Těhotenská kalkulačka – jak vypočítat datum narození dítěte?

3. 9. 2021
Autor: Pexels.com
Je-li žena těhotná a nedočkavě touží vědět, kdy se jí ratolest narodí, může využít těhotenskou kalkulačku. Na základě prvního dne poslední menstruace nebo data soulože lze vypočítat, kdy přijde dítě na svět. Termín porodu je však orientační, daleko přesnější je ultrazvukové vyšetření provedené gynekologem. Jak si doma vypočítat orientační datum porodu? 

Pravděpodobnost, že se miminko narodí v předpokládaném termínu porodu je do   10%. Zhruba polovina dětí přišla na svět v řádu 14 dnů před nebo po odhadovaném datu. Je tedy na místě počítat i s touto variantou a mít sbaleno na cestu do porodnice včas.

TIP: Dříve se pohlíželo na těhotné neprovdané ženy svrchu. Dnes je jiná doba a uzavření manželství není nutností. Některé ženy na tom však trvají a vdávají se i s těhotenským bříškem. Jaký jednoduchý účes na svatbu zvolit?

Výpočet termínu porodu – 1. den poslední menstruace

Zná-li budoucí matka datum 1. dne poslední menstruace, pak stačí přičíst k tomuto dni 280 dnů. Pro lehčí výpočet přičíst rok a od něj odečíst 3 měsíce a přičíst 7 dní

Názorným příkladem je žena, která dostala svou poslední menstruaci 1. ledna roku 2021. Přibližné datum početí je odhadované na 15. ledna téhož roku. Předpokládaný den porodu je tedy 8. října roku 2021. 

Díky těhotenské kalkulačce lze vypočítat předpokládaný termín porodu. Pokud však žena od svého gynekologa ví, kdy má předpokládat porod, pak se dá i zpětně vypočítat přibližné datum početí. 

Výpočet termínu porodu – přesné datum početí 

Druhou variantou, jak si spočítat den porodu, je na základě přesné znalosti data početí. 

jak-vypocitat-den-porodu-origVýpočet předpokládaného termínu porodu je pouze orientační.

Ke dni početí se připočte 267 dní, tedy délku těhotenství v průměru.

Těhotenství

Těhotenství je mnohdy na začátku provázeno nevolnostmi jako je únava, přecitlivělost, nevolnost, zvracení a časté močení. Důležité je v období cca 40 týdnů dodržovat zdravou a pestrou výživu, aby mělo miminko z čeho čerpat a nabírat na síle. Matka by měla dostatečně spát, nepřetěžovat organismus a v prvních týdnech přijímat hlavně kyselinu listovou.

TIP: Jednou z nepříjemností, které mohou budoucí maminky čelit, je např. nedostatek peněz či neočekávané výdaje. Pokud neexistuje jiná možnost (např. půjčka od jiných členů rodiny), lze uvažovat o tzv. půjčce na mateřské.

Tehotenska_kalkulacka_den_porodu-orig

Těhotenství je období, které trvá 40 týdnů, neboli cca 9 kalendářních měsíců. 

Cca 9 měsíců lze rozdělit do 3 trimestrů

  1. Trimestr
    První trimestr začíná oplozením. Tělo matky se v zásadě nemění až na mírné zvětšení prsou. Za to příznaky mohou být velmi silné a nepříjemné. Existují i výjimky, kdy žena nepocítí, že je v jiném stavu. Přijde na to až vynecháním menstruace. 1. trimestr končí 13. týdnem.
  1. Trimestr
    Druhý trimestr končí 27. týdnem. Prvorodičky začínají pociťovat první pohyby dítěte. U matek, které již v minulosti porodily, se pohyby objevují o 2 týdny dříve.
  1. Trimestr
    Poslední trimestr začíná ve 28. týdnu a je ukončený porodem. Plod je životaschopný a zaujímá konečnou polohu v 37. týdnu.

TIP: Pokud člověka zajímá, k jakým změnám dochází za několik let, a to konkrétně v mladším školním věku, pak lze doporučit navštívit portál Webrangers.cz, kde je možné najít články s tipy na cestování s dětmi či návody, jak své děti naučit číst či plavat.