Proč vlastně sportovat?
Fyzická aktivita by měla neodmyslitelně patřit do života každého z nás. Přináší s sebou totiž řadu výhod. Předně tímto způsobem posilujeme svou fyzičku a celkovou kondici. Sport je zároveň významným pomocníkem při redukci hmotnosti a vyrýsování postavy.
Kromě toho dokáže působit také jako určité antidepresivum. Při sportu se totiž do našeho těla vyplavuje hormon endorfin, který navozuje pocit štěstí. Pravidelný pohyb pomáhá našemu mozku se lépe soustředit a tímto způsobem nás tedy popohánět k lepším výsledkům. V neposlední řadě také pozitivně působí na náš spánek, jelikož unavené tělo dříve usne a vy tak možná dáte sbohem dlouhým bezesným nocím.
Jaký sport si vybrat? Na pohlaví zase tak nezáleží
V dřívějších dobách byl sport určen primárně pro muže. Stačí se jen podívat do minulosti na to, kdo se mohl účastnit úplně prvních olympijských her. Dnes už však tato pravidla dávno neplatí a ženy se mohou pustit do úplně libovolné fyzické aktivity, která je láká. Stereotypy jsme jako společnost opustili, a proto se lze setkat i s dámskými fotbalovými či hokejovými kluby.
Výběr přizpůsobte věku i kondici
Výběr konkrétní fyzické aktivity je však samozřejmě třeba přizpůsobit vašemu věku, aktuální kondici i případným zdravotním potížím. Pamatujte, že sport by vás měl především bavit a není nutné si vybírat takovou aktivitu, u které se bude vaše tělo a mysl tak akorát trápit.
Zatímco v mládí se snadněji pustíme prakticky do jakéhokoliv sportu, s přibývajícím věkem se zpravidla objevují nejrůznější zdravotní potíže a omezení. Časté mohou být například problémy s klouby, které vám znemožní provádění některých pohybů. Pokud vás například trápí bolesti kolen, je třeba vyhnout se běhu a doskokům a místo toho se vydat třeba do bazénu.
Samostatnou kategorii poté tvoří ženy po porodu, které se zpravidla chtějí co nejdříve vrátit do kondice, nicméně musí si z počátku vybrat aktivity, které jim neublíží.
Nesrovnávejte se s partnerem
Řada žen má tendenci se při sportu srovnávat se svým partnerem. Pokud například vyrážíte na společný cyklovýlet, je naprosto pochopitelné, že váš muž bude rychlejší. Myslete však na to, že sport není jen o výsledcích a že rozdílná fyzička u žen a mužů je naprosto normální.
Inspirace na populární venkovní sporty
Z hlediska venkovních sportů stojí za zmínku například populární běh či cyklistika. Spousta žen také s oblibou přistupuje k inline bruslení či turistice s využitím nordic walking holí. Z hlediska zimních sportů lze doporučit běžky, díky kterým perfektně zapracujete na své kondici nebo sjezdové lyžování.
Inspirace na populární vnitřní sporty
Ze sportů provozovaných převážně uvnitř lze doporučit například jógu nebo pilates, které rovněž ve velké míře pracuje s dechem. Vyzkoušet můžete také nejrůznější kontaktní sporty. Ženy také často tíhnou k tanečním aktivitám, například v podobě aerobiku, zumby či populárního pole dance. Popularitě se těší také spinning.
Vyzkoušejte elektronické pomocníky
Sportování je v současné době již na úplně jiné úrovni, než tomu bylo kdysi. Snadno například můžete sledovat své výsledky i postupný progres. V tomto ohledu vám pomohou dámské fitness hodinky, které dokáží změřit například váš srdeční tep, okysličení krve i množství spálených kilokalorií při sportu.
Kromě toho dokáží také monitorovat váš spánek. Navíc mnohé z nich už mají i velmi povedený design a stanou se tak velmi moderním a estetickým doplňkem. Takové jsou například chytré hodinky pro ženy od značky Garmin.
Pokud si vyberete některý z kvalitnějších modelů, nabídne vám dokonce i konkrétní tréninkové plány. Hodinky vám tak na displeji jednoduše zobrazí, jakému cviku se věnovat a jak jej správně provést. A na vás pak už jen bude jednotlivé tréninky plnit. Toto zařízení tak může být nápomocné v případě, že toužíte po motivaci a monitorování vašeho výkonu.
Přesné sledování vaší srdeční aktivity poté dokáží obstarat speciální hrudní pásy, které srdeční tep měří ještě přesněji než chytré hodinky.
Co když mám nějaké zdravotní problémy?
Na sport není třeba zanevírat ani v případě, že vás trápí určité zdravotní problémy. Jen je třeba si vždy vybrat alternativu, která bude k vašemu tělu šetrná a nebude dané místo příliš zatěžovat.
Pokud vás například často přepadají bolesti zad, můžete vyzkoušet plavání nebo jógu. Šetrným sportem na klouby je také cyklistika, díky níž navíc strávíte čas na čerstvém vzduchu. A v zimních měsících ji můžete vyměnit za cyklotrenažér.
Pokud toužíte po celkovém uvolnění těla, lze doporučit zejména jógu či pilates. Lidem, které trápí potíže se srdcem či plícemi, bývá naopak často doporučováno cvičení tai chi.
Sport v těhotenství: ano, nebo ne?
V těhotenství je třeba obecně zvolnit a více se věnovat svému tělu. Nicméně pokud se cítíte dobře, přiměřený pohyb a vhodně zvolená aktivita je rozhodně na místě. Vždy se však pro jistotu poraďte se svým lékařem, který vás může upozornit na to, jakým sportům se ve vašem konkrétním případě raději vyvarovat.
Obecně se v těhotenství doporučuje spíše lehčí fyzická zátěž. Pravidelně se můžete vydat na procházky, případně vyzkoušet speciální těhotenskou jógu, která mnohdy slouží i jako skvělá příprava k porodu. Kromě toho patří mezi populární sporty také plavání.
Pozor si dejte na aktivity, při kterých může dojít k pádu na břicho. Jedná se například o lyžování či jízdu na kole v náročnějším terénu. Vhodné je se také vyhnout kontaktním sportům. Těhotné by také neměli navštěvovat lekce, při kterých hrozí riziko přehřátí organismu (například hot jógu).
Sport podpořte výživovými doplňky
Ať už si vyberete jakoukoliv sportovní aktivitu, je na místě svůj zdravý životní styl podpořit také vyváženou stravu s dostatkem bílkovin, vlákniny, sacharidů a zdravých tuků. Snažte se vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám a bílému cukru.
Svému tělu také můžete dodat potřebné vitamíny a minerály prostřednictvím výživových doplňků. Nedostatek bílkovin ve stravě lze poté řešit konzumací proteinových drinků či proteinových tyčinek.