První vteřiny mohou rozhodnout o všem
To nejdůležitější se odehrává těsně po tom, kdy k úrazu dojde. V těchto případech zpravidla nevíte, co se vlastně zraněnému stalo. Že jde ale o vážný úraz, vám nemůže uniknout. Často se stává, že je nutné obnovit životní funkce osoby. Máte-li podezření na poranění páteře, vaším úkolem je zajistit její nehybnost. Nalomené obratle totiž mohou i při malém pohybu velice snadno poškodit míchu i v případě, že se tak doposud nestalo.
Prioritu má samozřejmě obnova životních funkcí, až následně řešíme znehybnění páteře a čekáme na příjezd záchranářů.
Následují týdny a měsíců u lékařů
Po poskytnutí první pomoci se osoba dostává do rukou nejpovolanějších. Velice často bude po přesné diagnostice poranění následovat operace a fixace poraněných míst. Ani lékaři si ale zpravidla nejsou zcela jisti mírou trvalých následků, dokud se pacient neprobere.
Poté dochází k testování hybnosti a citlivosti končetin a dalších částí těla.
Rehabilitace je ohromně důležitá
Ať už je aktuální stav jakýkoliv, podobně jako prognóza jeho vývoje, osud máte mnohdy ve svých rukou. Správnou rehabilitací můžete v některých případech alespoň částečně získat zpět schopnost končetinami hýbat a získat znovu cit. Nic není garantované, ale kdo složí zbraně hned na začátku, bitvu vyhrát nemůže.
V této fázi je velice důležitá podpora okolí. Kromě fyzické náročnosti jsou totiž poranění a následná regenerace náročné především psychicky. Je tak důležité dát osobě najevo, že stojíte při ní a že vše společně zvládnete.
Kromě nehybnosti se mohou objevit i intimní potíže – například inkontinence. Úlevu od trapných situací mohou přinést inkontinenční pomůcky. Je důležité, aby se je pacient nestyděl používat.
Návrat do běžného života není jednoduchý
Záleží sice na konkrétní míře poranění, v každém případě bývá s poraněním míchy velice složité vrátit se do běžného života. V nejhorších situacích, kdy osoba zůstane ochrnutá od krku dolů, zůstává pacient trvale odkázán na pomoc okolí. U mírnějších trvalých následků, kdy pacient může plnohodnotně používat ruce, je možné se do běžného života vrátit a zachovat si soběstačnost. Lehké to ale nebude a jde o běh na mnoho let či v lepším případě měsíců. Nadále je nutné počítat s rehabilitacemi i vyšetřeními u lékařů a postupně se učit nové realitě. Bude pravděpodobně potřeba kompletně přeměnit bydlení, pořídit speciálně upravený automobil a naučit se životu s invalidním vozíkem.
Pomoc rodiny, přátel i dalších blízkých osob je zásadní k tomu, aby se vše v rámci možností podařilo.