Sedavé zaměstnání: Jak předcházet zdravotním problémům?

19. 3. 2025
Autor: Pexels.com

IT specialisté, programátoři a další profesionálové, kteří každý den dlouhé hodiny tráví před monitorem, čelí řadě zdravotních rizik. Trápí je nejen bolesti zad a nárůst váhy, ale i vážnější zdravotní problémy, které se však projevují až po letech. Jak si udržet zdravý životní styl při náročném sedavém zaměstnání?

Tichý nepřítel programátorů – syndrom karpálního tunelu

Mnoho IT pracovníků, kteří pracují na počítači a logicky používají myš a klávesnici, dříve či později začnou pociťovat nepříjemné pocity v zápěstí či celých rukou. Většinou za tím stojí syndrom karpálního tunelu.

Syndrom vzniká vinou opakovaného přetěžování zápěstí a prstů při práci s myší a klávesnicí. Projevuje se mravenčením, bolestí a ztrátou citlivosti v prstech, která se objevuje zejména v noci. Bohužel většina lidí tyto příznaky dlouho ignoruje a bolesti se pomalu mění v chronické a těžko léčitelné.

Způsob, jak se těmto problémům vyhnout, nabízí ergonomické typy myší. Zajímavý článek na Elektřina.cz doporučuje používat speciální typ Cone. Jejím autorem je korejský designér Inyeop Baek, podle něhož kuželovitý tvar myši nutí uživatele držet ruku v ergonomičtější pozici.

Při práci se ruka otáčí do přirozenější polohy, což ulevuje přetěžovaným svalům a šlachám v zápěstí. Počítač přitom ovládáte ve vertikální pozici, kdy je scrollovací kolečko umístěno tak, aby jej bylo možné ovládat palcem, zatímco ukazováček a prostředníček slouží ke klikání. Tlačítka jsou navíc navržena s ohledem na minimální zatížení prstů.

Časté bolesti zad jsou v IT klasikou

Dlouhodobé sezení představuje pro lidské tělo nepřirozenou zátěž. Evolučně je člověk uzpůsoben k neustálému pohybu, nikoliv k osmi a více hodinovému sezení před monitorem. Největší problém spočívá v setrvávání v jedné poloze bez pohybových přestávek.

Neustálý náklon nad monitorem a hrbení zad vede k přetěžování krční a bederní páteř, což časem vyvolá chronické bolesti. Nejlepším řešením je vytvořit si ergonomické pracovní prostředí, při sezení střídat různé polohy a přidat více pohybových pauz v pracovní době.

Skvělou volbou může být i výškově nastavitelný pracovní stůl, který umožňují střídání práce vsedě a vestoje.

Proti bolesti se můžete i pojistit

Ze statistik vyplývá, že zhruba 80 % lidí se v životě setká s bolestí zad. Je-li opravdu silná, může člověka z pracovního procesu vyřadit na několik dní i týdnů. Podle pojišťovny Simplea se problémy se zády objevují nejčastěji mezi 30. až 40. let.

Kromě pohybu jakožto účinné prevence může pomoci i životní pojištění, s jehož pomocí pokryjete náklady na případnou léčbu a své výdaje. Důležitý je výběr pojišťovny. Simplea.cz garantuje plnění v 99 % případů.

Tip od expertky Michaely Dočkalové:Každých 45 minut byste měli alespoň na pět minut změnit polohu, nejlépe vstát od stolů. Projděte se, protáhněte se nebo si zacvičte jednoduché cviky přímo u pracovního stolu.

Zrakové potíže z neustálého koukání do obrazovek

Dlouhodobé sledování obrazovky počítače přetěžuje váš zrak a může vést k vážným potížím. Pracovníci v IT často trpí syndromem počítačového vidění, který se projevuje suchýma očima, rozmazaným viděním či bolestí očí a hlavy.

Jak je to možné? Když se díváte na monitor, mrknete třikrát méně častěji než obvykle. To vede k vysychání očí a rychlejší únavě zraku. Možným řešením je nošení brýlí blokující modré světlo, které ochrání vaše oči před předčasnou únavou.

Pomoci vám může i pravidlo 20–20–20. Každých 20 minut se po dobu 20 sekund dívejte na objekt vzdálený alespoň 20 stop (přibližně 6 metrů). Váš zrak se resetuje a oči si na chvíli odpočinou. Nezapomínejte na správné osvětlení pracoviště – příliš ostré světlo nebo naopak práce v šeru způsobují nadměrné napětí očních svalů.