Jazyk a chuť

Chuť je smysl, který nám umožňuje vnímat chemické látky rozpuštěné ve slinách. Tím si nejen dopřáváme libých pocitů, ale také se chráníme před požitím nebezpečných látek.

Orgánem chuti jsou chuťové pohárky rozložené na jazyku, patře a v krku. Pomocí speciálních buněk v chuťových pohárcích vnímáme rozdílné chutě: sladkou, slanou, kyselou, hořkou a (v nedávné době definovanou) umami. Název poslední z nich je odvozen z japonštiny s tím, že tuto chuť mají glutamáty, ale také maso, ryby či některé sýry. Chuťové pohárky jsou dále opředeny nervovými vlákny, která přenášejí informace o chuti do mozku, díky čemuž si danou chuť uvědomujeme.
Někdy se uvádí, že jednotlivé chutě vnímáme různými místy povrchu jazyka – sladkou chuť špičkou jazyka, slanou jeho přední částí, kyselou postranními částmi a hořkou chuť zadní částí jazyka. Ve skutečnosti je všechny vnímáme celou plochou jazyka, pouze určité plochy jsou na daný typ chutě citlivější.

Člověk obecně vnímá sladkou, slanou a umami chuť spíše jako příjemnou, zatímco kyselou a hořkou jako méně příjemnou. Může tomu být proto, že sůl a cukr hrají důležitou roli v homeostáze a metabolismu – sůl dodává potřebné ionty, cukr zase energii, zatímco kyselé si spojujeme se zkaženým, shnilým, a tedy s nebezpečím požitím bakterií nebo s přísunem kyselin, jejichž nadbytek organismu škodí. Hořká chuť, zejména ve větší intenzitě, je většinou vnímána jako nepříjemná. Řada hořkých látek je jedovatá, a organismus si proto hořkou chuť spojuje s nebezpečím otravy. Chuť umami signalizuje přítomnost aminokyselin, které jsou nezbytné pro stavbu tělesných tkání a orgánů.


Volně prodejné léky na trávicí soustavu

Espumisan, Colafit, Biopron, Endiaron a Imodium.


ilustrační foto

Pojízdné centrum ústní hygieny pro seniory vyjíždí na třetí ročník Corega tour 2010

V letošním roce zavítá celkem do sedmnácti českých měst a nově vyráží Corega bus i do Slovenské republiky. Centrum ústní hygieny nabízí svým klientům praktickou pomoc ústní hygienistky a bezplatnou konzultaci stomatologa a v neposlední řadě školení o správné péči o chrup. Pro návštěvníky centra jsou tyto služby výhradně bezplatné a poskytuje jim také seznam stomatologů v daném regionu, kteří přijímají nové pacienty. „Mezi staršími lidmi panuje chybný názor, že se zubní náhradou není třeba chodit na pravidelné prohlídky k zubaři. Není to ale pravda. Nositelé zubních náhrad by měly tuto periodicitu dodržovat stejně jako všichni ostatní. Tour plán Centra ústní hygieny pro seniory a další materiály k projektu jsou k dispozici na webových stránkách www.corega.cz.

Jak jsme na tom s chutí

Chuť jako smysl se začíná rozvíjet už před narozením, nejvýraznější je v dětském věku, ve stáří slábne, jak ubývají v ústech chuťové pohárky, a s tím slábne i potěšení, které chutě během života přinášejí.


O autorovi: Připravil: MUDr. Petr Bednář

Ohodnoťte tento článek!