Onemocnění GIT v těhotenství

Onemocnění gastrointestinálního traktu (GIT) může nejčastěji přímo souviset s vlastním těhotenstvím a být jeho sekundárním projevem (nauzea, zvracení, zácpa). Méně často může vzniknout onemocnění, často zánětlivého původu, přímo s těhotenstvím nesouvisející (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba).

Diagnostika a léčba bývá velmi obtížná, neboť není možné indikovat obvyklá vyšetření (rtg, endoskopii) a léčbu, jež jsou v těhotenství kontraindikované.

SUMMARY GI disease can very often be directly related to the pregnancy and be a secondary sign of it (nausea, vomiting, constipation). Less often it can be a disease that is not caused by pregnancy, such as ulcerative collitis or Crohn’s disease. Diagnostics and treatment in this case can be very difficult because it is not possible to use the usual procedures (x-ray, endoscopy) which are contraindicated during pregnancy.

Žena může v těhotenství pociťovat celou řadu obtíží, které jsou do určité míry normální. Mnoho potíží vyvolávají hormonální změny, případně nadměrná zátěž v těhotenství. Únava, pocit vyčerpání a vyšší potřeba spánku provází snad každou těhotnou ženu v počátku těhotenství.

Téměř všechny těhotné ženy pracují, starají se o malé děti a těhotenství je v podstatě další zátěž. Tento „jiný stav“ se právě může ohlásit rozladěností a jinými zdravotními problémy – od ranních nevolností, přes poruchy trávení, vylučování až po vysoký nebo naopak nízký krevní tlak. Proto je nutné pro každou nastávající maminku, aby si zvolila vhodnou formu odpočinku.

Onemocnění gastrointestinálního traktu související s těhotenstvím

Pyrózapálení žáhy, jímž trpí až dvě třetiny těhotných, se vyskytuje nejčastěji v začátku gravidity, v prvních dvou měsících, a pak v závěru těhotenství. Příčinou jsou změny motility a napětí žaludku s následným refluxem do jícnu. Pyróza se projevuje palčivým pocitem v nadbřišku, který může trvat i několik hodin nebo se může opakovat po každém jídle. Příznaky se zhoršují vleže. Vhodná je nedráždivá strava, případně běžná antacida (Anacid, Muthesa).

Ptyalismus – zvýšená sekrece slin v začátku gravidity. Bývá častá do čtvrtého měsíce těhotenství. Tento stav je spíše nepříjemný než nebezpečný. Při nadměrné sekreci může žena vyloučit až 1 litr slin za den. Ptyalismus může být i úvodním příznakem nadměrného zvracení. Příčina je psychogenní. V terapii se doporučují psychoterapeutické postupy, případně malé dávky atropinu a papaverinu v čípcích.

Nauzea a zvracení– nevolnost se objevuje v začátku těhotenství u 50 až 90 % těhotných, zvracení přibližně
ve 30 až 50 %. Příznaky obvykle vymizí mezi 14. až 16. týdnem těhotenství. Tento stav vede ke snížení tělesné hmotnosti pacientky. Diagnostikuje se ketonurie a rozvrat minerálního metabolismu. Příčina není známá. V léčbě musí dojít k úpravě diety, která by měla být nedráždivá, porce jídel v malých dávkách a několikrát denně. Jídlo by nemělo být příliš teplé.

Hyperemesis gravidarum – jde o nadměrné zvracení, ztrátu tělesné hmotnosti spojenou s dehydratací a rozvratem iontů. Častější výskyt bývá u velmi mladých těhotných, u multipar a u obézních žen. Příčinou může být dráždění vegetativní nervové soustavy, především n. vagus. Při diagnostikování sledujeme hypotenzi a tachykardii těhotné. Žena je vysílena a ve zvratcích se může objevovat krev. V moči je přítomna bílkovina, žena málo močí, může dojít k oligurii. Stav se může zhoršovat, stoupají jaterní testy, snižují se ledvinné funkce, žena je apatická. V tomto případě je nutné těhotenství okamžitě ukončit. V léčbě se doporučují antiemetika, parenterální výživa, anacida a anticholinergika.

Obstipace – obstipace se může objevovat na začátku těhotenství a může přetrvat až do porodu. Vlivem progesteronu se snižuje tonus a motilita tlustého střeva a zvýšená resorpce vody a elektrolytů vede k zahuštění obsahu střeva. Stejně tak tlačí těhotná děloha na colon descendens a sigmoideum. Výsledkem může být úporná zácpa, kdy je stolice přítomna jednou za 3 až 5 dnů. Doporučuje se zlepšit pitný režim a aplikovat glycerinové čípky.

Onemocnění gastrointestinálního traktu nesouvisející s těhotenstvím

Gastroenteritida – toto onemocnění vyvolávají alimentární a infekčně toxické vlivy. Častou příčinou mohou být dysmikrobie (porucha kvasných střevních pochodů) nebo přetížení stravou, případně alkohol, léky, nikotin. Těhotná má bolesti břicha, trpí nauzeou, průjmy, zvracením, bolestí hlavy. V léčbě je nutný dostatek tekutin, spasmolytika.

Žaludeční vřed – výskyt žaludečních vředů v těhotenství není častý. Jeho vznik může vyvolat Helicobacter pylori, kouření, alkoholismus, genetické dispozice. Pokud má žena tyto potíže před těhotenstvím, subjektivní potíže se spíše zmírní nebo vyŽena mizí. Jako léčba je většinou doporučována dieta, klidový režim, antacida, spasmolytika.

Hemoroidy – bývají častou komplikací v těhotenství nebo po porodu. Projevují se jako kulovité zduření kolem análního otvoru. Ženu trápí svědění, pálení a bolest při sezení nebo krvácení po stolici. Příčinou může být zvýšení nitrobřišního tlaku, prosáknutí a uvolnění vaziva stěny konečníku a zeslabení jeho stěny, ztížení odtoku žilní krve tlakem těhotné dělohy či obstipace v těhotenství. Doporučují se sedací koupele v odvaru z dubové kůry nebo heřmánku nebo antihemoroidalia (Aviril H, Ketazon H, Factu, Mastu).

Apendicitida v těhotenství – patří mezi nejčastější chirurgické komplikace v těhotenství. V první polovině gravidity se příznaky neliší od případů mimo graviditu. Je však nutné odlišit mimoděložní těhotenství, cysty, myomy, hyperemesis gravidarum. V druhé polovině gravidity je diagnostika ztížena zvětšující se dělohou, sedimentace a hodnoty leukocytů jsou v graviditě zvýšeny, často jsou přítomny zvracení i zácpa, musí se odlišit bolest při apendicitidě a bolesti děložních kontrakcí. Diagnóza se opírá o hlubokou palpační citlivost za pravou děložní hranou, která se zvyšuje v okamžiku náhlého odtažení ruky od břišní stěny. Je nutno provést chirurgickou terapii, odstranit apendix.


O autorovi: Lenka Juříková, DiS. Krajská nemocnice T. Bati, Zlín (Lenka. Blaha@seznam.cz)

Ohodnoťte tento článek!