díky praktickému tvaru se s ním dostanete úplně všude, takže se zbavíte i těch nejmenší kousků potravy, které se mohou zaseknout v mezizubních prostorech.
Ústní voda
Protože svěží dech oceníte vy i vaše okolí, zařaďte do své péče o zuby také používání ústní vody. Její příchuť si můžete vybrat na míru a ukládat se tak k spánku s pocitem svěžího mentolu nebo například zeleného čaje. Ústní vody pro děti nejsou tak ostré a často mají sladké příchutě, například jahodovou, takže jejich používání není dětem nepříjemné. Ústní vodu je doporučeno používat jedenkrát denně, ideálně večer a po aplikaci již nic nepít, aby se dosáhlo co nejlepšího účinku.
Zubní gely
Jestli vás často trápí zvýšená citlivost zubů nebo krvácení dásní, sáhněte po speciálních gelech na zuby. Tyto gely se dělí podle toho, zda je potřebujete k akutnímu vyřešení a zmírnění některých potíží nebo je naopak chcete používat jako prevenci. S výběrem nejvhodnějšího zubního gelu vám, stejně jako v případě výběru a osvojení si správné techniky čištění mezizubních prostor, poradí váš zubní lékař.
Škrabka na jazyk
Ti z vás, kteří berou dentální hygienu opravdu vážně, určitě znají také škrabky na jazyk. Vypadají podobně jako dentální párátka a spolehlivě váš jazyk zbaví plaku. Tyto škrabky eliminují také zápach z ústa díky svému provedení vás nebudou nijak dráždit ani vám způsobovat dávicí reflex.
Ústní sprej
Trápí vás váš dech a chcete mít před každou důležitou schůzkou jistotu, že vám nesmrdí z úst? Noste při sobě ústní sprej a v případě potřeby jej neváhejte použít. Kromě zápachu z úst pomáhají také eliminovat šíření bakterií. Některé vám dokonce pomohou udržovat přirozené pH v ústech a zabrání zabarvování zubů.
Žvýkačky
Pokud nemáte možnost si po jídle vyčistit zuby, vyplatí se mít vždy po ruce balení žvýkaček. Při jejich žvýkání se totiž můžete zbavit zubního plaku a dokonce i zabránit vzniku zubního kazu. Žvýkačky totiž podporují tvorbu slin, které pomáhají posilovat vaši zubní sklovinu. Aby ovšem měly žvýkačky na vaše zuby jen pozitivní dopad, vybírejte si ty bez obsahu cukru.
Protože zuby jsou vaší vizitkou, poskytujte jim tu nejlepší péči, jakou můžete. Čím více času budete každý den čištění zubů a mezizubních prostor věnovat, tím nižší bude výskyt kazu a zánětu dásní. Zdraví svých zubů a dásní podpoříte také používáním ústní vody, zubních gelů i žvýkáním žvýkaček.