Neurologické potíže a neurózy
Neurologické potíže jsou nejčastěji spojeny s nervovou soustavou, a to centrální, periferní a autonomní. Při neurodegenerativních onemocněních dochází k postupnému zániku nervových buněk, což se pojí s neurologickými, ale i psychickými potížemi.
Nejčastější neurologické problémy
Neurologických onemocnění je na tisíc, ale tato patří mezi nejčastější:
- Bolest hlavy – příčinou může být nachlazení, ale také například závažné krvácení do mozku nebo nádor. Mnoho lidí sužují bolesti ve formě pravidelných migrén.
- Chronické bolesti zad – bolest zad se nejčastěji vyskytuje v oblasti krční a bederní páteře. Tyto bolesti mohou vést k depresím i k problémům v zaměstnání.
- Nevolnost – často se pojí se závratěmi. Příčinou může být třeba defekt vnitřního ucha, osmého hlavového nervu nebo intoxikace jedovatými či návykovými látkami.
- Problémy s pohybem – jedná se o poruchy motoriky, neobratnost, špatnou koordinaci pohybů.
- Poruchy zraku a spánku – i ty mohou mít neurologickou podstatu.
Co je to neuróza
Neuróza je v podstatě duševní nerovnováha, která se projevuje zejména úzkostí. Úzkostné poruchy mohou mít podobu fobií, ale také se může jednat o obsedantně kompulzivní poruchu, hypochondrii nebo panickou poruchu. Často je může doprovázet podrážděnost.
Neurózy je potřeba včas léčit, aby nepřerostly do velkých rozměrů a nepřeměnily se v deprese. Jako prevence neuróz se doporučuje v životě nastavit harmonii, která se skládá ze zdravého životního stylu a psychohygieny. Člověk by měl umět relaxovat a dopřávat si kvalitní spánek. Neurózy se mohou pojit s neurologickým onemocněním.
Neurologické obtíže v současné době
V poslední době se neurologické a psychické potíže pojí především s onemocněním covid-19. Vědci z Oxfordské univerzity v roce 2021 představili studii, ve které analyzovali údaje 263 tisíc lidí převážně z USA, jež prodělali zmiňované onemocnění. U 34 % se po půl roce od onemocnění objevily neurologické a psychické poruchy. Mezi nejčastější patřila úzkost (17 %) a poruchy nálad (14 %). Ve srovnání s chřipkou a dalšími respiračními obtížemi byla úzkost a poruchy nálad výraznější právě po onemocnění covid-19.
V roce 2020 byla provedena studie neurologických obtíží u pacientů ve Wu-chanu v Číně. Celkem se studie zúčastnilo 214 pacientů. Po vyhodnocení se neurologické potíže rozdělily do 3 kategorií:
- poruchy centrálního nervového systému – závratě, bolesti hlavy, zhoršené vidění atd.
- Poruchy periferního nervového systému – pacienti necítili chuť, ztratili čich, měli zhoršené vidění.
- Poškození kosterních svalů.
Řešení neurologických problémů západní a východní medicínou
Problémy neurologického původu můžete řešit u neurologa, nebo praktika čínské tradiční medicíny. Existují však i lékaři západní medicíny, kteří při léčení používají nejen moderní metody nabízené západním světem, ale také přístupy převzaté z tradiční čínské medicíny. Z východní medicíny nejčastěji přebírají především akupunkturu. Proč právě ji? Protože neurologie na člověka nahlíží celkově, což je podobné právě postupům tradiční čínské medicíny. A jedním z pilířů tradiční čínské medicíny je akupunktura.
Západní medicína a neurologie
Neurologické vyšetření je podobné klasickému internímu. Rozdíl je pouze v tom, že se klade větší důraz na nervový systém. Ten neurolog vyšetřuje pomocí vlastních smyslů, ale také speciálních pomůcek. Nejznámější je zřejmě neurologické kladívko, kterým se vyšetřují reflexy. Dále se používají jemné vatové štětičky, ladičky a k vyšetření čichu třeba kávová zrnka nebo mýdlo.
Neurolog se zaměří i na fyzické vyšetření, do kterého spadá:
- držení těla, chůze, napětí svalů,
- vyšetření senzitivních nervů zkouškami kožní citlivosti,
- vyšetření senzorických jevů pomocí zkoušky smyslů,
- vyšetření jednoduchý reflexů,
- neuropsychologické vyšetření.
Dále lékař používá rentgen, magnetickou rezonanci atd. Neurolog spolupracuje i s dalšími vědeckými odborníky, jako jsou psychiatři nebo lékaři z rehabilitačního lékařství.
Východní medicína a neurologické potíže
Vyšetření problému u pacienta, který se rozhodne problémy řešit alternativním způsobem, začíná rozhovorem, následuje vyšetření pulsu pohmatem a vyšetření jazyka.
Při pohovoru je důležité co nejlépe popsat hlavní a průvodní potíže. Následují obecné otázky na zdravotní stav a konstituci, otázky ohledně stravovacích návyků, prodělaných nemocí nebo užívaných léků.
Při vyšetření jazyka se klade důraz na jeho vzhled. Důležitá je barva, velikost, tvar, útvary, chvění, povlak atd. Při vyšetření krevního tlaku musí být praktikující schopný rozlišit na 28 různých pulzů. Jeho diagnóza pak může být velice přesná.
TČM k pacientovi přistupuje celostně. Neléčí projevy, ale snaží se objevit původce. Může se tedy stát, že přijdete s hučením v uších a příčina bude v játrech či ledvinách.
Neurologické potíže se v TČM mohou řešit nejen akupunkturou
Za neurologickými problémy mohou podle TČM stát tzv. blokády, které vznikají v akupunkturních drahách. Těch má na těle člověk celkem 12. V akupunkturních drahách proudí energie Qi, která v určitých místech vystupuje kůží k povrchu. V těchto místech máte akupunkturní body. Pomocí jehly dokáže terapeut s energií Qi pracovat. Může ji doplňovat, vypouštět, přesouvat, ale také uvolňovat, pokud je zablokovaná.
Akupunktura si dokáže účinně poradit s bolestmi pohybového aparátu. Kvůli přetěžování, úrazu atd. se mohou v akupunkturních drahách vyskytnout blokády. Nejčastěji se jedná o:
- bedra,
- krční páteř,
- hrudní páteř,
- klouby,
Protože se průtok energie Qi zablokuje, začne člověk cítit bolest. Pomocí akupunktury dojde k rozbití blokády, což vede ke zmizení bolesti.
Léčivé bylinky a medicinální houby
Od neurologických potíží vám pomůžou i správné bylinky, medicinální houby a směsi.
- Reishi – patří mezi nejužívanější vitální houby. Posiluje vitalitu, životní sílu a odolnost vůči prostředí. Pozitivně ovlivňuje psychiku, která s neurologickými obtížemi úzce souvisí. Hodí se při únavových stavech fyzického i psychického původu. Podle tradiční čínské medicíny Reishi harmonizuje duši.
- Hericium – je vzácná a chutná houba, která zmírňuje úzkost, vnitřní napětí a nespavost. Pozitivně ovlivňuje také mozek. Dokáže regenerovat poškozené nervové buňky. Pomáhá získat rovnováhu lidského organismu narušeného stresem a nezdravým životním stylem.
- Směs čínských bylinek a léčivých hub – najdete je v přípravku Mycosomat, který pomáhá napravit nerovnováhu související s vysokým stresovým zatížením. Posiluje srdce a harmonizuje duši. Vaši psychiku dokáže dovést do rovnováhy. Obsahuje reishi, hericium, ale také jujubu a mimózu citlivku.
Neurologická onemocnění úzce souvisí s vysokým stresovým zatížením. Tělo se dostane do nerovnováhy a člověk se necítí dobře. Při léčení se tradiční čínská medicína snaží zejména o to, aby byla ve vašem těle nastavená harmonie a rovnováha. K tomu může využívat nejen bylinky a houby, ale také zmiňovanou akupunkturu nebo speciální diety a cvičení.
Některé produkty tradiční čínské medicíny můžete užívat i preventivně, například pro posílení imunity. Jiné se užívají i pravidelně.
Pamatujte, že v lidském těle je všechno provázané. Pokud chcete vyřešit svoje zdravotní problémy, je vhodné začít u jejich příčiny.