Přejít na obsah

Jazyk a chuť

zpět
29.3.2010

Chuť je smysl, který nám umožňuje vnímat chemické látky rozpuštěné ve slinách. Tím si nejen dopřáváme libých pocitů, ale také se chráníme před požitím nebezpečných látek.

Orgánem chuti jsou chuťové pohárky rozložené na jazyku, patře a v krku. Pomocí speciálních buněk v chuťových pohárcích vnímáme rozdílné chutě: sladkou, slanou, kyselou, hořkou a (v nedávné době definovanou) umami. Název poslední z nich je odvozen z japonštiny s tím, že tuto chuť mají glutamáty, ale také maso, ryby či některé sýry. Chuťové pohárky jsou dále opředeny nervovými vlákny, která přenášejí informace o chuti do mozku, díky čemuž si danou chuť uvědomujeme. Někdy se uvádí, že jednotlivé chutě vnímáme různými místy povrchu jazyka – sladkou chuť špičkou jazyka, slanou jeho přední částí, kyselou postranními částmi a hořkou chuť zadní částí jazyka. Ve skutečnosti je všechny vnímáme celou plochou jazyka, pouze určité plochy jsou na daný typ chutě citlivější.

Člověk obecně vnímá sladkou, slanou a umami chuť spíše jako příjemnou, zatímco kyselou a hořkou jako méně příjemnou. Může tomu být proto, že sůl a cukr hrají důležitou roli v homeostáze a metabolismu – sůl dodává potřebné ionty, cukr zase energii, zatímco kyselé si spojujeme se zkaženým, shnilým, a tedy s nebezpečím požitím bakterií nebo s přísunem kyselin, jejichž nadbytek organismu škodí. Hořká chuť, zejména ve větší intenzitě, je většinou vnímána jako nepříjemná. Řada hořkých látek je jedovatá, a organismus si proto hořkou chuť spojuje s nebezpečím otravy. Chuť umami signalizuje přítomnost aminokyselin, které jsou nezbytné pro stavbu tělesných tkání a orgánů.

ilustrační foto
zvětšitilustrační foto
Autor: zdn

ilustrační foto | Autor: zdn

 

Pojízdné centrum ústní hygieny pro seniory vyjíždí na třetí ročník Corega tour 2010

V letošním roce zavítá celkem do sedmnácti českých měst a nově vyráží Corega bus i do Slovenské republiky. Centrum ústní hygieny nabízí svým klientům praktickou pomoc ústní hygienistky a bezplatnou konzultaci stomatologa a v neposlední řadě školení o správné péči o chrup. Pro návštěvníky centra jsou tyto služby výhradně bezplatné a poskytuje jim také seznam stomatologů v daném regionu, kteří přijímají nové pacienty. „Mezi staršími lidmi panuje chybný názor, že se zubní náhradou není třeba chodit na pravidelné prohlídky k zubaři. Není to ale pravda. Nositelé zubních náhrad by měly tuto periodicitu dodržovat stejně jako všichni ostatní. Tour plán Centra ústní hygieny pro seniory a další materiály k projektu jsou k dispozici na webových stránkách www.corega.cz.

Jak jsme na tom s chutí

Chuť jako smysl se začíná rozvíjet už před narozením, nejvýraznější je v dětském věku, ve stáří slábne, jak ubývají v ústech chuťové pohárky, a s tím slábne i potěšení, které chutě během života přinášejí.


O autorovi: Připravil: MUDr. Petr Bednář


Klíčová slova

Autoři

MUDr. Petr Bednář

Komentovat článek: Jazyk a chuť

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Jazyk a chuť

Komentáře

další 2 komentáře
Mirek Ztrata chuti  | 12. 12. 2016 10:52

Dobry den uz 5 dni necitim zadnou chut jsem po nemoci jeste mam rymu a kasel ale uz ne tak velkou nikdy jsem to tak nemel necitim chute casto krvacim z nosu mota se mi hlava a strasne se dusim. . Nevi nekdo Co to je ?

Petra ztráta chuti  | 3. 07. 2015 22:09

Dobrý den, Prosím Vás o radu už týden necítím žádnou chuť . Nejsem po nemoci a neberu žádné léky.Byla jsem u lékařky krev mám v pořádku a prý týden budem čekat jestli se sama chuť nevrátí.Nevíte prosim co by to mohlo být nebo co stimulují dělat? Děkuji Petra

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné